Fizyka jest jedną z nauk przyrodniczych, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach nauki i w różnorodnych gałęziach przemysłu. Techniki oraz metody badawcze powyższej dyscypliny, na szeroką skalę wykorzystuje szeroko pojęta branża techniczna oraz sektor nowoczesnych technologii.
Jako że obszar ten nieustannie się rozwija, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wszechstronne przygotowanie fizyczne i techniczne. Kierunek fizyka techniczna w Gdańsku łączy te dwa zagadnienia, dzięki czemu jego absolwenci zyskują stabilną pozycję zarówno na polskim, jak i międzynarodowym rynku pracy.
Osoby, które zdecydują się aplikować na studia inżynierskie powinny spełnić kilka istotnych warunków. Najważniejszą kwestia jest zainteresowanie naukami matematycznymi, fizycznym i technicznym. Jeżeli dodatkowo posiadasz zdolność analitycznego myślenia oraz niebanalne pomysły, to kierunek fizyka techniczna w Gdańsku powinien być twoim wyborem.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku fizyka techniczna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku fizyka techniczna w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Studia w Gdańsku cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem studentów, dlatego też gdańskie uczelnie stale poszerzają swoją ofertę kształcenia i wprowadzają do niej nowe, interesujące kierunki. Jednym z nich jest fizyka techniczna, którą możesz realizować na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.
Program nauczania na kierunku fizyka techniczna oscyluje wokół nauk matematycznych, fizycznych i technicznych, dzięki czemu studenci mają szansę zdobyć wszechstronne wykształcenie i przygotowanie zawodowe. W siatce zajęć przewidziano wiele interesujących i rozwijających przedmiotów, takich jak:
-
fizyka statystyczna
-
fizyka atomu
-
układy elektroniczne
-
elektrodynamika
-
technika laserowa
-
biofizyka
Oprócz wiedzy teoretycznej, studenci rozwiną także cenne umiejętności praktyczne, między innymi: zdolność tworzenia rysunku technicznego, programowania czy obsługi specjalistycznej aparatury badawczej. Ponadto, w trakcie studiów będziesz musiał dokonać wyboru specjalizacji, która będzie najbardziej dopasowana do twoich potrzeb, zainteresowań i planów zabawowych. Dokładną i aktualną listę bloków specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej uczelni.