Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku dietetyka to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej oraz online (hybrydowo).
Dietetyka to studia podyplomowe w Bydgoszczy, które przekazują uczestnikom wiedzę w zakresie żywienia człowieka, dietoterapii, zarządzania jakością żywności czy poradnictwa dietetycznego.
Studia przygotowują absolwentów do pracy w roli dietetyków w wielu różnych dziedzinach – zdrowia publicznego, poradnictwa dietetycznego, żywienia klinicznego czy dietotetapii.
Studia w Bydgoszczy na kierunku dietetyka adresowane są do kandydatów zainteresowanych pracą z zakresu żywienia człowieka, dietoterapii, poradnictwa dietetycznego, zarządzania jakością żywności czy w innych dziedzinach związanych z żywieniem i procesem ochrony zdrowia.
Kształcenie przeznaczone jest także dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją drogę zawodową z dietetyką. Kandydatem mogą być również osoby z pewnym doświadczeniem w tej branży, które chcą pogłębić swoje umiejętności. Wymagany jest jednak dyplom ukończenia studiów wyższych dowolnego stopnia.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku dietetyka, realizowane są w formie hybrydowej – zajęcia (głównie wykłady) odbywają się zdalnie, a ćwiczenia stacjonarnie w siedzibie uczelni. W programie uwzględniono anatomiczne i fizjologiczne podstawy żywienia czy znaczenie żywienia w utrzymaniu zdrowia.
W ramach licznych zajęć słuchacze uczestniczą także w przedmiotach obejmujących tematyką zasady prawidłowego żywienia, technologię produkowania potraw, systematykę bezpieczeństwa żywności czy zarządzanie higieną żywności.
Wykładowcami są cenieni dydaktycy oraz praktycy zawodowi, którzy mają obszerną wiedzę w zakresie żywienia człowieka, dietoterapii czy zarządzania jakością żywności. To eksperci w swojej dziedzinie, którzy przekazują uczestnikom aktualną wiedzę, praktyczne umiejętności i wspierają ich w rozwoju kompetencji niezbędnych do pracy dietetyków.
Studia na kierunku dietetyka, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Absolwenci studiów na kierunku dietetyka wyróżniają się wiedzą i kompetencjami w zakresie planowania prawidłowo zbilansowanej diety dla zdrowego oraz chorego człowieka. Potrafią określić wartości energetyczne żywności oraz charakteryzować pozytywny i negatywny wpływ makroskładników oraz mikroskładników na organizm człowieka.
Oceniają stan odżywiania człowieka i rozpoznają typy niedożywienia, jednocześnie zapobiegając różnym chorobom cywilizacyjnym. Potrafią dobierać terapię żywieniową do konkretnych jednostek chorobowych.
Analizują wpływ dodatków do żywności na jej wartość odżywczą, wykazują się znajomością technik przygotowywania potraw dietetycznych dla pacjentów w różnych stanach fizjologicznych.
Absolwent wie, jak przechowywać i konserwować żywność za pomocą metod nowoczesnych czy tradycyjnych. Rozróżnia żywność ekologiczną od konwencjonalnej i wskazuje zagrożenia oraz pozytywne elementy stosowania diet niekonwencjonalnych.
Studia na kierunku dietetyka, trwają 1 rok (studia podyplomowe).
Po ukończeniu kształcenia na tym kierunku absolwenci mogą podjąć pracę w roli specjalistów do spraw żywienia oraz dietetyki. Odnajdą się przy prowadzeniu poradnictwa dietetycznego, w zarządzaniu jakością żywności czy przy projektowaniu diet.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku dietetyka
Studia na kierunku dietetyka umożliwiają uczestnikom zdobycie pożądanych przez przyszłych pracodawców umiejętności oraz wiedzy.