Dla kogo są studia na kierunku administracja
Longchamps i Ochendowski administrację definiują następująco: „jest zjawiskiem społecznym, które cechują inicjatywa i działalność ukierunkowana na przyszłość. Administracja używa konkretnych środków w celu uregulowania spraw jednostkowych i urzeczywistnienia określonych przedsięwzięć”. Administracja otacza swoją opieką niemal każdą branżę, a skupia się na biurokracji, finansach, kwestiach podatkowych czy społecznych.
Idealni kandydaci na studia prawnicze w zakresie administracji nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów humanistyczno-prawniczych i ekonomicznych. Kandydaci powinni wykazywać zainteresowanie prawem, gospodarką czy polityką. Jeśli masz predyspozycje kierownicze i potrafisz współpracować z ludźmi, kierunek administracja we Wrocławiu jest dla Ciebie.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku administracja możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku administracja we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Kierunek administracja we Wrocławiu możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w trybie dziennym, warto wybrać studia zaoczne, które odbywają się w trybie weekendowym, co oznacza, że zajęcia realizowane są od piątku do niedzieli w zależności od programu studiów wybranej uczelni we Wrocławiu. Studia dzienne realizuje się w trakcie zajęć od poniedziałku do piątku.
Program kształcenia opiera się na naukach humanistyczno-prawniczych i ekonomicznych. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
elementy prawa konstytucyjnego,
-
finanse publiczne,
-
zamówienia publiczne,
-
postępowanie administracyjne i postępowanie przed sądami administracyjnymi,
-
teoria organizacji i zarządzania,
-
elementy prawa cywilnego i handlowego,
-
audyt wewnętrzny i kontrola,
-
elementy prawa administracyjnego,
-
prawo finansów publicznych,
-
prawo europejskie
-
i wiele innych.
W zależności od wybranej uczelni studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalizacji, takich jak na przykład: administracja sektora publicznego, administracja europejska, bezpieczeństwo wewnętrzne, samorząd terytorialny. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni we Wrocławiu, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowania studentów.
Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie, które pozwala na zdobycie szczegółowej wiedzy z zakresu administracji i prawa i ogólnych wiadomości z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych. Zdobywana wiedza i umiejętności pozwalają odnaleźć się w pracy w organach państwa, samorządu terytorialnego i administracji podmiotów gospodarczych. Studenci rozwijają predyspozycje kierownicze, językowe i organizacyjne.
Jakie są ceny studiów na kierunku administracja we Wrocławiu
Studia niestacjonarne są studiami płatnymi. Ceny semestralne i roczne są zróżnicowane w zależności od realizowanego kierunku studiów i indywidualnie ustalane przez uczelnie we Wrocławiu. Czesne za rok studiów na kierunku administracja możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych.
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni we Wrocławiu. Studia stacjonarne w zależności od wybranej uczelni są płatne lub bezpłatne, wymagają także uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Administracja we Wrocławiu - ceny:
-
Uniwersytet Dolnośląski DSW – od 5580 zł
-
Uniwersytet Wrocławski – 6500 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku administracja we Wrocławiu
Uczelnie na których można studiować kierunek administracja we Wrocławiu:
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu
Limity miejsc
O przyjęciu lub odrzuceniu aplikacji kandydata na studia decydują wyniki postępowania kwalifikacyjnego – na poszczególne kierunki studiów dostaje się ograniczona liczba osób.
Limity miejsc na kierunku administracja we Wrocławiu:
-
Uniwersytet Wrocławski: 120
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Termin publikowania wyników rekrutacji może różnić się w zależności od indywidualnej decyzji danej szkoły wyższej. Informacje na temat postępowania kwalifikacyjnego umieszczane są w prywatnych profilach kandydatów w systemie rekrutacyjnym.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
-
Uniwersytet Wrocławski – 17 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Przyszli studenci powinni złożyć dokumenty rekrutacyjne nie później niż określa to termin wybrany przez daną uczelnię. Zazwyczaj zakwalifikowani na studia kandydaci dostarczają niezbędną dokumentację osobiście do siedziby wskazanej przez szkołę wyższą. Czasem jednak osoby, które nie mogą samodzielnie doręczyć kompletu dokumentów, mogą to zrobić za pośrednictwem m.in.: poczty, kuriera czy upoważnionej do tego osoby trzeciej (wzór upoważnienia można znaleźć najczęściej na oficjalnej stronie uczelni).
Kiedy składamy dokumenty na studia
Zakwalifikowani na studia kandydaci mogą składać dokumenty rekrutacyjne w terminie ustalonym przez daną szkołę wyższą – najczęściej etap ten rozpoczyna się niedługo po opublikowaniu wyników postępowania kwalifikacyjnego. Przyszli studenci na dopełnienie formalności mają zazwyczaj tylko kilka dni, a spóźnienie lub niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji jest zazwyczaj równoznaczne z rezygnacją ze studiów.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
-
Uniwersytet Wrocławski – 23 lipca 2024
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.