Ochrona środowiska - Kielce

Ochrona środowiska - Kielce

Ochrona środowiska - Kielce

Studia w Kielcach

ochrona środowiska

Odkryj kierunek ochrona środowiska w Kielcach i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Ochrona środowiska - studia Kielce 2021 | woj. świętokrzyskie

Studia na kierunku Ochrona środowiska w Kielcach to studia licencjackie, inźynierskie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata, inżyniera lub magistra.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ochrona środowiska, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oferuje 60 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UJKCena za pierwszy rok studiów wynosi około 5000 zł.

czytaj dalej wszystko o Ochrona środowiska - Kielce

Zobacz, na jakich uczelniach w Kielcach jest kierunek ochrona środowiska

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Jednostka prowadząca

Ochrona środowiska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lub 3,5 roku • 2 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na Ochronę środowiska w Kielcach

W procesie rekrutacji na studia na kierunku ochrona środowiska najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • geografia
 • język angielski
 • język francuski
 • język hiszpański
 • język niemiecki
 • język polski
 • język rosyjski
 • język włoski
 • matematyka

 

Najlepszym i najbardziej oczywistym sposobem na rozpoczęcie studiów na kierunku Ochrona środowiska w Kielcach jest podejście do rozszerzonego egzaminu maturalnego z biologii, chemii, fizyki, matematyki oraz języka obcego nowożytnego, bowiem właśnie te przedmioty są wiodące dla opisywanego kierunku, a uzyskane z nich wyniki procentowe po przeliczeniu na punkty zapewnią ich największą ilość.

Pamiętaj, żeby przed aplikacją upewnić się, czy żadna z procedur rekrutacyjnych nie uległa modyfikacjom. Może się okazać, że na przestrzeni czasu wystąpiły pewne zmiany, których zgłębienie zapewni osiągnięcie większej świadomości w temacie przyszłej rekrutacji.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Ochrona środowiska w Kielcach - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 • Opłaty

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

OCHRONA ŚRODOWISKA KIELCE STUDIA I STOPNIA

OCHRONA ŚRODOWISKA KIELCE STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

OCHRONA ŚRODOWISKA KIELCE STUDIA STACJONARNE

OCHRONA ŚRODOWISKA KIELCE STUDIA NIESTACJONARNE

Jak wyglądają studia na kierunku Ochrona środowiska w Kielcach

Niemal wszystkie kierunki studiów w Kielcach można podjąć w ramach studiów stacjonarnych lub zaocznych, dzięki czemu organizacja czasu podczas trwania roku akademickiego będzie znacznie uproszczona. Studia stacjonarne przewidują codzienne kształcenie w trakcie trwania pięciu dni roboczych każdego tygodnia, co stanowi idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie regularność i systematyczność zgłębianej wiedzy.

W odpowiedzi na potrzeby osób pracujących na pełen etat, które chciałyby na przykład pogodzić zobowiązania zawodowe z edukacją w ramach studiów wyższych, powstały studia niestacjonarne. Mająca charakter weekendowych zjazdów edukacja uczy pilności i samodyscypliny, gdyż całodzienna nauka wymaga wiele ambicji i samozaparcia. Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, będziesz zobowiązany do uiszczania systematycznych opłat za czesne.

Jeżeli zastanawiasz się, który tryb będzie bardziej korzystny w perspektywie możliwości zdobycia przyszłego, satysfakcjonującego zatrudnienia, to powinieneś pamiętać, że nie ma to żadnego znaczenia. Każdy z absolwentów Ochrony środowiska będzie miał identyczne szanse na współczesnym rynku pracy.

W obecnych czasach istnieje wiele zagrożeń, mogących zaburzyć naturalną równowagę otaczającego nas środowiska. Najpoważniejszym z nich jest bez wątpienia postępujące ocieplenie klimatyczne, którego efekty są zatrważające. Topnieją lodowce, płoną lasy, niszczeje środowisko naturalne wielu organizmów, przez co nie spotkamy się więcej z niektórymi gatunkami – prawdopodobnie bezpowrotnie wyginą.

Niestety, do takiego stanu rzeczy przyczyniają się wszyscy ludzie poprzez z pozoru nieistotne, drobne czynności, jak na przykład kupowanie zbyt wielu plastikowych opakowań, używanie niedozwolonego opału, a nawet niesegregowanie śmieci według powszechnie panujących zaleceń. Dlatego bardzo istotne staje się wykształcenie ludzi uświadomionych w zakresie wszystkich niebezpieczeństw czyhających nad naturą, którzy mogliby wdrażać konkretne działania prewencyjne i profilaktyczne w celu ochrony środowiska.

Ochrona środowiska w Kielcach powstała w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich oraz przede wszystkim zapotrzebowanie na absolwentów tego kierunku, którzy mogliby zapobiec wielu katastrofom naturalnym. Jednym z polskich miast, w których można kształcić się w ramach tego kierunku są Kielce i Uniwersytet Jana Kochanowskiego tamże.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Studia biologiczne na kierunku Ochrona środowiska stawiają sobie za cel, aby uposażyć grono studentów w kompleksową wiedzę i umiejętności kierunkowe, niezbędne do podjęcia pracy w różnych placówkach związanych z szeroko pojętą prewencją i ochroną naturalnych siedlisk organizmów oraz zapobieganiem niszczeniu ekosystemu. Dlatego siatka studiów na dowolnie wybranych uczelniach została zaprojektowana w przemyślany sposób. Oto niektóre z przedmiotów, jakie być może pojawią się na twojej drodze kształcenia:

 • botanika,
 • ekologia,
 • geologia i geomorfologia,
 • technologie bioenergetyczne,
 • monitoring środowiska,
 • mechanika płynów.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku ochrona środowiska możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku ochrona środowiska w Kielcach realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie lub inżynierskie, które trwają 3 lub 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Kielcach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Jako że nie istnieje jeden uniwersalny kierunek studiów, który sprosta oczekiwaniom dosłownie każdego przyszłego studenta, warto dobrze przemyśleć wybór ścieżki edukacyjnej, jaką chciałoby się podążać. Czy wyobrażasz sobie studenta Ochrony środowiska, który nie lubi biologii lub nie ma pasji do odkrywania tajemnic skrywanych przez królestwa roślin i zwierząt? Z pewnością nie.

Dlatego jeśli myślisz o podjęciu tego kierunku, powinieneś pasjonować się naukami przyrodniczymi, przede wszystkim biologią i chemią, zdawać sobie sprawę z powagi zagrożeń czyhających na nasz ekosystem, a ponadto czerpać dużą przyjemność z pogłębiania wiedzy na temat otaczającego nas środowiska. Jeżeli uważasz, że wszystkie wymienione cechy idealnie do ciebie pasują, studia na kierunku Ochrona środowiska w Kielcach zostały prawdopodobnie stworzone właśnie dla ciebie!

 

4. Program studiów

Siatka studiów obowiązująca na Ochronie środowiska w Kielcach kształci przyszłych specjalistów, od działań których być może będzie zależała przyszłość zamieszkiwanej przez nas planety. W związku z tym nauka na tym kierunku nie należy do najłatwiejszych. Jako student nie tylko staniesz przed zadaniem przyswojenia skomplikowanej wiedzy teoretycznej z zakresu fizjologii i anatomii wszystkich organizmów żywych, ale również pod okiem praktyków tego kierunku zajmiesz się nauką wdrażania konkretnych działań zmierzających do zapewniania ochrony środowisku naturalnemu.

Dalsza nauka na opisywanym kierunku studiów będzie w dużej mierze uzależniona od specjalności, na jaką postanowisz się zdecydować. Każda z nich zawęzi zakres przyswajanej wiedzy, ukierunkowując na konkretny odłam Ochrony środowiska.

Ile trwają studia na kierunku Ochrona środowiska w Kielcach

Ile trwają studia na kierunku Ochrona środowiska w Kielcach

Studia na kierunku Ochrona środowiska w Kielcach, w zależności od wybranego stopnia trwają od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia w Kielcach na kierunku Ochrona środowiska charakteryzują się dwuetapowym cyklem kształcenia, czyli takim, który składa się z dwóch komplementarnych etapów. Co to oznacza w praktyce? Każdy ze studentów tego kierunku będzie musiał się zmierzyć z trzyletnią lub trzy i pół letnią edukacją na studiach pierwszego stopnia, która zostanie zwieńczona uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera przez każdego z absolwentów, któremu uda się terminowo zaliczyć wszystkie egzaminy.

Studia drugiego stopnia na Ochronie środowiska trwają dwa lata i kończą się uzyskaniem tytułu magistra, który w znacznym stopniu poszerza kompetencje i możliwości zawodowe absolwentów.

Jaka praca po studiach na kierunku Ochrona środowiska w Kielcach

Jaka praca po studiach na kierunku Ochrona środowiska w Kielcach

Na absolwentów Ochrony środowiska czeka przyszłościowa praca zawodowa na różnych stanowiskach. Wybór będzie należał do ciebie, jednak jakiegokolwiek byś nie dokonał, jedno jest pewne – bezrobocie i słabe zarobki ominą cię szerokim łukiem.

Jako absolwent opisywanego kierunku studiów będziesz mógł zatrudnić się w parkach krajobrazowych i narodowych, ogrodach botanicznych i zoologicznych, a także lasach i innych miejscach wymagających ochrony. W ten sposób połączysz codzienne obcowanie z naturą oraz pracę zarobkową.

Jeżeli chciałbyś mieć realny wpływ na polityczne aspekty związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska, będziesz mógł zatrudnić się w prywatnych i państwowych organach samorządowych.

Ponadto możesz liczyć na pracę w oczyszczalniach ścieków, laboratoriach biochemicznych, a nawet własnej działalności gospodarczej, której głównym założeniem będzie promowanie świadomości w temacie ochrony środowiska.

Gdzie studiować na kierunku ochrona środowiska w Kielcach?

Uczelnie na których można studiować kierunek ochrona środowiska w Kielcach

 • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Ochrona środowiska w Kielcach

Zanim zdecydujesz się na aplikację na uczelnię w Kielcachktóra posiada w swojej ofercie edukacyjnej studia na kierunku Ochrona środowiska, spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania, które być może rozwieją twoje wątpliwości dotyczące tego, czy to właśnie ten kierunek powinieneś podjąć:

 • Biologia od zawsze była twoim konikiem, a zdobywane oceny z tego przedmiotu zadowalały rodzinę?
 • Chcesz związać przyszłość z działaniami dla dobra planety?
 • Środowisko, w którym żyjesz, nie jest ci obojętne?

Jeśli tak, to najwyższy czas zastanowić się nad tym, w jaki sposób zdobyć wystarczającą ilość punktów, żeby bezproblemowo rozpocząć Ochronę środowiska już w październiku. Myśląc o podjęciu tego kierunku powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że konkurencja będzie ogromna – każdego roku polskie uczelnie przyjmują znacznie więcej zgłoszeń, niż oferują dostępnych miejsc. Dlatego też postaraj się o osiągnięcie jak najlepszych wyników maturalnych z kluczowych dla kierunku przedmiotów.

Dodatkowe punkty z pewnością dostarczy ci udział w ogólnopolskich olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Jeżeli uda ci się zdobyć jedno z miejsc na podium, zagwarantujesz sobie możliwość wyboru dowolnego kierunku studiów – będziesz mógł wówczas rozpocząć dowolnie wybrany.

 

Proces rekrutacji

Proces rekrutacji na Ochronę środowiska w Kielcach składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest zgłoszenie swojej kandydatury za pośrednictwem formularza rejestracyjnego, zamieszczonego na stronie internetowej wybranej wcześniej uczelni. Po podaniu swoich danych osobowych oraz wyników uzyskanych na maturze, czeka na ciebie czas oczekiwania i niepewności.

Kiedy okaże się, że twoje nazwisko widnieje na jednej z list przyjętych na Ochronę środowiska w Kielcach, postaraj się o terminowe dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Fotografia do legitymacji, ksero świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia oraz dowód tożsamości to dokumenty, których będziesz potrzebował do zwieńczenia całej procedury rekrutacyjnej.

 

STUDIA W KIELCACH - ważne informacje

kierunki studiów w Kielcach

studia w Kielcach

 

OCHRONA ŚRODOWISKA - ważne informacje

ochrona środowiska studia

studia biologiczne i przyrodnicze w Kielcach

studia biologiczne i przyrodnicze w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Ochrona środowiska w Kielcach

Ochrona środowiska to obecnie jeden z najchętniej wybieranych kierunków studiów. Wśród kandydatów cieszy się mianem atrakcyjnej propozycji edukacyjnej, co zostaje potwierdzone przez opinie studentów i absolwentów.

Anna, studentka pierwszego roku Ochrony środowiska w Kielcach, mówi:

„Uważam, że każdy z nas powinien troszczyć się o losy otaczającej nas przyrody. Byłam zainteresowana zmianami klimatycznymi i z uwagą śledziłam kolejne doniesienia o zagrożeniach dla środowiska naturalnego. W końcu postanowiłam wybrać studia na kierunku Ochrona środowiska i uważam, że była to najlepsza ze wszystkich decyzji.”

Kierunki ochrona środowiska w Kielcach

9 uczelni w Kielcach

Chciałbyś zacząć studia w Kielcach? To może być strzał w dziesiątkę! W Kielcach znajduje się 9 dynamicznie rozwijających się uczelni, w tym dwie uczelnie publiczne: Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska oraz siedem uczelni niepublicznych

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują kieleckie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Kielcach

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia biologiczne i przyrodnicze wybrać

 

 

Komentarze (0)