Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku integrowana produkcja rolnicza to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej.
Studia podyplomowe w Krakowie z zakresu integrowanej produkcji rolniczej to program kształcenia, który skupia się na zaawansowanych metodach produkcji rolnej, integrujących różne dziedziny w celu efektywnego i zrównoważonego gospodarowania na terenach rolniczych. Program studiów obejmuje tematy związane z rolnictwem zrównoważonym, technologiami produkcji roślinnej i zwierzęcej, zarządzaniem gospodarstwem rolnym, agrotechniką, ochroną środowiska, ekonomią rolnictwa, a także aspektami prawno-administracyjnymi obejmującymi prowadzenie działalności rolniczej.
Studia z zakresu integrowanej produkcji rolniczej otwierają wiele możliwości zawodowych dla absolwentów. Mogą oni pracować jako agronomowie, którzy specjalizują się w planowaniu i zarządzaniu uprawami rolnymi. Ich zadania będą obejmować także dobór odmian roślin, optymalizację nawożenia i ochronę roślin. Znajdą również zatrudnienie jako doradcy rolni, udzielając rolnikom wsparcia w zakresie optymalizacji produkcji rolnej, wyboru odpowiednich technologii upraw czy zarządzania szkodnikami.
O przyjęcie na studia w Krakowie na ten kierunek mogą ubiegać się absolwenci studiów co najmniej licencjackich oraz inżynierskich. W procesie rekrutacji uwzględniana jest kolejność dokonanych zgłoszeń.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku integrowana produkcja rolnicza obejmują podstawową wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, takich jak biologia, chemia, fizyka czy nauki o środowisku. Program dotyczy też wprowadzenia do zagrożeń rolnictwa, historii, jego roli społeczno-gospodarczej oraz różnych aspektów produkcji rolnej.
Studenci poznają metody uprawy roślin, technologie stosowane w produkcji rolniczej, nawożenie, ochronę roślin oraz zagadnienia związane z selekcją i hodowlą roślin. W programie uwzględniono także tematykę hodowli i chowu zwierząt gospodarskich, ich żywienia, zdrowia czy technologii stosowanych w produkcji zwierzęcej.
Uczestnicy uczą się także podstaw zarządzania gospodarstwem rolnym, planowania produkcji, zarządzania zasobami ludzkimi oraz finansowymi, a także stosowania zasad ekonomii rolnictwa.
Studia na kierunku integrowana produkcja rolnicza, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Absolwenci mają wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, rolniczych i ekonomicznych, która obejmuje zagadnienia związane z biologią roślin i zwierząt, chemią rolno-spożywczą, agrotechniką, ekonomią rolnictwa oraz zarządzaniem gospodarstwem rolnym.
Potrafią planować i prowadzić produkcję rolniczą, stosować nowoczesne technologie uprawy roślin i hodowli zwierząt, analizy ekonomicznej gospodarstwa czy zarządzania zasobami naturalnymi.
Integrują wiedzę z różnych dziedzin nauki w celu efektywnego i zrównoważonego prowadzenia działalności rolniczej, uwzględniając aspekty ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Wyróżniają ich też umiejętności badawcze, które umożliwiają im prowadzenie badań naukowych nad nowymi technologiami produkcji rolniczej, innowacjami w dziedzinie agrotechniki oraz analizą problemów związanych z rolnictwem.
Studia na kierunku integrowana produkcja rolnicza, trwają 1 rok (studia podyplomowe).
Absolwenci mogą pracować w roli agronomów, którzy specjalizują się w planowaniu oraz zarządzaniu uprawami rolnymi. Ich obowiązki będą obejmować dobór odmian roślin, optymalizację nawożenia i ochronę roślin.
Znajdą także zatrudnienie jako doradcy rolni, którzy udzielają rolnikom wsparcia w zakresie optymalizacji produkcji rolnej czy doboru odpowiednich technologii upraw. Mogą również objąć stanowiska menedżerów gospodarstw rolnych, gdzie będą planować, organizować i nadzorować codzienne operacje produkcyjne.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku integrowana produkcja rolnicza
Absolwenci mogą też podjąć pracę w wielu innych obszarach, w których będą wykorzystywać swoje umiejętności, takie jak konsulting, edukacja rolnicza czy działalność w sektorze publicznym zajmującym się polityką rolną i rozwojem obszarów wiejskich.