Administracja
Rzeszów
Pokaż
Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Studia na kierunku prawo w Rzeszowie to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).
Studia na kierunku prawo w Rzeszowie | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia jednolite magisterskie |
Czas trwania | 5 lat (studia jednolite magisterskie) |
Studia stacjonarne na kierunku prawo w Rzeszowie można rozpocząć na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Za stacjonarne studiowanie prawa zapłacić należy w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie – najstarszej niepublicznej uczelni na Podkarpaciu.
Studenci rzeszowskich uczelni wyższych, którzy zdecydowali się kształcić na kierunku prawo, są kompleksowo przygotowywani do wykonywania zawodów prawniczych. W trakcie zajęć poznają oni specyfikę funkcjonowania sądów i instytucji państwowych, a także rozwijają swoje kompetencje miękkie. Szkoły wyższe w Rzeszowie zapewniają studentom możliwość bezpośredniego kontaktu m.in. z sędziami, adwokatami, notariuszami czy prokuratorami, którzy szczegółowo przybliżają przyszłym specjalistom najważniejsze zagadnienia z dziedziny prawa.
Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.
Najczęściej wymaganymi przedmiotami w czasie rekrutacji na kierunek prawo są takie przedmioty jak:
* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku prawo w Rzeszowie możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
sprawdź wszystko o: prawo studia w Rzeszowie
Studenci prawa poznają najważniejsze zagadnienia dotyczące zjawisk i mechanizmów kształtujących współczesny system prawny zarówno w Polsce, jak i Europie. Przyszli prawnicy szczegółowo badają poszczególne kodeksy prawne, których treść wykorzystywać mogą w prowadzeniu działań w wymiarze sprawiedliwości. Program na kierunku prawo w Rzeszowie przewiduje zajęcia w szczególności poświęcone naukom administracyjnym, gospodarczym i społecznym – studenci korzystają jednak także z dziedzin takich jak np. psychologia, matematyka czy informatyka.
Kompleksowe przygotowanie studentów umożliwia im rozwinięcie zdolności organizacyjnych, analitycznych i komunikacyjnych. Przyszli prawnicy poznają nowe problemy współczesnego prawa, które związane są m.in. z przestępczością, technologią czy bankowością.
W programie studiów prawniczych w Rzeszowie znajdują się przedmioty takie jak:
Absolwenci prawa zdobywają kompetencje niezbędne do wykonywania zawodów prawniczych. Po studiach mogą oni rozpocząć pracę m.in. w urzędach, jednostkach administracji rządowej i samorządowej, biurach doradztwa podatkowego, bankach, firmach ubezpieczeniowych czy formacjach mundurowych. W trakcie studiów uczestnicy zajęć szkolą swoje zdolności merytoryczne, a także poszerzają specjalistyczną wiedzę z zakresu polskiego i międzynarodowego prawa.
Wiedza
Prawo to kierunek, w którego programie znajduje się wiele przedmiotów poświęconych teorii. Studenci prawa zdobywają wiedze w zakresie m.in.: administracji, gospodarki, ekonomii, socjologii, antropologii czy psychologii. Przyszli specjaliści znają charakterystykę prawa polskiego, europejskiego i międzynarodowego, dzięki czemu mogą oni rozpocząć karierę zawodową zarówno na terenie naszego kraju, jak i poza nim. Absolwenci prawa działają zgodnie z etyką prawnika, a także znają najważniejsze kodeksy i dokumenty prawne. W trakcie zajęć studenci badają szczegółowo charakterystykę poszczególnych doktryn polityczno-prawnych.
Wiedza, którą posiada absolwent studiów prawniczych:
Umiejętności
Studenci rzeszowskiego prawa mają szansę rozwijać swoje zdolności praktyczne w trakcie licznych konwersatoriów, warsztatów, pracowni praktycznych czy interaktywnych zajęć, których celem jest przygotowanie przyszłych specjalistów do pełnienia funkcji prawniczych. Program tego kierunku przewiduje m.in. symulowane rozprawy sądowe, w których trakcie studenci zapoznają się szczegółowo z zawodami sądowniczymi. Młodzi prawnicy mają szansę zdobyć wczesne doświadczenia zawodowe w zakresie doradztwa prawnego – pod opieką wykładowców mogą oni udzielać bezpłatnych porad mieszkańcom Podkarpacia.
Do praktycznych zadań studentów tego kierunku należą m.in.: wystawianie prawnych opinii w sprawach związanych z prawem administracyjnym, podatkowym, cywilnym czy karnym. Absolwenci prawa potrafią sporządzać najistotniejsze pisma procesowe, a także zajmować określone stanowisko w procesie sądowym. W trakcie studiów uczestnicy praktycznych zajęć nabywają także szereg umiejętności miękkim, które ułatwiają przyszłym prawnikom skuteczne prezentowanie się w przestrzeni eksperckiej. Studenci tego kierunku poznają mechanizmy oraz metody działania – szkolą się w zakresie negocjacji i argumentacji prawnej.
Umiejętności, które nabywa student prawa:
Studia stacjonarne skierowane są do tych studentów, którym zależy na zdobywaniu wiedzy oraz doświadczenia w warunkach profesjonalnych. Polskie uczelnie umożliwiają przyszłym specjalistom poznanie narzędzi oraz technik stosowanych przez ekspertów. Ponadto studenci stacjonarni mogą korzystać z zasobów uczelnianych bibliotek czy wsparcia zawodowców.
Stacjonarna nauka sprzyja pracom grupowym – studenci częściej działają zespołowo, ucząc się pełnienia różnorodnych funkcji. Bezpośredni kontakt z wykładowcami oraz kolegami rozwija kompetencje miękkie studenta, który zdobywa umiejętności związane z komunikacją czy prezentacją.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych najczęściej są bezpłatne, nie wymagają więc od kandydatów żadnych dodatkowych opłat. Kandydaci na popularne kierunki muszą jednak porządnie przygotować się do egzaminów maturalnych – o tym, czy dostaną się na publiczną uczelnię, decydują wyniki maturalne oraz osiągnięcia naukowe. Stacjonarnie można studiować także na niepublicznej uczelni – taka nauka jest jednak kosztowna.
Program dziennych studiów stacjonarnych przewiduje zazwyczaj zajęcia, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Studenci systematycznie spotykają się na terenie uczelni w godzinach porannych i popołudniowych. Dzięki temu mogą oni czas wolny, tj. wieczory i weekendy, wykorzystać na rozwijanie własnych pasji lub pracę dorywczą.
zobacz wszystkie:
studia stacjonarne w Rzeszowie
studia niestacjonarne w Rzeszowie
Studenci prawa powinni być organizowani i przygotowani do ciężkiej pracy. Kandydatom na ten kierunek przyda się dobra pamięć, która ułatwi im zdobywanie wiedzy z zakresu różnorodnych zagadnień prawniczych. Przyszli prawnicy w toku studiów przygotowują się do pracy w specyficznych warunkach, które często związane są z presją – dobrze więc, by student prawa potrafił efektywnie działać nawet w stresie. Kształcący się specjaliści muszą chcieć ciągle się rozwijać, a także mieć zdolności analityczne, które umożliwią im sprawne interpretowanie i rozwiązywanie problemów prawniczych.
Praca prawnika wymaga od niego dociekliwości i dokładności. Eksperci w tej dziedzinie muszą działać odpowiedzialnie i konsekwentnie. Kandydaci na ten kierunek powinni też posiadać już pewne kompetencje miękkie, które ułatwią im nawiązywanie kontaktów oraz prezentowanie swojego stanowiska w środowisku specjalistycznym – dobrze więc, by wykazywali się oni pewnością siebie oraz erudycją.
Studenta prawa cechują:
Uczelnie, na których można studiować prawo w Rzeszowie:
czytaj dalej
prawo studia niestacjonarne w Rzeszowie
Uczelnie w Rzeszowie - kierunek prawo:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" (filia w Rzeszowie) | stacjonarne, niestacjonarne | jednolite | więcej |
Uniwersytet Rzeszowski (Kolegium Nauk Społecznych UR) | stacjonarne, niestacjonarne | jednolite | więcej |
WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa | stacjonarne, niestacjonarne | jednolite | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Absolwenci prawa na rzeszowskich uczelniach mają szansę rozwinąć swoją karierę zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zapotrzebowanie na usługi prawnicze stale wzrasta, a dziedziny prawa rozwijają się wraz ze zmianami w przestrzeni technologicznej i społeczno-kulturalnej. Studenci prawa mogą kształcić się w wybranej przez siebie specjalizacji, dążąc do objęcia określonego stanowiska w organach zarówno państwowych, jak i prywatnych czy międzynarodowych.
Student prawa może rozpocząć pracę w:
Sukces przyszłego prawnika zależny jest od jego kompetencji oraz rodzaju pracy, jaką on wykonuje. Dzięki kompleksowemu przygotowaniu absolwenci rzeszowskich uczelni mogą wykorzystywać zdobyte zdolności na różnorodnych stanowiskach oraz szczeblach. Studenci prawa przygotowywani są zarówno do egzekwowania prawa, jak i prowadzenia działań doradczych.
Absolwent prawa może zostać:
Umiejętności miękkie zdobyte przez studentów prawa w trakcie nauki umożliwiają im także podjęcie pracy w miejscach mniej oczywistych dla prawnika. Dzięki temu przyszły specjalista może aplikować na stanowiska takie jak: mediator , urzędnik, dyplomata, polityk, dyrektor firmy, biznesmen czy ekspert.
Usługi prawnicze cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a społeczne zaufanie daje prawnikom szansę na stabilną pracę. Większość absolwentów decyduje się kontynuować swoją karierę zawodową w środowisku typowo prawniczym, które związane jest m.in. z doradztwem prawniczym.
Wysokość wynagrodzenia prawnika może różnić się w zależności od tego, jakimi kompetencjami się on charakteryzuje. O przyszłości zawodowej absolwenta prawa decydować może ścieżka edukacyjna, którą obrał w trakcie nauki na uczelni wyższej.
Średnie wynagrodzenie miesięczna dla aplikanta adwokackiego wynosi 4600 zł brutto – nieco mniej w tym czasie zarobi młodszy prawnik (4400 zł). W tym samym czasie windykator terenowy otrzyma 5300 zł brutto, a specjalista ds. prawnych 5500 zł brutto.
Radca prawny może otrzymać wynagrodzenie w wysokości 8100 zł brutto. W przypadku, gdy posługuje się on biegle językiem obcym, jego pensja może wzrosnąć nawet do 10000 zł brutto.
Źródło: zarobki.pracuj.pl (listopad 2021)
* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.
STUDIA W RZESZOWIE - ważne informacje
PRAWO - ważne informacje