Kierunek prawo w Łodzi możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w trybie dziennym, warto wybrać studia zaoczne, które odbywają się w trybie weekendowym, co oznacza, że zajęcia realizowane są od piątku do niedzieli w zależności od programu studiów wybranej uczelni w Łodzi. Studia prawnicze możesz realizować także w formie wieczorowej. Zajęcia odbywają się wtedy popołudniami od poniedziałku do piątku.
Dla kogo ten kierunek
Mark Twain stwierdził: „Żaden kraj nie może być dobrze rządzony, dopóki wszyscy jego obywatele nie będą pamiętać, że oni są strażnikami prawa”. Prawo jest kluczem do poprawnego funkcjonowania społeczności i całego kraju, ale tylko wtedy, kiedy jego głównym wyznacznikiem staje się sprawiedliwość. Specjaliści w tym zakresie stają się obrońcami sprawiedliwości i społecznego dobra.
Idealni kandydaci na studia prawnicze nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów humanistycznych i ekonomicznych. W zakresie zainteresowań kandydatów powinny mieścić się kwestie polityczne, gospodarcze, a zwłaszcza te, odnoszące się do bezpieczeństwa i wolności. Jeśli w przyszłości pragniesz bronić praw ludzi pokrzywdzonych, kierunek prawo w Łodzi jest właśnie dla Ciebie.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku prawo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia jednolite magisterskie
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
-
studia niestacjonarne wspomagane e-learningowo
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na naukach humanistyczno-prawniczych. W zależności od wybranej uczelni w siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: wstęp do prawoznawstwa, logika dla prawników, historia państwa i prawa polskiego, prawo administracyjne, prawo cywilne, prawo karne, prawo gospodarcze i handlowe, prawo gospodarcze publiczne, wprowadzenie do prawa kanonicznego, etyka zawodów prawniczych, teoria i filozofia prawa, wstęp do prawa europejskiego, doktryny polityczne, informatyka prawnicza i wiele innych.
W programie studiów na kierunku prawo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
powszechna historia państwa i prawa,
-
prawo rzymskie,
-
prawo konstytucyjne,
-
łacina dla prawników,
-
prawo karne,
-
prawo międzynarodowe publiczne,
-
wstęp do prawa
-
europejskiego,
-
doktryny polityczne,
-
prawo gospodarcze i handlowe,
-
prawo gospodarcze publiczne,
-
postępowanie cywilne,
-
wprowadzenie do prawa kanonicznego
-
i wiele innych.
W zależności od wybranej uczelni studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalizacji, takich jak na przykład: prawo publiczne, prawo gospodarcze, prawo medyczne, prawo europejskie, wymiar sprawiedliwości – profil cywilnoprawny. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Łodzi, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowania studentów.
Studenci przygotowują się do podjęcia dalszego kształcenia w ramach aplikacji sędziowskiej, adwokackiej, notarialnej, radcowskiej i tym podobne. Zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie, które pozwala rozwinąć umiejętności interpretacyjne i analityczne. Studenci kształcą zdolności komunikacyjne, które ułatwiają porozumiewanie się ze specjalistami z zakresu prawa i odbiorcami, którzy nie znajdują się stricte w gronie specjalistów od prawa. Kierunek zgłębia treści odnoszące się do różnych odmian prawa, a także wiadomości z zakresu ekonomii, logiki czy języków obcych nowożytnych.
Jakie są ceny studiów na kierunku prawo w Łodzi
Studia niestacjonarne w formie wieczorowej i zaocznej są studiami płatnymi. Ceny semestralne i roczne są zróżnicowane w zależności od realizowanego kierunku studiów i indywidualnie ustalane przez uczelnie w Łodzi. Czesne za rok studiów na kierunku prawo w Łodzi możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych. Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.
Prawo w Łodzi - ceny:
-
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi – 5520 zł
-
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi – od 5040 zł
-
Uniwersytet Łódzki – od 5000 zł
-
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi – 5040 zł
-
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi – 6600 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować
Kierunki studiów niestacjonarnych w Łodzi takie jak prawo możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, w Społecznej Akademii Nauk, w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, w Wyższej. Uczelnie w Łodzi oferują bardzo wiele możliwości kształcenia zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej.
Uczelnie na których można studiować kierunek prawo niestacjonarnie w Łodzi
czytaj dalej uczelnie w Łodzi
Limity miejsc
Na poszczególnych kierunkach studiów obowiązuje ograniczona liczba miejsc. Kandydaci zostają objęci postępowaniem kwalifikacyjnym, w ramach którego tworzona jest lista rankingowa.
Limity miejsc na kierunku prawo w Łodzi:
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji opublikowane zostają w wyznaczonym przez daną szkołę wyższą terminie – jest to data indywidualna dla każdej uczelni. Informacje na temat wyników postępowania kwalifikacyjnego umieszczane są w prywatnych profilach kandydatów w systemie rekrutacyjnym lub przekazywane im poprzez określoną formę kontaktu (np. telefon lub mail).
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Uniwersytet Łódzki – 17 września 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne można składać zgodnie z formą ustaloną przez wybraną uczelnię. Zazwyczaj kandydaci mogą donosić kompletne zestawy dokumentów osobiście, bezpośrednio do siedziby danej szkoły. Czasem jednak mogą oni wysłać dokumentację za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej, a także przekazać plik z udziałem zaufanych osób trzecich (np. rodziców).
Kiedy składamy dokumenty na studia
Zazwyczaj tuż po ogłoszeniu wyników postępowania kwalifikacyjnego oraz list rankingowych na poszczególnych kierunkach studiów zakwalifikowani kandydaci mogą składać dokumenty rekrutacyjne do siedzib wybranych uczelni. Termin ten ustalany jest indywidualnie przez każdą szkołę wyższą i trwa najczęściej kilka dni. Należy dopełnić wszystkich niezbędnych formalności w czasie określonym przez uczelnię, ponieważ spóźnienie może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Uniwersytet Łódzki – 18-20 września 2024
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.