Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku psychodietetyka to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej oraz online (hybrydowo).
Psychodietetyka to studia podyplomowe w Rzeszowie, których celem jest przekazanie uczestnikom wiedzy i umiejętności opartych na evidence-based medicine. Zapoznają się także z wieloma chorobami będącymi skutkiem niewłaściwego odżywiania się.
Studia przygotowują absolwentów do pracy w roli psychodietetyków w poradni dietetycznej, ośrodku opiekuńczym lub wychowawczym, a także w różnych stowarzyszeniach.
Studia w Rzeszowie na kierunku psychodietetyka adresowane są do wszystkich kandydatów zainteresowanych tą tematyką. Treści kształcenia szczególnie wpisują się w oczekiwania dietetyków, technologów żywności oraz żywienia, którzy pragną poszerzyć swoje kwalifikacje w zakresie psychodietetyki.
To także doskonały wybór dla psychologów, psychoterapeutów, pielęgniarek czy terenów personalnych. Kandydatami mogą być również nauczyciele wychowania szkolnego, przedszkolnego, przedmiotów zawodowych medycznych, a nawet opiekunowie dzieci i młodzieży z zaburzeniami odżywiania.
W trakcie kwalifikacji wymagane jest dostarczenie dyplomu ukończenia studiów w zakresie nauk przyrodniczych lub innych związanych z psychodietetyką.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku psychodietetyka pozwalają uczestnikom zrozumieć zależności między jedzeniem a emocjami, „zajadaniem ich” czy odczuwaniem lęku przed spożywaniem pokarmów.
Głównym celem studiów, jest przedstawienie uczestnikom strategii, dzięki którym pomogą pacjentom radzić sobie z jedzeniem pod wpływem emocji. W ramach współpracy z pacjentem będą potrafili pomóc im np. w kontrolowaniu podjadania i zmienieniu nawyków żywieniowych w dążeniu do zdrowej, świadomej relacji z jedzeniem.
W trakcie roku akademickiego uczestnicy realizują program kształcenia, w którym uwzględniono przedmioty w zakresie podstaw żywienia na podstawie EBM, zaleceń dietetycznych w chorobie czy technik i narzędzi coachingowych.
Zajęcia prowadzone są w formie niestacjonarnej w siedzibie uczelni oraz online poprzez specjalnie przygotowaną platformę do e-learningu.
Studia na kierunku psychodietetyka, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Absolwenci studiów na kierunku psychodietetyka wyróżniają się kompetencjami i wiedzą opartą na EBM w zakresie chorób dotyczących niewłaściwego odżywiania się. Poznają zasady terapii otyłości oraz innych schorzeń metabolicznych, zaburzeń odżywiania czy chorób neurorozwojowych.
Wiedzą także, jakie są techniki prowadzenia terapii emocji oraz motywacji za pomocą technik coachingowych. Potrafią skutecznie komunikować się z pacjentami oraz udzielać im pomocy psychologicznej i dietetycznej.
Wykazują się znajomością metod poznawczych oraz behawioralnych, jakie znajdują zastosowanie w pracy z osobami o różnych nawykach żywieniowych, które borykają się z zaburzeniami odżywiania.
Mają również podstawową wiedzę medyczną, z zakresu dietetyki ogólnej czy zasad prawidłowego żywienia pacjentów zdrowych oraz chorych w różnym okresie rozwojowym. Potrafią układać dietę w konkretnych przypadkach chorobowych – również tych obejmujących zaburzenia odżywiania się.
Absolwent wie także, jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne człowieka oraz zapotrzebowanie na dane składniki odżywcze w diecie. Zna rolę produktów spożywczych w rozwoju człowieka.
Studia na kierunku psychodietetyka, trwają 1 rok (studia podyplomowe).
Po ukończeniu studiów na tym kierunku absolwenci są przygotowani do pracy w roli psychodietetyka w poradni dietetycznej, ośrodku opiekuńczym, wychowawczym, stowarzyszeniu czy placówce prowadzącej żywienie zbiorowe. Mogą także prowadzić własny gabinet psychodietetyczny, promując zdrowy tryb życia.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku psychodietetyka
Studia na kierunku psychodietetyka realizowane są przez wykwalifikowaną kadrę dydaktyków oraz praktyków zawodowych, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami.