Historyczne praktyki wykonawcze studia Poznań 2024 | woj. wielkopolskie
Studia na kierunku Historyczne praktyki wykonawcze to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności.
Studia na kierunku historyczne praktyki wykonawcze w Poznaniu
|
Rok akademicki |
2024/2025 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia w Poznaniu 2024/2025 na kierunku historystyczne praktyki wykonawcze możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (Wydział Instrumentalistyki, Jazzu i Muzyki Estradowej AMUZ).
Opis kierunku
Studia na kierunku historyczne praktyki wykonawcze dają studentom możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z zakresu repertuaru swojej specjalności oraz związanych z nim historycznych praktyk wykonawczych, a także kameralnej i orkiestrowej literatury muzycznej czy zespołów instrumentalnych. Studenci uczą się gry na instrumentach takich jak: flet traverso, flet prosty, obój historyczny, fagot historyczny, klarnet historyczny, trąbka naturalna, róg naturalny, skrzypce historyczne, altówka historyczna, wiolonczela historyczna, viola da gamba, lutnia, gitara historyczna, klawesyn i klawikord. Program kształcenia przewiduje realizację przedmiotów związanych z historią kultury i muzyki, orkiestrą barokową, pracą z akompaniatorem, literaturą specjalistyczną czy kształceniem słuchu.
Praca po studiach
Studia w Poznaniu na kierunku historyczne praktyki wykonawcze dają ich absolwentom możliwość znalezienia pracy w instytucjach kulturalnych, w szkołach czy w szeroko rozumianej branży muzycznej. Przygotowani są również do działalności estradowej oraz kierowania własną karierą muzyczną.
JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE? / WYMAGANIA REKRUTACYJNE
Rekrutacja na studia w Poznaniu na kierunek Historyczne praktyki wykonawcze, zarówno w przypadku studiów I, jak i II stopnia, wymaga od kandydatów przystąpienia do egzaminu wstępnego, który jest dokładnie opisany w regulaminie. Rekrutacja na studia II stopnia bierze pod uwagę również wynik rozmowy kwalifikacyjnej.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU HISTORYCZNE PRAKTYKI WYKONAWCZE?
Historyczne praktyki wykonawcze to kierunek studiów oferowany przez szkoły wyższe w Poznaniu, adresowany do osób, które chcą zwiększyć swoje umiejętności gry na danym instrumencie. Program studiów zakłada, że studenci tego kierunku m.in. poznają ogólny repertuar swojej specjalności oraz pokrewny, a także związane z nim historyczne praktyki wykonawcze. Poza tym mogą zdobyć wiedzę dotyczącą repertuaru oraz doboru stosownego instrumentarium historycznego w ramach wybranej specjalności.
Kierunki studiów w Poznaniu takie jak Historyczne praktyki wykonawcze dają studentom możliwość wyboru specjalności, przez co mogą oni uczestniczyć w zajęciach zgodnych z ich zainteresowaniami i przyszłymi planami zawodowymi.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Historyczne praktyki wykonawcze możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności:
Kierunki studiów takie jak Historyczne praktyki wykonawcze oferowanym przez uczelnie dają studentom możliwość przede wszystkim zdobycia umiejętności gry na danym instrumencie na wysokim poziomie. Poza tym, mogą poznać i zrozumieć zagadnienia dotyczące kameralnej i orkiestrowej literatury muzycznej, a także powstawania zespołów instrumentalnych na przestrzeni epok.
Program studiów zakłada także, że studenci zdobędą wiedzę dotyczącą finansowych, marketingowych oraz prawnych aspektów zawodu muzyka, w uwzględnieniem zagadnień dotyczących prawa autorskiego.
Studenci kierunku Historyczne praktyki wykonawcze mogą również zdobyć umiejętność szybkiego odczytania i pamięciowego opanowania utworów, z zastosowaniem różnych typów pamięci muzycznej, a także rozumienia i kontrolowania struktur metrorytmicznych, zwłaszcza w aspekcie tańców historycznych.
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU HISTORYCZNE PRAKTYKI WYKONAWCZE?
Studia na kierunku Historyczne praktyki wykonawcze trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Poziom studiów
|
czas trwania
|
otrzymywany tytuł
|
studia I stopnia |
3 lata |
licencjat |
studia II stopnia |
2 lata |
magister |
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU HISTORYCZNE PRAKTYKI WYKONAWCZE
Studia na kierunku Historyczne praktyki wykonawcze oferowanym przez uczelnie w Poznaniu dają ich absolwentom możliwość znalezienia pracy m.in. w instytucjach kultury, a także w szkolnictwie, na przykład jako nauczyciele gry na danym instrumencie.
Absolwenci kierunku Historyczne praktyki wykonawcze mogą znaleźć zatrudnienie także w szeroko rozumianej branży muzycznej, na przykład jako soliści lub artyści orkiestrowi. Mogą pracować także w filharmoniach, teatrach, ośrodkach kultury czy w agencjach koncertowych. Szeroka wiedza muzyczna może też im pozwolić znaleźć pracę w mediach czy studiach nagraniowych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Historyczne praktyki wykonawcze:
-
instytucje kultury,
-
szkolnictwo,
-
filharmonie,
-
teatry,
-
ośrodki kultury,
-
agencje koncertowe,
-
media,
-
studia nagraniowe.