Kierunek administracja w Łodzi możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w trybie dziennym, warto wybrać studia zaoczne, które odbywają się w trybie weekendowym, co oznacza, że zajęcia realizowane są od piątku do niedzieli w zależności od programu studiów wybranej uczelni w Łodzi. Studia dzienne realizuje się w trakcie zajęć od poniedziałku do piątku.
Dla kogo ten kierunek
Jan Boć stwierdził, że „złudne jest przekonanie, iż można wyznaczyć administracji granice jej ingerencji”. Przekonanie to potwierdza, że administracja jest wszechobecna i dominuje w każdej dziedzinie i branży, a skupia się na kwestiach biurokratycznych, finansowych, podatkowych czy społecznych w zakresie służby zagranicznej, różnego rodzaju ustrojów, administracji rządowej, sądowej, samorządowej.
Idealni kandydaci na studia prawnicze w zakresie administracji nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów humanistyczno-prawniczych i ekonomicznych. Ważne jest także to, by nieobce były Ci kwestie prawne, gospodarcze i polityczne. Jeśli jesteś osobą komunikatywną i potrafisz współpracować w grupie, kierunek administracja w Łodzi jest dla Ciebie.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku administracja możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
-
online
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na naukach humanistyczno-prawniczych. W zależności od wybranej uczelni w siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: ustrój sądownictwa i prokuratury, nauka administracji z elementami organizacji i zarządzania, zarys prawa cywilnego z umowami w administracji, finanse publiczne i prawo finansowe, prawo samorządowe, administracyjno-prawny status cudzoziemca w Polsce, prawo budowlane, planowania zagospodarowania przestrzennego i gospodarowania nieruchomościami, polityka wizowa, azylowa i migracyjna w Unii Europejskiej i wiele innych.
W programie studiów na kierunku administracja znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
nauka administracji z elementami organizacji i zarządzania,
-
ustrój sądownictwa i prokuratury,
-
podstawy rachunkowości,
-
postępowanie administracyjne,
-
administracyjno-prawny status osobowy obywatela polskiego,
-
administracyjno-prawny status cudzoziemca w Polsce,
-
historia polskiego prawa sądowego,
-
polityka wizowa, azylowa i migracyjna w Unii Europejskiej,
-
prawo samorządowe
-
i wiele innych.
W zależności od wybranej uczelni studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalizacji, takich jak na przykład: administracja samorządowa, prawna obsługa biznesu, administracja porządku publicznego. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Łodzi, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowania studentów.
Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie, które zgłębia wiedzę z zakresu prawa, finansów, socjologii i zarządzania. Umiejętności, które wiążą się ze zdobywaną wiedzą, prowadzą do właściwego analizowania, interpretowania i projektowania strategii działań w administracji. Studenci uczą się jak analizować i interpretować teksty prawne i naukowe, a także, w jaki sposób wykorzystywać orzecznictwo sądów krajowych i międzynarodowych, a także przygotowują się do samodzielnego sporządzania pism procesowych i wygłaszania wystąpień ustnych przedstawiających zagadnienia z zakresu administracji.
Jakie są ceny studiów na kierunku administracja w Łodzi
Studia niestacjonarnesą studiami płatnymi. Ceny semestralne i roczne są zróżnicowane w zależności od realizowanego kierunku studiów i indywidualnie ustalane przez uczelnie w Łodzi. Czesne za rok studiów na kierunku administracja możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych. Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.
Gdzie studiować
Kierunki studiów niestacjonarnych w Łodzi takie jak administracja możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, w Społecznej Akademii Nauk, w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Uczelnie w Łodzi oferują bardzo wiele możliwości kształcenia zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej.
Uczelnie na których można studiować kierunek administracja niestacjonarnie w Łodzi
czytaj dalej uczelnie w Łodzi
Limity miejsc
O przyjęciu kandydatów na poszczególne kierunki studiów decyduje limit miejsc. Osoby, które biorą udział w rekrutacji na studia, obejmowane są postępowaniem kwalifikacyjnym, w wyniku którego tworzona jest lista rankingowa – na jej podstawie uczelnie decydują, czy dany kandydat zakwalifikował się na wybrany kierunek.
Limity miejsc na kierunku administracja w Łodzi:
-
Uniwersytet Łódzki – 200
-
Uniwersytet Łódzki - Filia w Tomaszowie Mazowieckim – 60
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia
Studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia oferowane przez prywatne szkoły wyższe są zazwyczaj płatne.
-
Uniwersytet Łódzki: 3800 zł
-
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi: od 3600 zł
-
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi: 4920 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są w indywidualnie ustalonych przez poszczególne szkoły wyższe terminach. Kandydaci otrzymują najważniejsze informacje poprzez system IRK lub ERK – w prywatnym profilu użytkownika. Dzięki temu osoby objęte postępowaniem kwalifikacyjnym poznają decyzję uczelni o tym, czy zostały one przyjęte na wybrane kierunki studiów.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Uniwersytet Łódzki – 17 września 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne można najczęściej złożyć osobiście, bezpośrednio w siedzibie wybranej uczelni. Niektóre szkoły wyższe decydują się także na przyjmowanie plików przesłanych za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej. Dokumenty kandydata mogą być również dostarczone przez osobę zaufaną (np. rodzica).
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Kiedy składamy dokumenty na studia
Termin składania dokumentów rekrutacyjnych również jest indywidualnie ustalany przez poszczególne szkoły wyższe. Zazwyczaj etap ten rozpoczyna się niedługo po opublikowaniu wyników rekrutacji. Kandydaci najczęściej mają zaledwie kilka dni na dostarczenie kompletnej dokumentacji – niespełnienie któregokolwiek z wymogów określonych przez uczelnię może skutkować skreśleniem z listy osób, które zakwalifikowały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Uniwersytet Łódzki – 18-20 września 2024
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.