Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Psychologia wspomagania rozwoju dzieci i młodzieży to ścieżka kształcenia, która pozwala studentom zdobyć wiedzę w zakresie problematyki charakterystycznej dla takich dziedzin jak np.: pedagogika, antropologia, etyka, filozofia, zarządzanie, psychologia czy komunikacja społeczna. Studia te umożliwiają uczestnikom zajęć rozwinięcie kompetencji w zakresie m.in. oceny potrzeb i problemów dziecka, rozwoju umiejętności emocjonalno-społecznych dzieci i młodzieży czy diagnozy predyspozycji zawodowych młodzieży licealnej.
Absolwenci psychologii wspomagania rozwoju dzieci i młodzieży mogą liczyć na zatrudnienie np. w środowisku edukacyjnym, kulturalnym, wychowawczym lub związanym z opieką i pomocą społeczną, ośrodkach adopcyjnych, centrach pomocy rodzinie. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, mogą również rozpocząć własną działalność w zakresie m.in. poradnictwa psychologicznego.
Specjalności na kierunku psychologia
W programie psychologii wspomagania rozwoju dzieci i młodzieży znajdują się przedmioty poświęcone np.: różnorodnym aspektom rozwoju człowieka na różnych etapach jego życia; fazom rozwoju dziecka; narzędziom diagnozy zaburzeń rozwoju dziecka; psychopatologii wieku rozwojowego; rozwojowi psychoruchowemu dziecka. W trakcie nauki uczestnicy zajęć rozwijają również swoje kompetencje m.in. komunikacyjne i organizacyjne, które niezbędne są do efektywnej współpracy z dziećmi, młodzieżą lub rodzinami.
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: specyfiki poszczególnych etapów rozwojowych człowieka, w szczególności w dzieciństwie i okresie dorastania; technik, narzędzi i metod stosowanych przez psychologa w pracy z dzieckiem lub nastolatkiem; typów patologii społecznych, charakterystycznych dla środowisk wychowawczych i edukacyjnych.
Absolwenci psychologii rodziny mogą podjąć prace np. w: publicznych i niepublicznych szpitalach lub przychodniach; placówkach edukacyjnych, rehabilitacyjnych, leczniczych i resocjalizacyjnych; poradniach psychologiczno-pedagogicznych; poradniach zdrowia psychicznego; centrach edukacyjno-rehabilitacyjnych; centrach pomocy rodzinie; rejonowych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych; ośrodkach adopcyjnych.
Absolwent psychologii wspomagania rozwoju dzieci i młodzieży może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Psychologia wspomagania rozwoju dzieci i młodzieży to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku psychologia.
Psychologia to kierunek, który pozwala studentom zrozumieć naturę człowieka. Przyszli specjaliści w trakcie studiów poznają wszelkie mechanizmy i motywacje, które kierują ludzką psychiką i zachowaniem. Absolwenci tego kierunku rozumieją, w jaki sposób należy nawiązywać relacje i jakie mają one wpływ na stan emocjonalny człowieka. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą podjąć prace np. na stanowisku doradczym, kierowniczym, eksperckim, medialnym lub związanym z profilaktyką i komunikacją społeczną.
Dowiedz się więcej: psychologia studia w Poznaniu
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Poznaniu