Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn nastawione są na przekazanie słuchaczom wiedzy z zakresu mechaniki oraz wytrzymałości materiałów, projektowania maszyn, technik produkcji i użytkowania urządzeń, a także technik i narzędzi komputerowych niezbędnych do rozwiązywania zadań projektowych.
Program kształcenia skupia się także na tematyce urządzeń cieplno-przepływowych, aparaturze przemysłowej czy pojazdach roboczych. Zajęcia odbywają się w nowoczesnych oraz dobrze wyposażonych laboratoriach, a także w ramach praktyk w przedsiębiorstwach z otoczenia gospodarczego.
Słuchacze mają również możliwość wyboru swojej ścieżki kształcenia spośród takich specjalności, jak np. technologie maszyn i materiałów, cieplne i procesowe czy konstrukcja oraz eksploatacja pojazdów.
Ciekawą specjalnością realizowaną w ramach tego kierunku, jest też design and production engineering. Jest ona prowadzona w języku angielskim, dlatego studenci, którzy się na tę specjalność zdecydują, powinni mieć certyfikat językowy na poziomie co najmniej B2.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia inżynierskie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Gdańsku na kierunku mechanika i budowa maszyn kształcą absolwentów, którzy potrafią rozwiązywać problemy projektowe oraz konstrukcyjne, produkcyjne i eksploatacyjne. Bez problemu pokierują zespołem pracowniczym oraz zakładami produkcyjnymi.
W ramach kształcenia słuchacze zdobywają umiejętność posługiwania się narzędziami komputerowymi oraz oprogramowaniem w celu rozwiązywania problemów technicznych i technologicznych.
Absolwenci wyróżniają się także obszerną wiedzą na temat technik wytwarzania elementów maszyn i urządzeń czy technik spajania oraz łączenia materiałów konstrukcyjnych. Potrafią projektować systemy produkcyjne sterowane komputerowo czy dobierać właściwości materiałów konstrukcyjnych.
Poza tym w ramach kształcenia słuchacze rozwijają swoją wiedzę w zakresie zarządzania, organizowania pracy, prawa czy ekonomii.