Studia na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.
Turystyka i rekreacja studia Katowice 2024 | woj. śląskie
Studia na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.
Studia na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Studia w Katowicach i woj. śląskim 2024/2025 na kierunku projektowanie graficzne możesz podjąć w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach (Wydział Wychowania Fizycznego AWF) oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach oraz Uniwersytecie WSB Merito w Chorzowie.
Opis kierunku
Studia na kierunku turystyka i rekreacja kierują interdyscyplinarne wykształcenie z zakresu nauk ekonomicznych, społecznych i przyrodniczych oraz nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej. Uczestnicy zajęć zdobędą obszerną wiedzę dotyczącą wypoczynku, turystyki i rekreacji. Zgłębią także tajniki zarządzania, psychologii oraz prawa. Program kształcenia przewiduje realizacje przedmiotów takich jak m.in.: programowanie imprez turystycznych, historia architektury i sztuki, pilotaż wycieczek, turystyka na obszarach wiejskich czy podstawy marketingu.
Praca po studiach
Absolwenci studiów na kierunku turystyka i rekreacja pracują w biurach i agencjach turystycznych, w hotelarstwie i gastronomii. Zatrudnienie znajdują także w branży eventowej oraz w centrach odnowy biologicznej, oraz gospodarstwach agroturystycznych. Czekają na nich stanowiska rezydentów, pilotów wycieczek, animatorów czasu wolnego, hotelarzy czy przewodników turystycznych. Niektórzy absolwenci decydują się na rozwój kariery zawodowej jako doradcy turystyczni.
Specjalności
Współczesne studia z turystyki i rekreacji charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach i woj. śląskim: turystyka aktywna, turystyka alternatywna, turystyka i rekreacja zdrowotna, zarządzanie gospodarką turystyczną.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek turystyka i rekreacja?
Kierunki studiów takie jak turystyka i rekreacji wzbudzają duże zainteresowanie wśród osób, które mają naturę podróżników i są ciekawi świata, a tą ciekawością chcą zarażać także innych ludzi. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto zadbać o wysokie wyniki egzaminów maturalnych.
Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, musisz zdawać przedmioty dodatkowe najlepiej na poziomie rozszerzonym. .
Kandydaci powinni odznaczać się dobrą kondycją fizyczną, dlatego niektóre uczelnie przewidują egzamin wstępny weryfikujący sprawność fizyczną. Warto sprawdzić, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych uczelni śląskich.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy i uwzględnia ocenę stanu zdrowia – zdolność do podjęcia studiów, potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim wydanym przez lekarza specjalistę medycyny pracy lub uprawnionego do przeprowadzania badań profilaktycznych oraz sumę punktów uzyskanych przez kandydata na zasadach określonych w rozdziale Punkty za maturę lub świadectwo.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU TURYSTYKA I REKREACJA?
Masz bardzo dobrą orientację w terenie? Pilotowanie wycieczek sprawia Ci frajdę? Potrafisz zaplanować wszystkie wyjazdy i cieszysz się dobrą kondycją fizyczną, która umożliwia Ci pokonywanie nawet najdłuższych tras? Marzy Ci się kariera hotelarska? Chcesz pracować w ośrodkach rekreacyjnych i wypoczynkowych? Pragniesz promować zdrowy tryb życia?
Studia poszukują kandydatów, którzy nie boją się świata. W zakresie Twoich zainteresowań powinny mieścić się architektura i przyroda, a wszelkie treści geograficzne nie powinny sprawiać Ci problemów. Sport to dla Ciebie przyjemność? Lubisz planować i organizować różne przedsięwzięcia? Jesteś duszą towarzystwa i masz naturę gawędziarza? Turystyka i rekreacja jest właśnie dla Ciebie.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku turystyka i rekreacja możemy podzielić na:
1. Typ:
Studia I stopnia (licencjackie
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
studia stacjonarne
studia niestacjonarne
Studia na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Kierunek turystyka i rekreacja możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Uczelnie śląskie zapewniają kształcenie w zakresie najbardziej rozchwytywanych kierunków studiów.
Geografia stanowi podłoże turystyki I rekreacji, ale nie brakuje także zajęć z zakresu nauk ekonomiczno-społecznych. W zależności od wybranej uczelni w programie kształcenia możesz zaleźć takie przedmioty jak na przykład:
fizjologia człowieka
ekologia i ochrona środowiska
podstawy ekonomii
podstawy żywienia w turystyce i rekreacji
geografia turystyczna z elementami krajoznawstwa
współczesne problemy w turystyce
pierwsza pomoc przedmedyczna
organizacja czasu wolnego
podstawy hotelarstwa
Nie brakuje także kształcenia obejmującego architekturę i historię.
Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek turystyka i rekreacja:
Prowadzą także własną działalność gospodarczą, która wiąże się z turystyką, gastronomią, sportem i rekreacją.
Tego typu kierunek tak naprawdę zapewnia wiele możliwości pracy i osobistego rozwoju. Absolwenci niejednokrotnie robią dodatkowe kursy i biorą udział w szkoleniach, które zapewniają dodatkowe kompetencje. Umożliwia to zajmowanie się turystyką międzynarodową, hotelarstwem, zarządzaniem śródlądową turystyką wodą, obsługą ruchu turystycznego i przewozowego w portach lotniczych.
Absolwenci zatrudniani są w centrach rekreacji, centrach informacji turystycznej, w jednostkach organizujących i obsługujących przestrzeń turystyczną i rekreacyjną, w fundacjach i stowarzyszeniach, w przedsiębiorstwach i instytucjach organizujących produkty turystyczne i rekreacyjne.
Gdzie studiować na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach oraz Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie.
Uczelnie na których można studiować kierunek turystyka i rekreacja w Katowicach:
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy i uwzględnia ocenę stanu zdrowia – zdolność do podjęcia studiów, potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim wydanym przez lekarza specjalistę medycyny pracy lub uprawnionego do przeprowadzania badań profilaktycznych oraz sumę punktów uzyskanych przez kandydata na zasadach określonych w rozdziale Punkty za maturę lub świadectwo.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
40-659 Katowice,
Budynki A i B - ul. Harcerzy Września 1939 3https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT0khD9RMEUcRvVnU_vVFhY8https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/117b5-gwsh-katowice.jpgAkademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
ul. Różana 17A,
61-577 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCfrvDjdbBEcRrivuGR14ZRghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/927e4-wsjo-studia-poznan.jpgWyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu