Studia w trakcie całego toku kształcenia pozwalają rozwijać wiedzę w zakresie nauk technicznych, procesów przetwarzania żywności, a także zagadnień dotyczących zarządzania czy nauk społecznych. Plan zajęć obejmuje wiele interesujących przedmiotów, które są bezpośrednio powiązane z powyższą tematyką.
Studenci mogą uczestniczyć m.in. w takich zajęciach, jak surowce pochodzenia roślinnego, propedeutyka wiedzy o jakości oraz bezpieczeństwie żywności, a także podstawowe informacje o metrologii.
Kierunki studiów w Poznaniu, do których zalicza się jakość i bezpieczeństwo żywności, są idealnym wyborem dla osób, które chciałyby nauczyć się efektywnego wdrażania i nadzorowania systemów związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem i jakością żywności w firmach.
Studenci w ramach kształcenia na kierunku jakość i bezpieczeństwo żywności mogą wybrać z dwóch dostępnych specjalności:
-
Systemy bezpieczeństwa żywności,
-
Pracownie laboratoryjne bezpieczeństwa żywności.
Uczelnie w Poznaniu dają możliwość studentom inżynierii rolniczej, aby zapoznać się z informacjami przekazywanymi w ramach ćwiczeń i wykładów akademickich. Są one związane tematycznie z naukami technicznymi, rolnictwem czy branżą spożywczą.
Siatka przedmiotów obejmuje takie zajęcia, jak np.:
-
Magazynowanie oraz transport w rolnictwie,
-
Inżynieria polowa oraz sadownicza,
-
Procesy zarządzania i logistyka przedsiębiorcza,
-
Użytkowanie maszyn rolniczych, leśnych czy przetwórstwa spożywczego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku jakość i bezpieczeństwo żywności możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie),
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Jakość i bezpieczeństwo żywności to studia, które pozwalają absolwentom zdobyć wiedzę z zakresu nauk o żywności i zdrowiu. Rozwijają także informacje dotyczące nauk przyrodniczych. Są one niezbędne do tego, aby zrozumieć zjawiska oraz procesy, jakie zachodzą w żywności i są powiązane z zapewnieniem jej jakości czy bezpieczeństwa.
Absolwent studiów na kierunku jakość i bezpieczeństwo żywności zna procesy produkowania żywności pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego, zagrożenia, jakie powstają podczas pozyskiwania i przetwórstwa surowców, a także technologiczne korzyści/ zagrożenia dla bezpieczeństwa. Są one powiązane z zastosowaniem dodatków do żywności.
Dodatkowo absolwenci mają kompetencje z zakresu oceny jakości żywności za pomocą nowoczesnych technik analizy chemicznej, sensorycznej. Nie można też pomijać istotnej wiedzy na temat regulacji prawnych dotyczących prowadzenia działalności produkującej żywność.
Studenci uczą się także, jak efektywnie zarządzać produkcją, a także jakością produktu. Poza tym rozwijają kompetencje ekonomiczne, finansowe czy rachunkowe. Mogą je z powodzeniem wykorzystać w swojej własnej działalności gospodarczej.
Absolwenci zyskują obszerną wiedzę również z zakresu technik komputerowych w zasadach sterowania procesami technologicznymi. Poza tym rozwijają znajomość języka obcego na poziomie B2, aby w przyszłości móc współpracować z międzynarodowymi zespołami badawczymi.