Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Harmonogram rekrutacji +
Udział osób w rekrutacji, które wybierają studia na kierunku praca socjalna, bardzo rzadko jest przypadkowy. Na ogół mają one wszystko dopracowane do ostatniego szczegółu. Dlatego też warto zadbać także o znajomość wszystkich niezbędnych terminów, które związane są z czasem rejestracji, uiszczaniem opłat rekrutacyjnych, czy czasem składania podstawowych dokumentów do dziekanatu. Wszystkie te najważniejsze daty znajdują się właśnie w harmonogramie rekrutacyjnym i to z nim warto zapoznać się w pierwszej kolejności. Każda uczelnia ustala go indywidualnie, więc informacje na temat harmonogramu rekrutacji znajdziesz na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich.
Maturzyści na wybrane przez siebie kierunki mogą rejestrować się na ogół już na przełomie kwietnia i maja. Nie ma znaczenia jednak kolejność zgłoszeń, lecz liczba punktów z egzaminów maturalnych. Studia na kierunku praca socjalna w Warszawie zaliczają się do grona prestiżowych kierunków. Pierwszy etap rekrutacji zostaje na ogół zamknięty w połowie lipca, tuż po ogłoszeniu wyników z egzaminów maturalnych. To także czas składania dokumentów oraz oczekiwania na rozpoczęcie roku akademickiego w październiku.
Trzeba mieć świadomość, że nie każdy absolwent szkoły średniej ma szansę znaleźć się na listach osób przyjętych w przypadku tak renomowanego kierunku. Uczelnie jednak starają się wykształcić jak największą liczbę zdolnych i ambitnych osób, więc na te kierunki, na które nie zostały wypełnione limity miejsc, otwierane są kolejne etapy rekrutacji. Odbywają się one na ogół na przełomie sierpnia oraz września. Wtedy część kandydatów dostanie swoje kolejne szanse na studia.
Osoby zakwalifikowane na studia muszą dostarczyć do dziekanatu zestaw podstawowych dokumentów. Zaniedbanie tego etapu rekrutacji sprawi, że zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia, więc przestrzegaj wszystkich ważnych terminów. Każda z uczelni zestaw dokumentów ustala indywidualnie – szczegółowych wytycznych zawsze musisz szukać na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Muszą się znaleźć wśród nich na pewno:
świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
aktualna fotografia;
świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
różnego rodzaju podpisane umowy.
Pamiętaj, że studia w Warszawie na kierunku lekarskim mogą się wiązać z dostarczeniem także zaświadczenia, które wystawi lekarz medycyny pracy i potwierdzi twoje predyspozycje do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu.
Jeżeli procedura uiszczania opłaty rekrutacyjnej zostanie przez ciebie zaniedbana, to twoja kandydatura w ogóle nie zostanie ujęta w procesie rekrutacji. Opłaty rekrutacyjne obowiązują na niemal wszystkich kierunkach studiów w Polsce. Wahają się mniej więcej od 85 do nawet 150 złotych i mogą obejmować jeden lub pulę kierunków. Pamiętaj, by opłatę rekrutacyjną wykonać terminowo (liczy się czas jej księgowania, a nie data wykonania przelewu!). Opłatę rekrutacyjną możesz uiścić za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, by potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej dostarczyć do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni.
By dostać się na studia na kierunku praca socjalna w Warszawie, powinieneś odpowiednio wcześnie przygotować się do rekrutacji. Liczba kandydatów na studia o tym prestiżowym profilu zawsze przewyższa liczbę otwartych miejsc, więc szansę na naukę mają wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich. Powinieneś doskonale przygotować się z przedmiotów, wśród których obowiązkowo znajdą się WOS, historia, geografia, język obcy nowożytny. Dodatkowym atutem będą przedmioty takie jak język polski, czy nawet filozofia. Pamiętaj, że szansę na naukę na kierunku lekarskim mają wyłącznie najlepsi, więc swoją naukę zacznij już dziś!
Przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia, czy zdawane na maturze przedmioty znajdują się wśród rekrutacyjnych wytycznych. Kolejnym ważnym aspektem jest to, na jakim poziomie zdawany był dany przedmiot. Maturzyści mają do wyboru zawsze dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony. Odpowiednio wcześnie prześledź, jak wygląda przelicznik punktów kwalifikacyjnych na różnych uczelniach. To pozwoli ci przygotować się jak najlepiej do procedury rekrutacyjnej, która w przypadku studiów na kierunku lekarskim jest wyjątkowo rozbudowana.
Prawdziwi pasjonaci nauk ścisłych, którzy w przyszłości chcieli by rozpocząć studia na kierunku praca socjalna w Warszawie, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w prestiżowych olimpiadach oraz konkursach przedmiotowych. To propozycja jedynie dla najbardziej ambitnych uczniów o bardzo rozległej wiedzy, którzy czują w sobie powołanie do wykonywania tego trudnego zawodu. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ laureaci oraz finaliści stopnia centralnego znajdą się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów lekarskich rozważ olimpiady takie jak:
Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym;
Olimpiada Statystyczna;
Olimpiada Wiedzy o Integracji Europejskiej;
Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do matury. Pozytywne wyniki z egzaminów dojrzałości dopiero otwierają ci drzwi do wzięcia udziału w rekrutacji.