Administracja publiczna to kierunek studiów, który skupia się na czynnościach i przedsięwzięciach prowadzonych na rzecz realizacji interesu publicznego przez różne podmioty, organy i instytucje. W przyszłości chcesz pracować w instytucjach, które skupiają się na działaniach na rzecz oświaty, kultury, pomocy zdrowia? Lubisz papierologię i odnajdujesz się w sprawach administracyjnych?
Studia prawnicze są idealne dla osób, które lubią uczyć się przedmiotów z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Kandydaci powinni wykazywać zainteresowanie prawem i polityką. Ważne, by potencjalni urzędnicy i osoby publiczne działające w zakresie administracji publicznej odznaczały się komunikatywnością. Porozumiewanie się z drugim człowiekiem i umiejętność współpracy są kluczowe w tego typu zawodach.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku administracja publiczna możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku administracja publiczna w Katowicach realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach niepublicznych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym zazwyczaj są odpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Kierunek administracja publiczna możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Uczelnie starają się zadbać o najwyższy poziom kształcenia w zakresie różnorodnych kierunków studiów. Teoretyczne wykształcenie zawsze wspierane jest praktykami zawodowymi, które pozwalają wykorzystać zdobywaną wiedzę i umiejętności.
Studenci w trakcie całego procesu kształcenia będą zgłębiać przedmioty z zakresu humanistyczno-prawniczych. Siatka zajęć przepełniona jest takimi przedmiotami jak na przykład:
-
postępowanie sądowo-administracyjne
-
nauka o polityce
-
podstawy ekonomii
-
ochrona własności intelektualnej
-
marketing i promocja w administracji publicznej
-
wstęp do nauki o państwie i prawie
-
podstawy systemów informacji prawnej
-
podstawy zarządzania
-
wprowadzenie do pracy dyplomowej
-
wyzwania rynku pracy
Studenci zapoznają się także z różnymi rodzajami administracji.