Historia sztuki to kierunek studiów stworzony z myślą o humanistach, którzy chcieliby zgłębiać tajniki nie tylko sztuki, lecz także różnorodnych zagadnień literackich czy filozoficznych. Program kształcenia nastawiony jest na zapewnienie studentom wszechstronnego wykształcenia humanistycznego. Decydując się na wybór tego kierunku, nauczysz się szczegółowej analizy i interpretacji poszczególnych dzieł sztuki, wykorzystywania wiedzy z zakresu nauk o sztuce i krytyki artystycznej, a także formułowania opinii o nurtach artystycznych, nowych zjawiskach w sztuce oraz o dziełach sztuki.
Jeśli więc interesujesz się dziejami sztuki polskiej oraz powszechnej od czasów starożytnych aż po najnowsze i chciałbyś przełożyć swoją pasję na przyszłą karierę zawodową, a dodatkowo jesteś estetą i potrafisz dostrzec w sztuce to, czego nie potrafią dostrzec inni, to studia na powyższym kierunku mogą okazać się dla Ciebie doskonałym wyborem.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku historia sztuki możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie)
-
studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Zdobywana wiedza i umiejętności
W trakcie kształcenia na kierunku historia sztuki będziesz mógł w twórczy sposób połączyć zdobywanie wiedzy teoretycznej z ciekawymi zajęciami praktycznymi. Zagłębisz się w historię sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej – z okresu czasów starożytnych po współczesność. W Twoim planie zajęć znajdą się takie przedmioty, jak m.in. historia sztuki starożytnej i wczesnochrześcijańskiej, historia sztuki średniowiecznej powszechnej i polskiej, historia sztuki nowożytnej powszechnej i polskiej, historia sztuki nowoczesnej powszechnej i polskiej, warsztat badawczy historyka sztuki, historia sztuki gdańskiej, metodologia historii sztuki i historia badań nad sztuką, muzealnictwo i ochrona zabytków czy dzieje myśli o sztuce. Dodatkowo będziesz mógł fakultatywnie korzystać ze zorganizowanych form poznawania sztuki, na przykład poprzez uczestnictwo w wyjazdach krajowych i zagranicznych pod opieką kadry naukowej.