Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku otpometria to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 2 lata. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej.
Optometria to studia podyplomowe w Bydgoszczy, które przekazują słuchaczom kompleksową wiedzę i umiejętności wymagane do samodzielnego wykonywania zawodu Optometrysty.
Studia obejmują kształceniem zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. W efekcie absolwent nabywa umiejętności i wiedzę w zakresie prowadzenia profesjonalnej opieki medycznej czy samodzielnego pomiaru refrakcji oka.
Studia w Bydgoszczy na kierunku optometria, przeznaczone są dla absolwentów studiów I lub II stopnia, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje. Kandydatami mogą być osoby, które ukończyły kierunki medyczne, biologiczne, fizyczne, inżynierskie, optyczne lub psychologię.
Kandydat powinien mieć predyspozycje psychofizyczne do pracy z osobami w różnym wieku i z różnymi defektami wzrokowymi. Wymaga się także od kandydatów wiedzy i umiejętności do propagowania zachowań prozdrowotnych w profilaktyce narządu wzroku.
Studia wiążą się z dodatkowymi opłatami za czesne czy semestr, a liczba miejsc w grupie jest ograniczona.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku optometria prowadzone są przez wykładowców akademickich, doświadczonych praktyków, ekspertów oraz specjalistów z zakresu optometrii o okulistyki. Kształcenie ma charakter praktyczno-teoretyczny.
Na zajęciach słuchacze korzystają z bogato wyposażonych pracowni optometrycznych. Mają do dyspozycji sprzęty i aparaty niezbędne w pracy optometrysty, np.:
W trakcie kształcenia studenci biorą udział w zajęciach z zakresu:
Studia na kierunku optometria, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Celem kształcenia zdobycie kompleksowej wiedzy oraz umiejętności wymaganych do samodzielnego wykonywania zawodu Optometrysty. W trakcie zajęć praktycznych oraz teoretycznych absolwenci zdobywają umiejętności oraz wiedzę z zakresu:
Po ukończeniu kształcenia absolwenci otrzymują numer optometrysty (numer wewnętrznej regulacji zawodu, który został wprowadzony przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Najlepszych Optometrystów oraz Optyków. Nadawany jest absolwentom uczelni, jakie spełniają minimum programowe. W celu uzyskania tego numeru absolwent musi wypełnić wniosek o nadanie numeru, którego warunki opisane są w regulaminie nadawania numeru optometrysty). Poza tym studia nadają uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Patronat nad procesem nauki objęło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Najlepszych Optometrystów oraz Optyków.
Na zajęciach słuchacze uzyskują wiedzę z zakresu optyki, oftalmiki, optometrii oraz elementów okulistyki. W trakcie zajęć praktycznych zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu takich zagadnień, jak np.:
Studia na kierunku optometria, trwają 2 lata (studia podyplomowe).
Absolwenci studiów są przygotowani do pracy w roli samodzielnego optometrysty. Potrafią profesjonalnie prowadzić opiekę medyczną, wykonywać pomiar refrakcji oka czy korektę wad wzroku za pomocą soczewek kontaktowych.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku optometria
Studia na kierunku optometria, kształcą specjalistów, którzy mają aktualną wiedzę, dzięki której znajdą pracę w kierunku zgodnym ze swoim wykształceniem.