Uczelnie w Olsztynie studia architektoniczne na kierunku architektura krajobrazu oferują w ramach studiów stacjonarnych. Studia dzienne wiążą się z regularnymi spotkaniami, systematyczną nauką, praktykami zawodowymi, a także z zajęciami artystycznymi w plenerze.
1. Dla kogo ten kierunek?
Rainer Maria Rilke stwierdził: „Człowiek i brzydki krajobraz: zawsze człowiek jest winny.” Słowa te nie są bez znaczenia, ponieważ ingerencja człowieka zaburza estetykę natury, dlatego sednem jest tworzenie piękna na zasadzie kooperacji z przyrodą. Gianni Giuffrida uważał, że dobry design jest w nas i jest kwestią tego, co czujemy. Architekci krajobrazu kształtują życiową przestrzeń człowieka i udoskonalają ją dzięki elementom roślinnym lub wodnym, a także architektonicznym.
Idealni kandydaci na tego typu studia nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Ważne są także predyspozycje manualne i twórczy umysł, który wpłynie na kreatywne postrzeganie świata. Jeśli dobrze czujesz się w otwartej przestrzeni, interesujesz się historią sztuki, a Twoim planem na przyszłość jest projektowanie, studia architektoniczne w Olsztynie są właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku architektura krajobrazu możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku architektura krajobrazu w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunek architektura krajobrazu w Olsztynie realizować możesz na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie pragną zapewnić interdyscyplinarne kształcenie w różnych dziedzinach.
4. Praca po studiach
Studia w Olsztynie na kierunku architektura krajobrazu przygotowują absolwentów do pracy w jednostkach, które zajmują się opracowywaniem projektów zagospodarowania obiektów architektury krajobrazu, w jednostkach, które realizują i pielęgnują obiekty architektury krajobrazu, w jednostkach administracji rządowej i samorządowej.
Studenci zdobywają niezbędne umiejętności i wiedzę teoretyczną, która pozwala im odnaleźć się w pracy w jednostkach, które opracowują projekty zagospodarowania przestrzennego, w szkolnictwie, w instytucjach badawczych, w administracji, w instytucjach, które zajmują się kształtowaniem i konserwacją krajobrazu. Absolwenci zajmują się budowaniem i pielęgnowaniem obiektów architektury krajobrazu, kierowaniem i nadzorem robót realizacyjnym i pielęgnacyjnym, wykonywaniem prac inwentaryzacyjnych obiektów architektury krajobrazu.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku architektura krajobrazu znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
biologia roślin,
-
uzbrojenie terenu,
-
gleboznawstwo,
-
meteorologia i klimatologia,
-
maszyny i narzędzia stosowane w architekturze krajobrazu,
-
architektura wodna w krajobrazie,
-
rozmnażanie i pielęgnacja ozdobnych roślin ogrodniczych,
-
choroby i szkodniki drzew i krzewów ozdobnych,
-
urządzanie obiektów architektury krajobrazu,
-
projektowanie i pielęgnacja nawierzchni trawiastych,
-
hydrologia,
-
historia sztuki,
-
prawo w architekturze krajobrazu,
-
mała architektura i konstrukcje ogrodowe,
-
konserwacja i rewaloryzacja krajobrazu,
-
projektowanie i pielęgnacja nawierzchni trawiastych,
-
komunikacja społeczna w architekturze krajobrazu
-
i wiele innych.
Studenci mają okazje rozwijać swoje zainteresowania w ramach wybranych specjalności, na przykład architektury krajobrazu lub kształtowania i ochrony krajobrazu. Oferty specjalnościowe warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Olsztynie, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
Kierunek architektura krajobrazu w Olsztynie zapewnia studentom wiedzę odnoszącą się do nauk przyrodniczych, rolniczych, technicznych, sztuk pięknych, a także zasad prawnych i etycznych. Zdobywane umiejętności odnoszą się przede wszystkim do kształtowania obiektów architektury krajobrazu zgodnie z potrzebami użytkowymi, biologicznymi, a także psychicznymi człowieka. Studenci doskonalą zdolności rysunkowe, różnego rodzaju umiejętności techniczne i manualne, a także predyspozycje językowe.