Edukacja włączająca - studia podyplomowe w Katowicach

Edukacja włączająca - studia podyplomowe w Katowicach

Edukacja włączająca - studia podyplomowe w Katowicach
Dodaj do ulubionych

Edukacja włączająca - studia podyplomowe w Katowicach

Studia na kierunku edukacja włączająca to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1,5 roku. Studia możesz podjąć w formie online.

 

Studia podyplomowe w Katowicach z zakresu edukacji włączającej to program kształcenia skoncentrowany na zrozumieniu i praktycznym stosowaniu strategii, które promują równość, różnorodność i inkluzyjność w obszarze edukacji. Według edukacji włączającej każdy uczeń, niezależnie od swoich cech, powinien mieć taki sam dostęp do wysokiej jakości kształcenia i być aktywnie zaangażowany w proces uczenia się. Wśród głównych celów tego program zajęć jest zrozumienie zasad i praktyki edukacji włączającej, rozwijanie umiejętności tworzenia inkluzywnych środowisk edukacyjnych czy poszerzanie wiedzy na temat różnorodności uczniów oraz umiejętność dopasowania nauczania do różnych potrzeb.

Absolwenci mogą pełnić rolę doradców edukacyjnych, którzy wspierają nauczycieli i szkoły w opracowaniu oraz wdrażaniu strategii edukacyjnych zapewniających równość. Będą mogli też pracować jako nauczyciele w szkołach, które praktykują podejście inkluzywne, integrując uczniów o różnych potrzebach edukacyjnych w jednym środowisku klasy.

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim jest kierunek edukacja włączająca - studia podyplomowe

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet WSB Merito Chorzów

Uniwersytet WSB Merito Chorzów

Jakie wymagania rekrutacyjne?

Studia w Katowicach na tym kierunku to propozycja dla kandydatów, którzy pragną podnieść swoje umiejętności w ramach pomocy i wsparcia uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. To kierunek adresowany do pedagogów, psychologów oraz osób z wykształceniem wyższym i przygotowaniem pedagogicznym.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku edukacja włączająca?

Studia skupiają się na zapoznaniu studentów z teoretycznymi podstawami edukacji włączającej oraz praktycznymi strategiami i metodami stosowanymi w szkołach oraz innych instytucjach edukacyjnych. Program obejmuje zagadnienia związane z różnorodnością uczniów, w tym z różnicami kulturowymi, językowymi i społecznymi.

Studenci uczą się diagnozować potrzeby edukacyjne uczniów i opracowywać spersonalizowane plany wsparcia, uwzględniając indywidualne umiejętności i potrzeby każdego ucznia. Program kształcenia kładzie nacisk na podejście interdyscyplinarne, łącząc wiedzę i metody z różnych dziedzin, takich jak psychologia, pedagogika i socjologia.

Kształcenie na tym kierunku zachęca też studentów do prowadzenia badań naukowych w zakresie edukacji włączającej oraz do kontynuowania własnego rozwoju zawodowego poprzez udział w warsztatach, konferencjach i innych formach szkoleń.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku edukacja włączająca, możemy podzielić na:

1. Typ

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci mają wiedzę na temat podstawowych koncepcji, teorii i modeli związanych z edukacją włączającą. Samodzielnie diagnozują indywidualne potrzeby edukacyjne uczniów, uwzględniając różnorodność ich umiejętności, zdolności i potrzeby.

Opracowują spersonalizowane programy wsparcia oraz wdrażają odpowiednie strategie i metody nauczania, aby zapewnić efektywne uczenie się dla wszystkich uczniów. Potrafią projektować i tworzyć inkluzywne środowiska edukacyjne, które uwzględniają i akceptują różnorodność uczniów oraz promują ich uczestnictwo i zaangażowanie. Mają też silne kompetencje interpersonalne i komunikacyjne, umożliwiające skuteczną współpracę z uczniami, ich rodzinami i innymi pracownikami edukacyjnymi.

 

Ile trwają studia na kierunku edukacja włączająca?

Studia na kierunku edukacja włączająca, trwają 1,5 roku (studia podyplomowe).

 

Jaka praca po studiach na kierunku edukacja włączająca

Absolwenci mogą pracować jako nauczyciele w szkołach, które praktykują podejście inkluzywne, integrując uczniów o odmiennych potrzebach edukacyjnych w jednym środowisku klasy. Mogą też pełnić rolę doradców edukacyjnych, którzy wspierają nauczycieli i szkoły w opracowywaniu oraz wdrażaniu strategii edukacyjnych, zapewniających równość.

Mogą pracować też jako specjaliści do spraw edukacji inkluzyjnej w instytucjach publicznych lub organizacjach pozarządowych, zajmując się opracowywaniem i wdrażaniem programów czy polityk dotyczących edukacji włączającej

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku edukacja włączająca

  • nauczyciel w szkole inkludującej,
  • doradca edukacyjny,
  • specjalista do spraw edukacji inkludującej,
  • koordynator programów inkluzji,
  • konsultant do spraw edukacji specjalnej.

Efekty kształcenia na studiach podyplomowych z edukacji włączającej mają na celu wyposażenie absolwentów w kompleksowy zestaw umiejętności i kompetencji potrzebnych do skutecznego działania w różnych środowiskach edukacyjnych, a także do promowania równości w systemie edukacji.

Komentarze (0)