Genetyka sądowa - studia podyplomowe w Lublinie

Genetyka sądowa - studia podyplomowe w Lublinie

Genetyka sądowa - studia podyplomowe w Lublinie
Dodaj do ulubionych

Genetyka sądowa - studia podyplomowe w Lublinie

Studia na kierunku genetyka sądowa to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej.

 

Genetyka sądowa to studia podyplomowe w Lublinie, których rolą jest przekazanie uczestnikom wiedzy i kompetencji w zakresie prawidłowego sporządzania ekspertyz sądowych. Absolwenci potrafią samodzielnie pozyskiwać materiał biologiczny w miejscu zdarzenia i interpretować go.

Studia kształcą ekspertów, którzy odnajdą się w pracy w placówkach naukowych, na uniwersytetach, w laboratoriach kryminalistycznych czy w instytucjach zajmujących się analizą DNA.

Zobacz, na jakich uczelniach w Lublinie jest kierunek genetyka sądowa - studia podyplomowe

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

JAKIE WYMAGANIA REKRUTACYJNE?

Studia w Lublinie na kierunku genetyka sądowa, przeznaczone są dla osób, które wyróżniają się kreatywnością, dociekliwością, sumiennością, a także mają wiedzę w zakresie nauk ścisłych i fascynują się biologią oraz genetyką.

Kształcenie skierowane jest do absolwentów legitymujących się tytułem licencjata, inżyniera lub magistra po dowolnym kierunku studiów.

Adresatem oferty studiów podyplomowych na kierunku genetyka sądowa, są również osoby, które z uwagi na posiadane wykształcenie, a także wykonywany zawód, są związane z kryminalistyką, organami ścigania czy wymiaru sprawiedliwości.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU GENETYKA SĄDOWA?

Studia na kierunku genetyka sądowa, wyróżniają się interdyscyplinarnym charakterem i opierają się na wielu dziedzinach naukowych. Największa uwaga położona jest na nauki biologiczne. Wiedzę, jaka jest przekazywana na tym kierunku, dopełniają zagadnienia prawne oraz psychologiczne. Są one niezbędne do efektywnego prowadzenia oraz rozumienia śledztwa czy procesów sądowych.

Proponowane zajęcia obejmują zagadnienia w zakresie metodologii badań kryminalistycznych i technicznych, a także laboratoryjnych aspektów tych działań. Przedmiotem wykładów są również zagadnienia prawne oraz psychologiczne.

Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi studiów uczestnicy mają możliwość skorzystania z wiedzy wykładowców, którzy reprezentują różne dziedziny oraz specjalizacje naukowe. Dodatkowo zajęcia prowadzą cenieni eksperci zewnętrzni. W efekcie słuchaczom przekazywane są podstawy wiedzy z kilku dyscyplin naukowych, które tworzą trzon nauk kryminalistycznych.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku genetyka sądowa, możemy podzielić na:

1. Typ

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

W ramach kształcenia na studiach na kierunku genetyka sądowa uczestnicy zdobywają wiedzę w zakresie nauk przyrodniczych oraz medycznych, jakie są stosowane w ekspertyzach sądowych. Znają więc podstawy antropologii sądowej, genetyki sądowej, gleboznawstwa czy mikrobiologii lekarskiej.

Wykazują się znajomością metod analizowania materiału biologicznego oraz ich zastosowania w postępowaniach dowodowych. Potrafią samodzielnie pobierać materiał biologiczny i zabezpieczać go. Poddają go również szczegółowej dokumentacji.

Oceniają i oznaczają materiał, który pobrano na miejscu zdarzenia i prawidłowo przygotowują ekspertyzy sądowe. Potrafią określać okoliczności oraz miejsca zdarzenia na podstawie dostarczanego lub samodzielnie zbieranego biologicznego materiału dowodowego.

Każdy absolwent potrafi również posługiwać się specjalistycznymi urządzeniami i nowoczesnymi technikami badawczymi. Wie, jak opisywać okoliczności oraz miejsce, w jakim doszło do zdarzenia na podstawie zgromadzonego materiału biologicznego.

Poza tym absolwenci wykazują się wiedzą w zakresie ochrony przyrody, zabezpieczanych przez prawo gatunków oraz umów i konwencji międzynarodowych w tym zakresie.

 

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU GENETYKA SĄDOWA?

Studia na kierunku genetyka sądowa, trwają 1 rok (studia podyplomowe).

 

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU GENETYKA SĄDOWA

Po ukończeniu studiów w ramach kierunku, jakim jest genetyka sądowa, absolwenci są przygotowani do podjęcia współpracy z policją, prokuraturą oraz lekarzami. Są wykwalifikowanymi specjalistami, którzy znajdą zatrudnienie w laboratoriach policyjnych oraz prywatnych kryminalistycznych laboratoriach.

Absolwenci są przygotowani także do wykonywania i zastosowania ekspertyz na podstawie materiału biologicznego dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości oraz organów ścigania.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku genetyka sądowa

  • współpraca z policją, prokuraturą, lekarzami medycyny sądowej,
  • przygotowywanie i zastosowanie ekspertyzy na podstawie materiału biologicznego dla wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania,
  • placówki naukowe,
  • uniwersytet,
  • laboratorium kryminalistyczne,
  • instytucje i firmy zajmujące się analizą DNA.

Studia na kierunku genetyka sądowa zawierają wszystkie przedmioty, które obejmują wiedzę niezbędną do podjęcia pracy w roli specjalisty odpowiedzialnego za przygotowanie ekspertyzy sądowej czy pozyskiwania materiału biologicznego w miejscu zdarzenia. Absolwenci odpowiednio interpretują go i prowadzą analizy genetyczne.

Komentarze (0)