Wokalistyka - studia Gdynia, Gdańsk, Sopot (Trójmiasto)
Studia na kierunku wokalistyka to studia licencjackie i magisterskie, których program kształcenia trwa 4 lata (studia licencjackie) oraz 2 lata (studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia możesz podjąć stacjonarnie.
Studia na kierunku wokalistyka w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
|
Rok akademicki |
2024/2025 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
4 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Opis kierunku
W ramach studiów na kierunku wokalistyka uczestnicy rozwijają kompetencje wokalne, wiedzę ogólnohumanistyczną czy muzyczną. Poznają także podstawowe style muzyczne czy kanony interpretacyjne.
Praca po studiach
Studia w Trójmieście na kierunku wokalistyka w zależności od wybranej ścieżki kształcenia przygotowują absolwentów do współpracy z zespołami wokalnymi, operowymi oraz oratoryjnymi.
Jakie przedmioty zdawać na maturze?/ Wymagania rekrutacyjne
Rekrutacja na studia w Trójmieście na kierunku wokalistyka I stopniu przeznaczona jest dla osób, które pozytywnie zdały egzamin maturalny z dowolnych przedmiotów.
Kierunki studiów w Trójmieście w ramach kwalifikacji na studia II stopnia, przeznaczone są z kolei dla absolwentów kształcenia na I stopniu na kierunku wokalistyka lub pokrewnego.
Przeprowadzany jest także egzamin wstępny, który składa się z kilku etapów. Pierwszym jest weryfikacja predyspozycji wokalnych kandydata. Komisja ocenia wykonane pozycje wokalne przez kandydatów. Przed egzaminem należy przedstawić aktualny dokument w formie zaświadczenia od lekarza foniatry o możliwości podjęcia wysiłku głosowego.
Kandydat nadsyła także komisji pliki prezentujące utwory przygotowane na egzamin, oraz autoprezentację. W oddzielnym pliku tekstowym załącza się program egzaminu.
Program powinien prezentować możliwości głosowe osoby w czasie do 12 minut. Wybiera się minimum 3 utworu z zakresu liryki wokalnej, arii oratoryjno-kantanowych, operowych, operetkowych czy z podkładem muzycznym. Wymagane jest pamięciowe opanowanie repertuaru.
Kolejny etap to weryfikacja predyspozycji aktorskich, dykcji, pamięciowego przygotowania wiersza i fragmentu prozy. Sprawdzana jest też improwizacja drobnych zadań aktorskich na podstawie przygotowanych tekstów. Weryfikacji poddawane są także predyspozycje ruchowe.
Trzecim etapem jest sprawdzenie uwarunkowań słuchu muzycznego oraz ogólnej znajomości zagadnień wybranej specjalności studiów. W trakcie badania kandydat powtarza głosem dźwięki, które są grane przez komisję na fortepianie, śpiewa podane motywy i frazy o charakterze melodyczno-rytmicznym.
Kandydat dokańcza także zaimprowizowany przez pedagoga temat, powtarza wykonane przez egzaminatora struktury rytmiczne.
Studenci wybierają jedną z dwóch specjalności – musical lub śpiew solowy. Uczestniczą w zajęciach obejmujących tematyką czytanie nut głosem, aktorską interpretację piosenki, estetykę czy filozofię.
* Uczelnie mają określone wymagania rekrutacyjne, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU WOKALISTYKA?
Studia na kierunku wokalistyka kładą nacisk na rozwój u uczestników zdolności jednoczesnego wykorzystania wszystkich dziedzin sztuki w kreacji scenicznej. W planie zajęć uwzględniono przedmioty w zakresie języka obcego nowożytnego z elementami słownictwa specjalistycznego, stylów muzycznych czy gry aktorskiej w zakresie wiersza i prozy.
Uczelnie w Trójmieście zapewniają uczestnikom rozwój na wielu płaszczyznach, gdzie na pierwszym miejscu stawiane jest doskonalenie warsztatu wokalnego i praca nad osobowością artystyczną. Studia traktują kształtowanie muzycznych zdolności oraz upodobań studentów indywidualnie, przygotowując absolwentów do samodzielnej pracy artystycznej jako solistów.
Dzięki współpracy z cenionymi Operami w Trójmieście studia dają możliwość występowania w spektaklach z udziałem profesjonalnych aktorów wokalnych. Poza tym studenci mogą uczestniczyć w kursach mistrzowskich, które prowadzą wybitni artyści.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku wokalistyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia licencjackie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku wokalistyka, kształcą absolwentów, którzy mają umiejętności interpretowania tekstu literackiego oraz analizy warstwy muzycznej. Wykazują się także podstawowym przygotowaniem ruchowo-tanecznym, znajomością technik wokalnych i umiejętnościami pracy głosem (odpowiednią modulacją, emisją i deformacją).
Potrafią opracowywać pamięciowo tekst i zapis nutowy. Świadomie posługują się ekspresją ciała jako jednego z podstawowych narzędzi aktora.
Absolwent zna i rozróżnia rodzaje charakteryzacji, podstawowe techniki charakteryzatorskie oraz materiały i narzędzia stosowane w charakteryzacji. Posługuje się dokumentacją i słownictwem w zakresie charakteryzacji.
Komponuje charakteryzację twarzy, uwzględniając fryzurę i kostium. Opracowuje projekt charakteryzacji zgodnie z wymaganiami reżysera. Analizuje tekst dramatyczny pod kątem ortofonicznym.
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU WOKALISTYKA
Kształcenie realizowane w ramach programu na studiach wokalistyka, kształcą absolwentów, którzy są przygotowani do pracy na scenie muzycznej w operach, operetkach, musicalach czy do działalności na estradzie koncertowej.
Absolwent zyskuje przygotowanie do podjęcia pracy zawodowej jako solista lub członek zespołu w teatrze muzycznym, który specjalizuje się w twórczości musicalowej.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku wokalistyka
-
soliści,
-
aktorzy teatralni i musicalowi,
-
członkowie zespołów muzycznych,
-
pracownicy opery lub teatru,
-
nauczyciele w szkołach muzycznych,
-
akompaniatorzy.
Studia na kierunku wokalistyka obejmują praktyczny program zajęć, który prowadzony jest na scenie. Studenci doskonalą swoje umiejętności w międzynarodowych kursach mistrzowskich.