Fennistyka - Warszawa

Fennistyka - Warszawa

Fennistyka - Warszawa

20.11.2024

Fennistyka studia Warszawa 2025| woj. mazowieckie

Studia na kierunku Fennistyka to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

 

Uczelnie

Studia w Warszawie 2025/2026 na kierunku fennistyka możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Neofilologii UW).
 

Opis kierunku

Studia na kierunku fennistyka dają możliwość nauki języka fińskiego od podstaw (na studiach I stopnia) oraz podstawowych języków specjalistycznych. Student ma również szansę poznać dokładnie historię Finlandii oraz poznać literaturę z tego kraju. Podczas studiów uczestnicy zajęć zdobywają wiedzę i umiejętności związane z translatologią. Program kształcenia przewiduje również naukę z dziedziny antropologii kultury i filozofii. Ponadto, studenci zdobywają kompetencje językowe w zakresie drugiego języka ugrofińskiego.

 

Praca po studiach

Po studiach na kierunku fennistyka absolwent ma możliwość pracy jako tłumacz lub wydawca. Jest też przygotowywany do podjęcia pracy w międzynarodowych instytucjach, gdzie język fiński może okazać się przydatny. Znajomość dodatkowego języka obcego, niebędącego językiem angielskim, jest również atutem w szeroko pojętym świecie biznesu, dzięki czemu absolwent będzie miał możliwość podjęcia pracy w światowych korporacjach.

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE? / WYMAGANIA REKRUTACYJNE

Rekrutacja na studia w Warszawie na kierunek Fennistyka, na studia I stopnia, to odpowiednie wyniki z egzaminu maturalnego. Z kolei rekrutacja na studia II stopnia wymaga znajomości języka fińskiego na poziomie C1.

W przypadku osób, które ukończyły kierunki studiów inne niż ugrofinistyka (specjalizacja fińska), filologia fińska i fennistyka, konieczne jest przystąpienie do egzaminu pisemnego i ustnego, który sprawdza zainteresowanie językiem, historią, kulturą i literaturą Finlandii. Niezbędne jest także przystąpienie do egzaminu ustnego i pisemnego z języka fińskiego. Przed przystąpieniem do rekrutacji warto sprawdzić, jakie zagadnienia mogą pojawić się na egzaminach i jak dokładnie będą one przebiegać.

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia 2025/2026 na kierunku Fennistyka:

  • matematyka,
  • język polski,
  • język obcy.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU FENNISTYKA?

Studia na kierunku Fennistyka oferowane przez szkoły wyższe w Warszawie dają studentom możliwość zapoznania się z podstawami języka fińskiego, a także historią i aktualną sytuacją kulturalną Finlandii.

Program studiów zakłada również, że po studiach I stopnia (licencjackich) absolwent będzie miał podstawową wiedzę o teorii i praktyce translatologii. Pozwoli mu to dokonywać przekładów pisemnych i tłumaczeń ustnych z języka fińskiego na język polski i odwortnie. Na studiach I stopnia można również wybrać kształcenie w zakresie języka estońskiego albo węgierskiego.

Studia II stopnia (magisterskie) rozbudowują wiedzę i umiejętności ze studiów licencjackich. Zajęcia z translatoryki w założeniu dotyczą przede wszystkim tłumaczeń tekstów prawniczych, urzędowych i literackich.

Oprócz zdobywania wiedzy teoretycznej i nauki umiejętności praktycznej, studenci Fennistyki mają również możliwość brania udziału w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych, a także uczestnictwa w wymianach międzynarodowych.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku Fennistyka możemy podzielić na:

Typ

  • Studia I stopnia (licencjackie)

  • Studia II stopnia (magisterskie)

Można realizować je jedynie w trybie stacjonarnym.

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Studia w Warszawie na kierunku Fennistyka na pierwszym stopniu przede wszystkim mają przygotować studentów do prowadzenia badań naukowych w dziedzinie filologii ugrofińskiej. Studia dają studentom możliwość zdobycia wiedzy z zakresu językoznawstwa i literaturoznawstwa. To także szansa na poszerzenie wiedzy z zakresu historii i kulturoznawstwa.

Absolwenci studiów licencjackich mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia, na których mogą rozszerzyć kompetencje i zdobytą wiedzę. Studia II stopnia na kierunku Fennistyka to przede wszystkim zajęcia związane z translatoryką, a także pogłębienie wiedzy o współczesnych zjawiskach w kulturze i społeczeństwie Finlandii.

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU FENNISTYKA?

Studia na kierunku Fennistyka trwają 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU FENNISTYKA

Uczelnie w Warszawie oferujące kierunek Fennistyka dają ich absolwentom możliwość rozwoju w zawodach związanych z językiem fińskim. Jest to przede wszystkim praca tłumacza, jednak nie tylko. Podobnie jak inne kierunki studiów w Warszawie związane z językiem obcym, dają absolwentom możliwości pracy nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Fennistyka:

  • wydawca;
  • tłumacz;
  • organizator i propagator kultury;
  • tłumacz przysięgły;
  • międzynarodowe instytucje gospodarcze i społeczno-polityczne.

Komentarze (0)