Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na psychotraumatologii poświęcone są zagadnieniom z zakresu m.in.: interwencji kryzysowej; analizy i oceny zjawisk patologicznych; pracy z osobami, które doświadczyły traumy lub są niedostosowane społecznie czy emocjonalnie. Studenci tej ścieżki kształcenia poznają np.: zasady przeprowadzania rozmowy klinicznej; pozytywne i negatywne funkcje negatywnych doświadczeń; narzędzia i metody diagnozy lub terapii ofiar przestępstw.
Psychotraumatologia pozwala studentom zdobyć wiedzę i umiejętności, które niezbędne są np. do: udzielania porad lub prowadzenia psychoterapii; diagnozowania i oceniania społecznych, kulturowych i cywilizacyjnych zagrożeń zdrowia psychicznego; postępowania zgodnie z prawem i etyką psychologa. Uczestnicy zajęć w trakcie nauki poznają również m.in.: psychologiczne aspekty rozwoju człowieka, elementy prawa dla psychologów oraz wpływ czynników traumatologicznych na jakość życia; podstawy psychoterapii w aspekcie zdrowia seksualnego; techniki komunikacyjne stosowane w poradnictwie psychologicznym.
Absolwenci psychotraumatologii są przygotowani do pracy np. obszarach związanych z: pokonywaniem negatywnych skutków stresu, traumy lub kryzysu; pomocą ofiarom przestępstw, w tym ofiarom przestępstw na tle seksualnym; pracą z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi lub osobami ogólnie niedostosowanymi społecznie. Psychotraumatolodzy wyróżniają się również kompetencjami, które umożliwiają im rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Specjalności na kierunku psychologia
Studenci psychotraumatologii zdobywają wiedzę i umiejętności, które niezbędne są np. do pracy z osobami przeżywającymi stres traumatyczny w wyniku zdarzeń losowych, a także do projektowania, wdrażania i ewaluowania programów zapobiegawczych w zakresie niwelowania i minimalizowania niepożądanych zjawisk w rozwoju i zachowaniu ludzi na różnym etapie ich życia. W trakcie nauki uczestnicy zajęć poznają m.in.: różnorodne formy działań spełniających wymagania współczesnego społeczeństwa z zakresu profilaktyki społecznej; techniki komunikacyjne stosowane w pracy terapeutycznej; zakres obowiązków i ograniczeń psychotraumatologa.
W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone np.: roli psychotraumatologii w leczeniu różnorodnych zaburzeń psychicznych; skutecznym strategiom profilaktyki społecznej; typom oddziaływań w psychotraumatologii; narzędziom i metodom diagnozy oraz oceny traumy psychicznej. Studia na psychotraumatologii poświęcone są również zagadnieniom z zakresu m.in.: przetwarzania poznawczego; psychotraumatologii stresu; typów modeli działań profilaktycznych.
W programie studiów na psychotraumatologii znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: zasad przeprowadzania interwencji kryzysowej; roli psychologa w zwalczaniu negatywnych skutków traumatycznych lub stresujących przeżyć; podstaw diagnozy i terapii osób zmagających się z traumami o różnym podłożu; zasad poradnictwa i psychoterapii w zakresie psychotraumatologii.
Psychotraumatologia przygotowuje absolwentów do pracy m.in. w: szpitalach psychiatrycznych, zakładach karnych i poprawczych, ośrodkach psychoterapii, hospicjach, ośrodkach interwencji kryzysowej, służbie więziennej, oddziałach psychosomatycznych w szpitalach i klinikach. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, mogą również aplikować np. na stanowisko koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej lub rozpocząć własną działalność w obszarze profilaktyki społecznej lub psychotraumatologii.
Absolwent psychotraumatologii może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Psychologia międzynarodowa to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku psychologia.
Psychologia to kierunek, który czerpie wiedzę z takich dziedzin, jak np.: pedagogika, socjologia, antropologia, filozofia, etyka, zarządzanie czy marketing. Uczelnie w Poznaniu oferują na tym kierunku liczne ścieżki kształcenia, dzięki czemu studenci mają szansę rozwijać się w tym aspekcie psychologii, który najbardziej ich interesuje – może być to np. seksuologia, psychologia zwierząt, rodziny, sportu lub neuromarketing. Absolwenci psychologii mogą liczyć na zatrudnienie m.in. w: klinikach, gabinetach, szpitalach, instytucjach kultury, agencjach marketingowych, przedsiębiorstwach, firmach szkoleniowych czy biurach doradztwa.
Dowiedz się więcej: psychologia studia w Poznaniu
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Poznaniu