Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku asystent osoby starszej to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie online oraz niestacjonarnej.
Program kształcenia, jaki oferują studia w Bydgoszczy, jest zaprojektowany, aby przygotować uczestników do efektywnego wspierania osób starszych w codziennym życiu oraz zapewnienia im wsparcia emocjonalnego, społecznego i fizycznego. Kształcenie koncentruje się na rozwoju umiejętności praktycznych i teoretycznych, które są niezbędne w pracy z osobami starszymi, z uwzględnieniem ich specyficznych potrzeb i wymagań. Studenci uczą się rozumienia procesu starzenia się i jego wpływu na zdrowie oraz życie codzienne. Poznają też techniki rozpoznawania różnych potrzeb osób starszych i adaptacji podejścia do indywidualnych przypadków.
Absolwenci mogą pracować jako opiekunowie/ asystenci osób starszych, którzy będą pomagać w codziennych czynnościach, wspierać emocjonalnie, monitorować ich stan zdrowia, pomagać w higienie osobistej oraz organizować aktywności. Odnajdą się też w roli pracowników domów opieki, którzy opiekują się osobami starszymi, organizują i prowadzą zajęcia, współpracują z zespołem medycznym.
Studia podyplomowe w Bydgoszczy na tym kierunku przeznaczone są dla osób interesujących się pracą z osobami starszymi. Kandydat powinien mieć wrażliwość społeczną, empatię i chęć niesienia pomocy. Kształcenie skierowane jest do absolwentów dowolnych studiów wyższych – licencjackich, inżynierskich, magisterskich.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na tym kierunku rozpoczynają się od wprowadzenia do zagadnień związanych z opieką nad osobami starszymi. Omawiane są zasady przebiegu procesu starzenia się, specyficznych potrzeb osób starszych oraz wyzwań związanych z opieką.
Studenci poznają też przepisy prawa dotyczące opieki nad osobami starszymi, prawa pacjenta, etyczne aspekty pracy z seniorami. Uczą się także podstawowych umiejętności medycznych, takich jak pomiar ciśnienia krwi, monitorowanie poziomu cukru, podstawowej pierwszej pomocy.
Ważnym elementem kształcenia są także kwestie związane z rozpoznawaniem i radzeniem sobie z problemami emocjonalnymi, depresją, lękiem u osób starszych. Studenci poznają techniki zapewniania wsparcia emocjonalnego, organizowania aktywności społecznych i kulturalnych.
Studia na kierunku asystent osoby starszej, możemy podzielić na:
2. Tryb:
Absolwenci potrafią mierzyć ciśnienie krwi, poziom cukru, tętno oraz inne podstawowe parametry zdrowotne. Mają wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach, takich jak skaleczenia, problemy z oddychaniem itd.
Identyfikują symptomy chorób przewlekłych oraz nagłych problemów zdrowotnych. Potrafią świadczyć pomoc w utrzymaniu osobistej higieny, w tym kąpieli, ubieraniu się i pielęgnacji skóry.
Przygotowują zdrowe posiłki dopasowane do potrzeb dietetycznych osób starszych. Planują oraz organizują codzienne czynności, takie jak zakupy, leki, wizyty u lekarzy. Skutecznie komunikują się jednocześnie z osobami starszymi, uwzględniając ich potrzeby emocjonalne i ograniczenia.
Studia na kierunku asystent osoby starszej trwają 1 rok (studia podyplomowe).
Absolwenci mogą pracować w domach opieki, hospicjach, mieszkaniach wspomaganych w roli asystenta osoby starszej. Będą pomagać w codziennych czynnościach, wspierać emocjonalnie, monitorować stan zdrowia, pomagać w higienie osobistej.
W domach opieki długoterminowej i krótkoterminowej zajmą się z kolei opieką nad osobami starszymi, organizowaniem i prowadzeniem zajęć.
Mogą też pracować jako opiekunowie seniora w warunkach domowych, którzy świadczą codzienne wsparcie, pomoc w zarządzaniu lekami, organizowanie codziennych czynności, utrzymywaniu kontaktu z rodziną i lekarzami.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku asystent osoby starszej
Studia te otwierają przed absolwentami wiele możliwości pracy w różnych rolach i sektorach, co pozwala im znaleźć zatrudnienie zgodne z ich zainteresowaniami i umiejętnościami. Wzrastające zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę nad osobami starszymi sprawia, że jest to zawód z dużymi perspektywami rozwoju.