Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera.
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.
Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.
Opis kierunku
Studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych umożliwiają zdobycie szerokiej wiedzy z zakresu systemów kontroli jakości i konstrukcji maszyn, jak również projektowania produktów użytkowych z polimerów. W trakcie kształcenia studenci dowiedzą się też, z jakich narzędzi może skorzystać osoba zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych oraz jak podejść do technologii obróbki metali.
Praca po studiach
Absolwenci powyższego kierunku studiów będą mogli ubiegać się o zatrudnienie m.in. w instytucjach naukowo-badawczych oraz w przedsiębiorstwach i zakładach, które zajmują się produkcją i przetwórstwem tworzyw sztucznych na potrzeby różnorodnych gałęzi gospodarki.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia 2024/2025 na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Tworzywa sztuczne to szerokie określenie materiałów syntetycznych lub półsyntetycznych używanych na dużą skalę, również w życiu codziennym. Można je znaleźć zarówno w opakowaniach, ubraniach czy budownictwie, jak i w wyrobach medycznych oraz samochodach. Z uwagi na ich rosnącą popularność zwiększa się też zapotrzebowanie na inżynierów specjalizujących się w przetwórstwie, sprzedaży lub doradztwie z zakresu tematyki tworzyw sztucznych. W odpowiedzi na te współczesne trendy w Bydgoszczy powstał więc tak innowacyjny i przyszłościowy kierunek, jak przetwórstwo tworzyw sztucznych. Osoby, które zdecydują się na jego studiowanie, będą mogli zgłębić zagadnienia z zakresu matematyki, fizyki i informatyki, a także zapoznać się z podstawami socjologii ogólnej czy elementami prawa i psychologii. Co więcej, studenci nauczą się też stosowania w praktyce najważniejszych technik negocjacyjnych.
Studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb
W trakcie kształcenia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych studenci zdobędą wszechstronną wiedzę oraz cenne umiejętności w zakresie maszyn do przetwórstwa tworzyw polimerowych, technologii obróbki metali, a także projektowania wytworów z tworzyw. Osoby, które zdecydują się na wybór omawianego kierunku, pod okiem doświadczonej kadry akademickiej zgłębią też tajniki zarządzania środowiskiem i ekologią oraz optymalizacji procesów wytwarzania. Jeśli więc chciałbyś dowiedzieć się więcej o możliwościach wykorzystywania innowacji oraz nowoczesnych technologii komputerowych w przemyśle, szczególnie związanym z przetwórstwem tworzyw sztucznych, to studia na powyższym kierunku mogą okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.
Studia na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych trwają 3,5 roku (studia I stopnia).
Jako absolwent studiów na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych będziesz mógł podjąć pracę w charakterze technologa tworzyw sztucznych, inżyniera procesu, a także projektanta systemów komputerowych wspierających procesy przetwórcze. Ponadto świetnie sprawdzisz się też na stanowisku pracownika kontroli jakości, audytora zewnętrznego lub wewnętrznego czy operator maszyn i narzędzi produkcyjnych oraz przetwórczych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku przetwórstwo tworzyw sztucznych: