Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku lekarskim w Krakowie to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia trwa 6 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra. Absolwenci zyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK).
Studia na kierunku lekarskim można podjąć na jednej krakowskiej uczelni publicznej: Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Ponadto kierunek lekarski można w tym mieście studiować stacjonarnie w jednej z prywatnych szkół wyższych: Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.
Kierunek lekarski to studia poświęcone naukom medycznym. Studenci przygotowują się do wykonywania zawodów lekarskich, z wyszczególnieniem określonych specjalizacji. Dzięki kompleksowej wiedzy oraz medycznemu doświadczeniu przyszli lekarze mogą rozwijać się w dziedzinach takich jak m.in. kardiologia, ginekologia, okulistyka, neurologia czy pediatria.
Wkrótce w Krakowie powstanie Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej – nowoczesny obiekt, który wyposażony zostanie w zaawansowane narzędzia technologiczne, umożliwiające studentom testowanie własnych zdolności praktycznych w symulowanych sytuacjach medycznych.
Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.
Najczęściej wymaganymi przedmiotami w czasie rekrutacji na kierunek lekarski są takie przedmioty jak:
Rekrutacja na kierunek lekarski wymaga zdania matury z co najmniej dwóch przedmiotów spośród takich jak: biologia, chemia, matematyka na poziomie rozszerzonym.
* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.
Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
sprawdź wszystko o: kierunek lekarski studia w Krakowie
Studenci kierunku lekarskiego powinni być przygotowani do ciężkiej pracy teoretycznej i praktycznej – w trakcie studiów będą oni zgłębiać specjalistyczne zagadnienia z zakresu m.in. biochemii, biofizyki, mikrobiologii czy fizjologii. Ponadto w dalszym toku nauki przyszli lekarze zdobywać będą doświadczenie praktyczne w zakresie określonych specjalizacji lekarskich. Dzięki temu absolwenci kierunku lekarskiego znają podstawowe założenia i teorie obowiązujące m.in. w geriatrii, rehabilitacji, ginekologii czy diagnostyce laboratoryjnej.
Przykładowe przedmioty przewidywane w programie kierunku lekarskiego w Krakowie:
Po ukończeniu studiów jednolitych magisterskich na kierunku lekarskim absolwenci mogą przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, którego zaliczenie umożliwia specjalistom ubieganie się o uprawnienia do pracy w zawodzie. Wcześniej jednak powinni oni odbyć specjalny staż podyplomowy.
Wiedza:
Na program tych studiów składają się moduły łączące tradycyjne i nowoczesne tendencje lekarskie obecne we współczesnej medycynie. Studenci poznają podstawowe zagadnienia z zakresu m.in.: anatomii, radiologii, histologii czy fizjologii.
W celu gruntownego przygotowania przyszłych specjalistów do roli lekarza program przewiduje także zintegrowane moduły kierunkowe. Dzięki temu absolwenci kierunku lekarskiego posiadają wiedzę oraz umiejętności związane z takimi dziedzinami jak np. kardiologia, gastroenterologia, endokrynologia, chirurgia czy pediatria.
Kompetencje przyszłych lekarzy uzupełniają przedmioty o charakterze społecznym i humanistycznym. Studenci zdobywają motywację i wiedzę niezbędne do podjęcia świadomej decyzji o rozpoczęciu kariery lekarza, a także oswajają się z trudnymi tematami obecnymi w środowisku medycznym – w tym ze śmiercią czy cierpieniem.
Wiedza, którą posiadają absolwenci kierunku lekarskiego:
Umiejętności:
Krakowskie uczelnie przygotowują studentów kierunku lekarskiego do praktycznego wykonywania zawodu lekarza w różnorodnych warunkach. Studia te przede wszystkim wykorzystują zasadę tzw. nauczania przy łóżku chorego. Specyfika kierunku lekarskiego sprawia, że studenci mają okazję systematycznie zdobywać praktyczne doświadczenie w klinikach i szpitalach. W ten sposób przyszli specjaliści uczą się tego, w jaki sposób pracować pod presją, a także jak poprawnie diagnozować i wdrażać określone procesy leczenia.
Zdolności medyczne krakowskich studentów wzbogacają ćwiczenia laboratoryjne, związane z technikami mikroskopowymi i fantomowymi. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy prawidłowo przeprowadzają różnorodne badania lekarskie i znają etapy właściwego postępowania diagnostycznego. Ponadto studenci kierunku lekarskiego szkolą się w zakresie kompetencji miękkich – potrafią komunikować się zarówno z pacjentami, jak i ich bliskimi czy członkami zespołu leczniczego.
Umiejętności, które nabywają studenci kierunku lekarskiego:
Studenci krakowskich uczelni wkrótce będą mogli skorzystać z wyjątkowych rozwiązań technologicznych oraz zaawansowanych sprzętów medycznych. Przyszli specjaliści sprawdzą się podczas pracy z symulatorem karetki czy prowadzenia działań w pracowni umiejętności chirurgicznych i technicznych.
Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej przewiduje także utworzenie sali laboratoryjnego nauczania umiejętności klinicznych, sali porodowej, szpitalnego oddziału ratunkowego, bloku operacyjnego z pracownią anestezjologiczną czy sali intensywnej terapii.
Studia stacjonarne to tryb przeznaczony dla studentów, którym zależy na nawiązywaniu nowych znajomości – zarówno w strefie prywatnej, jak i zawodowej. Uczestnicy zajęć prowadzą działania pod okiem wykształconych i doświadczonych zawodowców. Stacjonarna nauka motywuje studentów do prowadzenie aktywnego udziału w życiu uczelnianym. Młodzi specjaliści mogą zespołowo realizować liczne projekty, a także dołączać do kół naukowych i organizacji studenckich.
Dzięki licznym współpracom nawiązywanym między uczelniami a profesjonalnymi środowiskami, studenci polskich szkół wyższych mają szansę rozpocząć swoje pierwsze doświadczenia zawodowe jeszcze w czasie nauki. Tryb stacjonarny na studiach umożliwia studentom zdobywanie specjalistycznej wiedzy oraz praktycznych zdolności w warunkach profesjonalnych. Wiele polskich uczelni oferuje studentom możliwość korzystania z narzędzi stosowanych przez ekspertów.
Studia stacjonarne najczęściej realizowane są w tygodniu – w przypadku studiów dziennych studenci spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych. Czas wolny mogą oni wykorzystać na rozwijanie własnych zainteresowań lub pracę dorywczą.
Uczelnie publiczne oferują studentom naukę stacjonarną najczęściej za darmo. Bezpłatna nauka ma pewne ograniczenia – na wybrane kierunki dostanie się zaledwie część kandydatów, rekrutacja odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Ci, którym matura nie poszła zbyt dobrze, mogą poszukać odpowiadającej im oferty kierunku na jednej z uczelni niepublicznych, gdzie o dostaniu się na studia decyduje najczęściej kolejność zgłoszeń.
zobacz wszystkie:
studia niestacjonarne w Krakowie
Studenci kierunku lekarskiego są ambitni i zdeterminowani, a ich celem jest niesienie pomocy medycznej osobom, które mierzą się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Ważne jest to, by kandydat na ten kierunek dobre radził sobie ze stresem i potrafił ciężko pracować. Przyszłym specjalistom przyda się zamiłowanie do nauk medycznych takich jak m.in. biologia, chemia czy fizyka.
Studenci kierunku lekarskiego muszą być zdyscyplinowani i doskonale zorganizowani. Zawód lekarza wymaga od specjalisty wyjątkowej odpowiedzialności i komunikatywności. Kandydat na ten kierunek powinien też odznaczać się dobrą pamięcią i zdolnościami językowymi.
Co cechuje studenta kierunku lekarskiego?
Gdzie studiować stacjonarnie na kierunku lekarskim w Krakowie
Uczelnie, na których można studiować kierunek lekarski w Krakowie:
czytaj dalej
Absolwenci kierunku lekarskiego mają kompetencje niezbędne do wykonywania zawodów lekarskich. Nim rozpoczną jednak swoją zawodową karierę, muszą oni przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Państwowego.
Gruntowne przygotowanie absolwentów kierunku lekarskiego w Krakowie umożliwia im podjęcie zawodu lekarza specjalisty w dowolnej klinice czy szpitalu. Ścieżka kariery studenta zależna jest od tego, w której dziedzinie lekarskiej będzie chciał on się specjalizować. Certyfikowani lekarze mogą szukać zatrudnienia m.in. w publicznych i niepublicznych zakładach opieki, instytucjach badawczych i badawczo-rozwojowych czy w pogotowiu ratunkowym.
Przykładowe miejsca zatrudnienia dla absolwenta kierunku lekarskiego:
Lekarze mogą dążyć także do pełnienia funkcji kierowniczych – oznacza to, że absolwenci kierunku lekarskiego doskonale odnajdą się również na stanowisku dyrektora lub menadżera kliniki czy szpitala. Do tego jednak niezbędna będzie dodatkowa wiedza z zakresu np. zarządzania, prawa czy administracji. Dzięki temu wyszkoleni specjaliści mogą otworzyć prywatny gabinet lekarski, a nawet klinikę lub szpital.
Absolwenci kierunku lekarskiego, którzy odbyli staż podyplomowy, mogą przystąpić do Państwowego Egzaminu Lekarskiego. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku przyszli specjaliści mogą rozwijać się w wybranej przez siebie dziedzinie lekarskiej.
Profesjonalne przygotowanie studentów kierunku lekarskiego umożliwia im późniejsze zatrudnienie w klinice, szpitalu lub instytucji związanej z promocją zdrowia. W zależności od tego, jakie stanowisko dokładnie obejmuje wyszkolony lekarz, może on liczyć na stałe zatrudnienie i satysfakcjonujące wynagrodzenie.
Średnie miesięczne wynagrodzenie dla lekarza (w ujęciu ogólnym) wynosi 5460 zł brutto. Do zadań lekarza należą m.in.: diagnoza i leczenie chorób, działania profilaktyczne czy przeprowadzanie badań diagnostycznych.
Na znacznie wyższe wynagrodzenie mogą liczyć lekarze specjaliści, którzy pełnią ściśle określone usługi medyczne.
Lekarze specjaliści – wynagrodzenie
Lekarz neurolog zarabia średnio 6280 zł brutto miesięcznie. Co drugi neurolog otrzymuje pensję od 3460 zł do nawet 6125 zł na rękę. Na podobne wynagrodzenie może liczyć lekarz ginekolog, który średnio w ciągu miesiąca otrzymuje 6310 zł brutto.
Nieco więcej zarabiają chirurdzy , którzy w zależności od stażu pracy oraz rodzaju zatrudnienia otrzymują blisko 7650 zł brutto miesięcznie. Najlepiej opłacani chirurdzy mogą zarobić nawet ponad 11000 zł.
Niektórzy absolwenci kierunku lekarskiego decydują się na rozpoczęcie pracy w zawodzie lekarza pediatry lub lekarza rodzinnego. Oba te stanowiska niewątpliwie są pożądanymi przez ambitnych lekarzy, szczególnie pod względem finansowym. Lekarz pediatra otrzymuje średnio 8470 zł brutto miesięcznie – lekarz rodzinny z kolei może liczyć na to, że jego pensja wynosić będzie średnio ponad 9500 zł brutto.
Źródło: wynagrodzenia.pl (listopad 2021)
* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.
STUDIA W KRAKOWIE - ważne informacje
KIERUNEK LEKARSKI - ważne informacje