Logistyka
Gdynia
Pokaż
Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Studia na kierunku logistyka to studia licencjackie lub inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub inżyniera lub magistra).
Studia na kierunku logistyka w Gdańsku | Gdyni | Sopocie | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne, online |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Studia na kierunku Logistyka w Trójmieście można podjąć na trzech uczelniach niepublicznych (prywatnych):
W Trójmieście żadna publiczna uczelnia nie oferuje stacjonarnego studiowania na logistyce.
Logistykę jako specjalizację na innym kierunku stacjonarnie studiować można jednak w kilku szkołach wyższych w Trójmieście:
Studenci logistyki poznają szczegółowo skomplikowane procesy związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych. Dzięki kompleksowemu przygotowaniu przyszli specjaliści potrafią wykorzystać wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności planowania i organizowania w zawodach, które ściśle związane są z produkcją i dystrybucją.
Absolwenci tego kierunku mogą rozpocząć pracę w różnorodnych centrach logistycznych, a także firmach spedycyjnych i transportowych. Ponadto kompetencje logistyków cenione są także na stanowiskach kierowniczych i menadżerskich.
Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.
Rekrutacja na uczelnie niepubliczne odbywa się najczęściej na zasadzie kolejności zgłoszeń. Kandydaci mogą liczyć na to, że dostaną się na wymarzony kierunek, nie osiągając wysokich wyników w egzaminach maturalnych.
* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku logistyka możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
W programie logistyki przewidywane są przedmioty związane m.in. z metodami ilościowymi, geografią, ekonomiką czy statystyką. Ponadto studenci logistyki rozwijać będą swoje kompetencje informatyczne, techniczne, a nawet graficzne. Przyszli specjaliści mają szansę zdobyć wiedzę także z zakresu nauk humanistycznych i społecznych – poznają kulturowe i psychologiczne aspekty kształtowania się współczesnego rynku gospodarczego i logistycznego. Przyszli specjaliści szkolą się także w zakresie prowadzenia negocjacji oraz marketingu.
W programie studiów na kierunku logistyka w Trójmieście znajdują się przedmioty takie jak:
Wiedza:
Studenci logistyki gruntownie przygotowują się do pracy na stanowiskach związanych z planowaniem, koordynacją i organizacją transportu. W trakcie zajęć poznają oni różnorodne aspekty logistyki, szkoląc się w zakresie kilku dziedzin (np. zarządzania, matematyki, ekonomii, informatyki, techniki). Studenci badają współcześnie wykorzystywane narzędzia specjalistyczne oraz poznają ich zastosowanie w profesjonalnym środowisku. Przyszli logistycy rozumieją funkcjonowanie przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i handlowych, a także umiejętnie planują i organizują określone procesy logistyczne.
Absolwenci tego kierunku znają strategie i struktury logistyczne współczesnego handlu, a także charakterystykę międzynarodowego rynku usług logistycznych. Młodzi specjaliści wiedzą, w jaki sposób planować i organizować transport, dbając jednocześnie o optymalizację zachodzących procesów. Studenci logistyki zapoznawani są z prawem transportowym oraz podstawowymi zagadnieniami administracyjnymi.
Wiedza, którą posiada absolwent logistyki:
Umiejętności:
Studenci tego kierunku mogą poznać specyfikę logistyki związanej z transportem morskim – w trakcie studiów mają oni szansę nawiązać stały kontakt z załogą statku na morzu. W ten sposób przyszli specjaliści z Pomorza rozwijają swoje zdolności językowe oraz uczą się tego, w jaki sposób kreatywnie i skutecznie rozwiązywać problemy związane z utrudnioną łącznością.
Studenci logistyki poznają najskuteczniejsze metody ilościowe i jakościowe, które wykorzystują do projektowania procesów logistycznych. Absolwenci tego kierunku potrafią analizować przyczyny oraz przebieg określonych zjawisk społeczno-gospodarczych, a także przeprowadzać ocenę proponowanych rozwiązań. Uczestnicy praktycznych zajęć na kierunku logistyka uczestniczą aktywnie w procesach podejmowania decyzji na poziomie operacyjnym i taktycznym.
Umiejętności, które nabywają studenci informatyki:
Studia stacjonarne otwierają przed przyszłymi specjalistami wiele możliwości praktycznej realizacji określonych dziedzin naukowych. Stacjonarni studenci mogą uczyć się w komfortowych warunkach, które ciężko jest osiągnąć poza terenem uczelni. Polskie szkoły wyższe oferują studentom dostęp do wyposażonych pomieszczeń dydaktycznych, w których znaleźć można nowoczesny sprzęt oraz narzędzia stosowane w środowiskach profesjonalnych.
W trakcie stacjonarnych zajęć studenci mają okazję nawiązać nowe znajomości, które istotne mogą się okazać nie tylko na podłożu prywatnym, ale i zawodowym. Bezpośredni kontakt z osobami o podobnych pasjach, zainteresowaniach czy celach, a także możliwość nawiązania dyskusji z doświadczonymi ekspertami zachęcają przyszłych specjalistów do zdobywania wiedzy. Tak tryb nauki umożliwia studentom wykorzystanie pełnego potencjału wybranej dyscypliny.
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych zazwyczaj odbywają się od poniedziałku do piątku. Młodzi specjaliści studiują najczęściej w godzinach porannych i popołudniowych. Oznacza to, że wieczory oraz weekendy mogą oni wykorzystywać do rozwijania własnych zainteresowań lub realizowania obowiązków domowych. Studenci mogą także w tym czasie pracować dorywczo.
Publiczne szkoły wyższe oferują studentom naukę bezpłatną – jednak o przyjęciu na dany kierunek decydują przeważnie wyniki wybranych egzaminów maturalnych oraz dodatkowe osiągnięcia naukowe. Ci, którym nie udało dostać się na wymarzony kierunek oferowany przez uczelnię publiczną, mogą rozpocząć studia na uczelni prywatnej. Niepubliczne szkoły wyższe przyjmują studentów według kolejności zgłoszeń, jednak taka nauka wiąże się z dodatkowymi kosztami.
studia stacjonarne w Trójmieście
studia niestacjonarne w Trójmieście
Studenci logistyki muszą być odpowiedzialni i doskonale zorganizowani. Przyszli specjaliści nie mogą bać się podejmowania trudnych decyzji, niezależnie od warunków, w których przyjdzie im pracować. Muszą działać konsekwentnie i pewnie. Potrzebne do tego będą determinacja oraz zdyscyplinowanie. Dobrze, by kandydaci na ten kierunek byli kreatywni, otwarci, ambitni i elastyczni. Studenci logistyki powinni potrafić prezentować się w dowolnym środowisku, a także wykazywać się zdolnościami perswazyjnymi oraz komunikacyjnymi.
Do studiowania logistyki niezbędne są zmysł analityczny oraz umiejętność przeprowadzania skomplikowanych obliczeń matematycznych. Dobrze, by kandydat na ten kierunek miał pewne doświadczenie z podstawowymi programami komputerowymi oraz posługiwał się dowolnym obcym językiem w stopniu komunikatywnym.
Predyspozycje cechujące studenta logistyki:
Gdzie studiować na kierunku logistyka w Trójmieście
Uczelnie, na których można studiować kierunek logistyka stacjonarnie w Trójmieście:
czytaj dalej
Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek logistyka:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Uniwersytet WSB Merito Gdynia | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia | więcej |
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni | stacjonarne, niestacjonarne, online | I stopnia, II stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Kompetencje zdobyte w trakcie studiów przyszli specjaliści mogą wykorzystać w dowolnym centrum logistycznym, firmach spedycyjno-transportowych, działach zakupów lub dystrybucji przedsiębiorstw produkcyjnych czy usługowych, a także w sektorze publicznym. Logistyka umożliwia studentom zdobycie wiedzy z zakresu dziedzin administracyjnych, a także informatycznych. Absolwenci logistyki poszukiwani są przez pracodawców na całym świecie.
Przykładowe miejsca zatrudnienia dla absolwenta logistyki:
Logistycy mogą wykonywać zawody, które ściśle związane są m.in. z zarządzaniem, zaopatrywaniem czy rozliczaniem przedsiębiorstw. Przyszli specjaliści często pracują z klientami oraz prowadzą działania doradcze. Absolwenci tego kierunku mogą zatem poszukiwać zatrudnienia na stanowiskach z sektora handlu czy transportu.
Przykładowe stanowiska, na które może aplikować absolwent logistyki:
Pomorskie uczelnie umożliwiają studentom tego kierunku rozwijanie się w zakresie zarządzania transportem morskim. Uczestnicy praktycznych zajęć mają szansę brać udział w licznych projektach, które umożliwiają im poznanie specyficznego środowiska logistycznego na morzu.
Stały rozwój branży logistycznej pozwala przyszłym specjalistom spokojnie studiować, bez obaw o przyszłość swojej kariery. Różnorodne przedsiębiorstwa, firmy oraz instytucje coraz częściej korzystają ze wsparcia logistyków – wiele dziedzin zawodowych związanych jest z planowaniem, organizowaniem oraz nadzorowaniem procesów. Oznacza to, że logistycy mogą liczyć na ciekawe i stałe zatrudnienie, które zapewni im satysfakcjonujące wynagrodzenie.
Specjalista ds. logistyki zarabia średnio 5000 zł brutto w ciągu miesiąca. Do zadań takiego specjalisty należą m.in.: tworzenie i aktualizowanie listy dostawców, negocjowanie cen czy analizowanie i gromadzenie ofert. Absolwenci tego kierunku powinni być przygotowani także na to, że jako logistycy będą oni musieli umiejętnie analizować rynek – tak, by trafnie dobierać dostawców, planować zaopatrzenia i dostawy czy składać i realizować zamówienia.
Eksperci tej dziedziny cenieni są zarówno na stanowiskach związanych z pracą z klientem lub przedstawicielami innych firm, jak i tych, które polegają na zarządzaniu działalnością firmy. Oznacza to, że logistycy mają kompetencje niezbędne do nadzorowania obiegu dokumentów, wysyłek i dostaw, kontrolowania budżetu przedsiębiorstwa czy tworzenia raportów z realizacji zadań.
Przykładowe obowiązki specjalisty ds. logistyki:
Należy pamiętać, że zadania specjalisty ds. logistyki zależne są od tego, w jakiej firmie on pracuje oraz czy pełni on funkcję kierowniczą. Niektórzy logistycy w ciągu miesiąca mogą zarobić nawet ponad 6000 zł brutto. 25% najgorzej wynagradzanych specjalistów ds. logistyki zarabia w tym czasie mniej niż 4210 zł brutto.
Źródło: wynagrodzenia.pl (listopad 2021)
* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.
STUDIA W TRÓJMIEŚCIE - ważne informacje
kierunki studiów w Trójmieście
LOGISTYKA - ważne informacje
logistyka studia online w Trójmieście
studia logistyka i transport w Trójmieście
studia logistyka i transport w Polsce