Studia na kierunku okręty i konstrukcje morskie realizują program kształcenia, który powstał przy współpracy z przedstawicielami branży przemysłu morskiego. Dzięki temu jest zgodny z aktualnymi wymaganiami stawianymi przez rynek pracy. W efekcie słuchacze mają możliwość poznania zasad budowy dużych jednostek pływających oraz mniejszych jachtów.
W ramach licznych zajęć poruszane są także zagadnienia związane z prawidłową obsługą platform wiertniczych, kutrów rybackich, superzbiorników czy statków pasażerskich. Treści programowe obejmują również eksploatację zasobów morskich czy oceanów, a także zasady zarządzania projektami morskimi.
Kierunki studiów w Gdańsku w ramach kształcenia na studiach okręty i konstrukcje morskie realizują kilka ścieżek kształcenia. Słuchacze mogą wybrać spośród specjalności obejmującej tematykę projektowania statków oraz urządzeń oceanotechnicznych, projektowania i budowy morskich systemów energetycznych czy inżynierii morskiej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku okręty i konstrukcje morskie możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (inżynierskie),
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku okręty i konstrukcje morskie kształcą absolwentów, którzy wyróżniają się umiejętnościami praktycznymi w zakresie projektowania jednostek pływających oraz konstrukcji jachtów oraz ich rozwiązań technicznych. Potrafią też zaprojektować okrętowe układy napędowe, urządzenia okrętowe i oceanotechniczne.
W ramach specjalności projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych studenci zdobywają z kolei wiedzę o charakterze ogólnotechnicznym, a także kompetencje niezbędne do projektowania czy użytkowania morskich i przybrzeżnych obiektów energetycznych.
Kierunki studiów w Gdańsku, do których wliczane są okręty i konstrukcje morskie, w ramach licznych zajęć przekazują również studentom informacje z zakresu projektowania konstrukcji morskich, które są powiązane z przemysłem offshore.
Dzięki licznym kompetencjom i umiejętnościom zdobytym w ramach kształcenia absolwenci odnajdą się na obecnym, polskim i międzynarodowym rynku pracy. Mają także rozległą wiedzę w zakresie nauk ścisłych, a także technicznych. Znają zasady budowy i eksploatacji statków oraz obiektów oceanotechnicznych.
Po zakończeniu studiów słuchacze bez problemu poradzą sobie z projektowaniem, konstruowaniem oraz remontami statków. Wiedzą, jak zorganizować i kontrolować proces produkcji w zakładach z branży okrętowej.