Informatyka jest nauką, która zdominowała całe życie społeczeństwa. Fachowcy tej branży, najogólniej mówiąc, zajmują się zarządzaniem szeroko rozumianymi informacjami. Jednak ta definicja nie wyjaśnia wiele. Praca informatyków to tworzenie użytecznych programów i aplikacji, udoskonalanie istniejących rozwiązań technologicznych, rozbudowywanie sieci komputerowej oraz naprawa uszkodzonych podzespołów elektronicznych.
Mimo, że często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to owoce pracy informatyków spotykamy na każdym kroku. W związku z tym, że cywilizacja dąży do rozwoju, nic nie wskazuje na to, że zapotrzebowanie na wykształconych informatyków kiedykolwiek się skończy – przecież nikt z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez komputerów, internetu, czy wszelakich sprzętów gospodarstwa domowego.
Studia informatyczne należą do grona najchętniej wybieranych kierunków. Coraz więcej uczniów liceów i techników, pomimo młodego wieku, zaczyna myśleć przyszłościowo i planować ścieżkę kariery w taki sposób, aby osiągnąć jak najwyższy poziom życia – informatycy są jednym z najlepiej zarabiających fachowców na współczesnym rynku.
1. Czego się nauczysz na studiach
Oferta prezentowana przez uczelnie w Radomiu jest dosyć rozbudowana, jeśli chodzi o studia informatyczne. Z pewnością przyczynia się do tego popularność kierunku oraz wysokie zapotrzebowanie na ich podjęcie, generowane przez świeżo upieczonych maturzystów. Pomimo tego, że Radom nie należy do największych polskich miast, możliwość podjęcia Informatyki tamże oferują dwie tamtejsze uczelnie:
-
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego,
-
Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu.
Program studiów prezentowany na każdej z uczelni z pewnością będzie się różnił pewnymi niuansami, dlatego zawczasu zastanów się, która z nich spełni twoje aspiracje, na przykład do zostania inżynierem lub licencjonowanym informatykiem.
W programie studiów na kierunku informatyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
matematykę dyskretną,
-
podstawy matematyki,
-
programowanie obiektowe,
-
geometrię z algebrą liniową,
-
analizę matematyczną,
-
podstawy grafiki,
-
wstęp do programowania.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku informatyka w Radomiu realizowane są w ramach pierwszego. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku.
Uczelnie w Radomiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Uczelnie w Radomiu, prezentujące ofertę edukacyjną z zakresu Informatyki, kierują ją do określonego grona przyszłych studentów. Z niewiadomych przyczyn często kierunki inżynierskie wybierane są przez ludzi bez odpowiednich predyspozycji do ich zgłębiania, co stanowi główną przyczynę frustracji i braku radości z uzupełnianych kompetencji. Zatem jakie cechy powinieneś mieć, żeby aplikować na Informatykę w Radomiu?
-
Wrodzoną zdolność do nauki przedmiotów ścisłych,
-
zainteresowanie nowinkami technicznymi,
-
chęć podjęcia przyszłościowej i dobrze płatnej pracy,
-
szybką umiejętność logicznego rozwiązywania problemów analitycznych.
Jeżeli jesteś pewien, że powyższa charakterystyka odpowiada twojej osobowości, nie wahaj się dłużej i aplikuj na Informatykę w Radomiu – z pewnością będzie to najlepsza z możliwych opcji.
4. Program studiów
Podczas nauki na Informatyce w Radomiu poznasz wiele zagadnień z różnych dziedzin nauki. Jednak wspólnym mianownikiem dla niemal wszystkich przedmiotów będzie matematyka. Dlatego sam początek studiów informatycznych na pierwszy rzut oka nie będzie miał wiele wspólnego z powszechnym rozumieniem tego kierunku – nauczysz się logicznego rozumowania na przykładach złożonych algorytmów matematycznych, które dopiero po upływie dłuższego czasu zaczniesz wprowadzać do komputera za pomocą specjalistycznych programów. Następnie zgłębisz esencję programowania, poruszania się w systemach zabezpieczeń oraz sieciach komputerowych.
Specjalności, z których wybierzesz jedną, to:
-
gry i technologie internetowe,
-
mikrosystemy informatyczne,
-
systemy rozproszone,
-
inżynieria oprogramowania,
-
inteligentne systemy wspomagania decyzji.