Studia realizowane w ramach kierunku praca socjalna to interdyscyplinarny tok kształcenia, który łączy zagadnienia w zakresie pedagogiki, psychologii, socjologii, ekonomii, filozofii oraz prawa. Uczestnicy w trakcie zajęć mają dostęp do modułów tematycznych, dzięki którym poznają treści w zakresie innowacji w organizacjach i zarządzania w pomocy społecznej.
Zapoznają się także z tematyką asystentury rodzin w pracy socjalnej, organizowania społeczności lokalnej czy pracy socjalnej z seniorami.
Uczelnie w Gdańsku przygotowały autorski program kształcenia, który łączy wiedzę teoretyczną z praktyczną. Dlatego część zajęć prowadzą praktycy działający w zakresie pomocy i integracji społecznej.
Poza tym studenci mają możliwość, aby w trakcie roku akademickiego w ramach wolontariatu lub innych form zaangażowania w pracę poza uczelnią, zdobyć przydatne doświadczenie. Przygotowanie uczestników do pełnienia przyszłej pracy zawodowej przebiega z uwzględnieniem innowacyjności i umiejętności zarządczych w zakresie pomocy czy integracji społecznej. W ramach większości modułów dodano przedmiot z tematyki zarządzania projektami.
Wszystkie zajęcia prowadzone są przy pomocy nowoczesnych metod i technik nauczania. Dzięki nim proces dydaktyki przebiega interesująco i efektywnie. Słuchacze mogą również realizować wyjazdy zagraniczne w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku praca socjalna możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia licencjackie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku praca socjalna kształcą absolwentów, którzy potrafią rozwiązywać problemy społeczne, podejmować działania na rzecz walki z konsekwencjami biedy, wykluczenia społecznego, bezdomności czy uzależnień.
Wykazują się umiejętnościami interpersonalnymi, krytycznego myślenia. Diagnozują środowisko, inicjują działania pomocowe i interwencji społecznych. Ukończenie studiów w ramach tego kierunku na II stopniu pozwala uczestnikom uzyskać II stopień specjalizacji zawodowej.