Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku lekarskim w Warszawie to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia trwa 6 lat (jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu lekarza. Absolwenci zyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK).
Studia na kierunku lekarskim można podjąć na trzech łódzkich uczelniach publicznych: Uniwersytecie Warszawskim, Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Ponadto kierunek lekarski można studiować stacjonarnie w dwóch warszawskich prywatnych szkołach wyższych: Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Studia na kierunku lekarskim w Warszawie trwają sześć lat – są to dwa semestry nauki więcej niż na niektórych kierunkach studiów jednolitych magisterskich. Absolwenci warszawskich szkół wyższych mogą jednak liczyć na kompleksowe przygotowanie praktyczne do wykonywania określonych zawodów lekarskich. W trakcie studiów zdobywają oni wiedzę oraz umiejętności z zakresu różnorodnych dziedzin medycznych.
Po odbyciu stażu dyplomowego oraz uzyskaniu pozytywnego wyniku z Lekarskiego Egzaminu Końcowego absolwenci kierunku lekarskiego mogą ubiegać się o uprawnienia do wykonywania zawodu lakarza w publicznych i niepublicznych podmiotach leczniczych, instytucjach naukowo-badawczych czy instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek lekarski w Warszawie
Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.
Najczęściej wymaganymi przedmiotami w czasie rekrutacji na kierunek lekarski są takie przedmioty jak:
Rekrutacja na kierunek lekarski wymaga zdania matury z co najmniej dwóch przedmiotów spośród takich jak: biologia, chemia, fizyka, matematyka na poziomie rozszerzonym.
* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.
Wiedza:
Młodzi specjaliści sprawnie poruszają się w podstawach medycyny – w ten sposób szkolą się z zakresu biofizyki, biochemii i biologii molekularnej. Studenci poznają różnorodne metody badań naukowych, a także wykorzystują rozwiązania charakterystyczne dla nauk behawioralnych i społecznych. Program kierunku lekarskiego przewiduje przedmioty poświęcone nie tylko naukom medycznym, ale i społecznym i humanistycznym. Studenci poznają prawne i organizacyjne aspekty medycyny.
Absolwenci tego kierunku mają szansę rozwijać się w specjalizacji, która najbardziej ich interesuje. Ze specyfiką poszczególnych zawodów lekarskich studenci zapoznają się w trakcie przedmiotów przedklinicznych zabiegowych i niezabiegowych. Warszawskie uczelnie przygotowują przyszłych lekarzy do aplikowania na stanowiska takie jak m.in.: pediatra, lekarz rodzinny, chirurg, ginekolog, onkolog, traumatolog, ortopeda, laryngolog, okulista czy rehabilitant.
Wiedza, którą posiadają absolwenci kierunku lekarskiego:
Umiejętności:
Absolwenci warszawskich szkół wyższych mogą po odbyciu stażu podyplomowego przystąpić do Państwowego Egzaminu Lekarskiego, który otwiera im drogę do obiegania się o uprawnienia wykonywania zawodu lekarza. W trakcie studiów uczestnicy zajęć zdobywają zdolności praktyczne niezbędne m.in. do prowadzenia rehabilitacji czy wdrażania odpowiedniego leczenia.
Kierunek lekarski przygotowuje młodych specjalistów do poprawnej komunikacji z pacjentami, a także ich bliskimi i członkami zespołu leczącego – w ten sposób przyszli lekarze tworzą właściwe warunki do efektywnego leczenia.
Praktyczne przedmioty uczą studentów tego, w jaki sposób zbierać wywiady chorobowe oraz przeprowadzać dostosowane do stanu pacjenta badania lekarskie. Przyszli specjaliści znają właściwe postępowanie diagnostyczne i przeprowadzają sprawną interwencję lekarską.
Umiejętności, które nabywają studenci kierunku lekarskiego:
Studenci stacjonarni mają niepowtarzalną okazję do tego, by „przedłużyć” swoją młodość. Studiowanie bezpośrednio na terenie uczelni to wyjątkowe doświadczenie, w którego trakcie przyszli specjaliści mogą poznawać różnorodne środowiska zawodowe, a także nawiązywać istotne relacje prywatne i formalne. Stacjonarne studiowanie umożliwia młodym naukowcom korzystanie z zaawansowanej technologii oraz specjalistycznych narzędzi stosowanych w środowisku eksperckim.
Studia stacjonarne pozwalają studentom na aktywne branie udziału w życiu uczelnianym. Uczestnicy zajęć częściej pracują w grupach, dzięki czemu poznają specyfikę realizowania projektów zespołowych. Ponadto stacjonarna nauka umożliwia studentom nawiązanie bezpośredniego kontaktu z prowadzącymi oraz innymi uczestnikami zajęć – w ten sposób mogą oni rozpocząć pierwsze relacje zawodowe.
Uczelnie publiczne zapewniają studentom naukę stacjonarną za darmo – na większości kierunków przyszli specjaliści mogą zdobywać wiedzę oraz umiejętności bezpłatnie. Taka szansa nie jest jednak dana każdemu. Na uczelnie publiczne dostaną się najlepsi kandydaci, którzy osiągną wystarczające wyniki w egzaminach maturalnych. Ci, którzy nie przeszli procesu rekrutacyjnego do jednej z państwowych szkół wyższych, mogą rozpocząć naukę prywatną. Niepubliczne uczelnie przyjmują przyszłych studentów zazwyczaj zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Takie rozwiązanie może być jednak kosztowne.
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych zazwyczaj odbywają się we wszystkie dni robocze. Od poniedziałku do piątku studenci spotykają się na terenie uczelni. Swoje kompetencje najczęściej rozwijają w godzinach dziennych – rano i po południu. Czas wolny mogą oni poświęcić na własne potrzeby. Wieczory oraz weekendy studenci często poświęcają na swoje pasje lub obowiązki domowe. Niektórzy z nich decydują się na podjęcie pracy dorywczej.
studia stacjonarne w Warszawie
studia niestacjonarne w Warszawie
Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studenci pierwszych lat kierunku lekarskiego zapoznawani są z podstawowymi założeniami i teoriami przedmiotów przedklinicznych. Wiedza zdobyta w tym czasie przygotowuje kompleksowo przyszłych lekarzy do podjęcia ścieżki rozwojowej na jednej z wielu specjalizacji. W programie przedmiotów o ogólnym charakterze medycznym znajdują się te poświęcone m.in. biofizyce, statystyce, psychologii, fizjologii, biochemii czy informatyce.
Przykładowe przedmioty przedkliniczne:
Absolwenci kierunku lekarskiego posiadają kompetencje nie tylko z zakresu podstawowych dziedzin medycznych, ale i określonych specjalizacji lekarskich. Przyszli eksperci przygotowywani są kierunkowo do wykonywania określonych zawodów. Ostatnie lata studiowania na kierunku lekarskim studenci poświęcą zdobywaniu wiedzy i umiejętności związanych m.in. z ginekologią, pediatrią, medycyną rodzinną, chirurgią, okulistyką, laryngologią czy psychiatrią.
Przykładowe przedmioty kliniczne (kierunkowe):
Studenci kierunku lekarskiego zdobywają praktyczne umiejętności w laboratoriach oraz salach, które zostały wyposażone w profesjonalny sprzęt medyczny. Przyszli specjaliści odbywają praktyki oraz staże lekarskie w klinikach i szpitalach, dzięki czemu przez cały tok studiów mają oni okazję poznawać specyfikę pracy lekarza. Po ukończeniu studiów jednolitych magisterskich na kierunku lekarskim absolwenci warszawskich uczelni mogą przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, którego zaliczenie umożliwia specjalistom ubieganie się o uprawnienia do pracy w zawodzie.
Kierunek lekarski to studia dość trudne i wymagające ogromnego nakładu czasu i pracy. Studenci powinni być przygotowani do ciężkiej nauki oraz presji, która dość powszechna jest także w wielu zawodach medycznych. Kandydaci na ten kierunek są ambitni i zdeterminowani do rozwijania swoich kompetencji. Decydując się na studiowanie tego kierunku, należy być zorganizowanym i odpornym na stres.
Dobrze, by przyszli studenci posiadali już podstawową wiedzę z zakresu m.in.: biologii, chemii, fizyki, matematyki, informatyki, psychologii czy socjologii. Wszystkie te nauki kształtują współczesną medycynę, stanowią więc istotne zagadnienia, które wielokrotnie pojawiać się będą w programie kierunku lekarskiego. Lekarze powinni być cierpliwi i wyrozumiali, a przy tym bardzo stanowczy i odpowiedzialni. W nauce przydadzą im się dobra pamięć oraz zdolności komunikacyjne. Warto też, by kandydaci na ten kierunek mieli zdolności językowe.
Co cechuje studenta kierunku lekarskiego?
Uczelnie, na których można studiować kierunek lekarski stacjonarnie w Warszawie:
czytaj dalej
Absolwenci kierunku lekarskiego mają kompetencje niezbędne do wykonywania zawodów lekarskich. Nim rozpoczną jednak swoją zawodową karierę, muszą oni przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Państwowego.
Kierunek lekarski to studia przygotowujące studentów do pracy w zawodzie lekarza. W trakcie nauki uczestnicy zajęć zdobywają kompetencje zarówno z podstawowego zakresu zagadnień medycznych, jak i specjalistycznego. Dzięki temu odpowiednio wykształceni specjaliści mogą szukać zatrudnienia m.in. w publicznych i niepublicznych zakładach opieki, instytucjach badawczych i badawczo-rozwojowych czy w pogotowiu ratunkowym.
Przykładowe miejsca zatrudnienia dla absolwenta kierunku lekarskiego:
Absolwenci kierunku lekarskiego posiadają wiedzę, które jest ceniona także w środowisku kierowniczym. Przyszli lekarze mają szansę rozwijać się na stanowiskach takich jak np. dyrektor czy menadżer kliniki. Wdrapanie się na tak wysoki szczebel wymaga jednak od specjalistów wyjątkowego nakładu pracy – ci, którym marzy się pełnienie funkcji kierowniczej, powinni zdobyć dodatkowe kompetencje z zakresu m.in.: zarządzania, finansów, prawa czy administracji.
Niektórzy absolwenci kierunku lekarskiego decydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Dzięki temu wyszkoleni specjaliści mogą otworzyć prywatny gabinet lekarski, a nawet klinikę lub szpital.
Lekarze w trakcie studiów zdobywają podstawową wiedzę z zakresu dziedzin ogólnomedycznych. Absolwenci kierunku lekarskiego są jednak przygotowywani do wykonywania zawodów specjalistycznych. Przyszli eksperci, którzy otrzymali pozytywny wynik Państwowego Egzaminu Lekarskiego, mogą aplikować na określone stanowiska w branży medycznej.
Odpowiednio wykwalifikowani lekarze mogą liczyć na stałe zatrudnienie w klinice lub szpitalu. W zależności od tego, w której dziedzinie lekarskiej specjalizują się, mają także szansę na uzyskanie satysfakcjonującego wynagrodzenia.
Średnie miesięczne wynagrodzenie dla lekarza (w ujęciu ogólnym) wynosi 5460 zł brutto. Do zadań lekarza należą m.in.: diagnoza i leczenie chorób, działania profilaktyczne czy przeprowadzanie badań diagnostycznych.
Na znacznie wyższe wynagrodzenie mogą liczyć lekarze specjaliści, którzy pełnią ściśle określone usługi medyczne.
Lekarz specjalista – wynagrodzenie
Lekarz neurolog zarabia średnio 6280 zł brutto miesięcznie. Co drugi neurolog otrzymuje pensję od 3460 zł do nawet 6125 zł na rękę. Na podobne wynagrodzenie może liczyć lekarz ginekolog, który średnio w ciągu miesiąca otrzymuje 6310 zł brutto.
Nieco więcej zarabiają chirurdzy, którzy w zależności od stażu pracy oraz rodzaju zatrudnienia otrzymują blisko 7650 zł brutto miesięcznie. Najlepiej opłacani chirurdzy mogą zarobić nawet ponad 11000 zł.
Niektórzy absolwenci kierunku lekarskiego decydują się na rozpoczęcie pracy w zawodzie lekarza pediatry lub lekarza rodzinnego. Oba te stanowiska niewątpliwie są pożądanymi przez ambitnych lekarzy, szczególnie pod względem finansowym. Lekarz pediatra otrzymuje średnio 8470 zł brutto miesięcznie – lekarz rodzinny z kolei może liczyć na to, że jego pensja wynosić będzie średnio ponad 9500 zł brutto.
Źródło: wynagrodzenia.pl (listopad 2021)
* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.
STUDIA W WARSZAWIE - ważne informacje
KIERUNEK LEKARSKI - ważne informacje