Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Kierunek lekarski w Warszawie to 6-letnie studia (jednolite magisterskie). Absolwenci zyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Studia można podjąć na 5 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej.
Opis kierunku
Studia na kierunku lekarskim mają charakter dyscyplinarny, dzięki czemu studenci otrzymują wykształcenie z zakresu nauk medycznych, biologicznych i ścisłych. W programie studiów znajdują się przedmioty związane m.in. z genetyką, chorobami wewnętrznymi. czy farmakologią. W trakcie nauki studenci kierunku lekarskiego odbywają praktyki w klinikach czy szpitalach, co daje im cenne doświadczenie zawodowe.
Studenci kierunku lekarskiego mają wiele perspektyw w związku z przyszłą pracą w zawodzie. Po ukończeniu studiów i zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego, przyszli lekarze wybierają wśród specjalizacji takich jak: anestezjologia, chirurgia, kardiologia czy ginekologia. Absolwenci kierunku lekarskiego mogą znaleźć pracę nie tylko w szpitalach i klinikach, ale też w instytucjach badawczych i na uczelniach medycznych.
Musisz mieć świadomość, że na uczelnie w Warszawie dostają się wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich. Jeśli chcesz być jednym z nich, to swoje przygotowania do egzaminu maturalnego powinieneś rozpocząć odpowiednio wcześnie.
Przedmioty, które powinieneś obligatoryjnie zdawać na maturze, to: biologia, chemia i matematyka. Wybierz poziom rozszerzony, ponieważ on znacznie zwiększy twoje szanse na znalezienie się na listach osób przyjętych.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa doskonale wykwalifikowany personel medyczny, a w szczególności lekarze. Jednocześnie zwiększa się także nasza świadomość na temat profilaktyki chorób i prewencyjnej diagnostyki. Dzieje się tak dlatego, ponieważ medycyna jako nauka dynamicznie się rozwija i wciąż potrzebni są specjaliści, dzięki którym będziemy mogli jeszcze rozważniej dbać o nasze zdrowie i życie.
Studia na kierunku lekarskim mają bardzo długą tradycję akademicką i stanowią jeden z najbardziej elitarnych profili kształcenia. Osoby, które je wybierają, muszą być pasjonatami przedmiotów ścisłych, które nie boją się intelektualnych wyzwań. Rola lekarzy jest bowiem niezwykle odpowiedzialna. To oni dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom mogą podejmować aktywne działania zwalczające choroby i ratujące życie. Jeśli więc i ty czujesz powołanie do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu, to możesz śmiało wziąć udział w rekrutacji na ten kierunek.
Studia na kierunku lekarskim w Warszawie możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku lekarskim w Warszawie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich, których program kształcenia trwa 6 lat (12 semestrów).
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Kierunek lekarski zarezerwowany jest wyłącznie dla najlepszych absolwentów szkół średnich, którzy chcą poświęcić swój czas na intensywną naukę. W praktyce oznacza to, że studia w Warszawie rozpoczniesz na tym kierunku w trybie stacjonarnym, ale także niestacjonarnym. Ma to oczywiście wiele plusów – zdobędziesz wiedzę w trybie regularnym, będziesz mógł liczyć na nieustanną pomoc ze strony wykładowców, a dodatkowo w przypadku nauki na państwowej uczelni, ominą cię opłaty za czesne. Jeśli będziesz chciał kształcić się na studiach niestacjonarnych, musisz liczyć się z uiszczaniem opłat za czesne.
Studia na kierunku lekarskim mają potężny program kształcenia. Pierwsze lata mają formę nauki wstępnej, która zapewni studentom tego kierunku stabilne podstawy teoretyczne, niezbędne do poznania dużo bardziej skomplikowanych zagadnień z zakresu medycyny. Czekają cię zajęcia poświęcone:
Kolejne semestry nauki mają już formę poszerzania wiedzy o dużo bardziej skomplikowane zagadnienia medyczne. Warto podkreślić, że zajęcia studentów mają nie tylko formę wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych. Największe znaczenie będą mieć przede wszystkim praktyki szpitalne. Przykładowe specjalizacje, jakie mogą być wybrane przez przyszłych lekarzy, to:
Warto pamiętać o tym, że studia na kierunku lekarskim przygotowywać będą studentów do wykorzystywania wiedzy podczas praktycznych aktywności związanych z diagnostyką i leczeniem osób chorych.
Kierunek lekarski (studia jednolite magisterskie) - uczelnie w Warszawie
Studia na kierunku lekarskim w Warszawie trwają 6 lat (studia jednolite magiterskie).
Studia na kierunku lekarskim zaliczają się do wąskiego grona kierunków jednostopniowych. Co to oznacza w praktyce? Osoby, które wybiorą ten profil dydaktyczny, kształcić się będą nieprzerwanie (nie wliczając w to wakacji) przez 6 lat, co daje łącznie 12 semestrów. Studia lekarskie nie mogą mieć dwustopniowego charakteru, ponieważ pierwsze lata nauki przynoszą podstawową wiedzę, na podstawie której zdobywa się dopiero uprawnienia zawodowe. Zmiana dotyczy jeszcze zakończenia kształcenia – nie będziesz pisać pracy dyplomowej. Przystąpisz jednak do państwowego egzaminu lekarskiego, dzięki któremu będziesz mógł rozpocząć pracę w zawodzie.
Pamiętaj, że pracę w zawodzie będziesz mógł rozpocząć wtedy, gdy otrzymasz pozytywne wyniki z Lekarskiego Egzaminu Końcowego. To one stanowić będą podstawę twojego zatrudnienia. Możesz mieć jednak pewność, że jako abiturient kierunku lekarskiego nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem pracy w zawodzie. Zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej wciąż potrzebni są nowi, wykwalifikowani pracownicy sektora medycznego.
Miejsca, w których będziesz mógł pracować, to przede wszystkim:
To, na jakim oddziale się znajdziesz, będzie zależało od ukończonej przez ciebie specjalizacji. Swoją karierę możesz rozwijać także w placówkach podstawowej lub specjalistycznej opieki zdrowotnej, czy laboratoriach diagnostycznych. Możesz poświęcić się także karierze naukowej.
Chciałbyś wybrać studia na kierunku lekarskim w Warszawie? Sprawdź zatem na początku, jakie przedmioty zdawać na maturze. To najważniejszy element przygotowań do procesu rekrutacji – tylko dzięki temu będziesz mógł odpowiednio wcześnie rozpocząć naukę do egzaminów maturalnych. Pamiętaj, że to twoje wyniki zadecydują o tym, czy znajdziesz się na listach osób przyjętych.
Podczas przygotowań nie zapomnij również o tym, by sprawdzić, jak wygląda proces rekrutacji. Na stronie uczelni znajdziesz najważniejsze informacje na temat opłat rekrutacyjnych, dokumentów czy wyników. Nie bagatelizuj również kwestii organizacyjnych – twoje zaniedbania w tym obszarze mogą sprawić, że nie znajdziesz się na listach osób przyjętych.
Jeśli wybierasz także studia na kierunku lekarskim, zastanów się, czy ten profil kształcenia w istocie odzwierciedla twoje intelektualne plany? Pomyśl nad tym, czy naprawdę widzisz się w roli lekarza ratującego życie innych ludzi czy może po prostu spełniasz oczekiwania innych osób w twoim życiu?
Pytanie, czy warto iść na studia, towarzyszy wielu maturzystom. Są jednak takie obszary działalności zawodowej, w których wykształcenie wyższe jest zwyczajnie niezbędne. Dotyczy to wszystkich zawodów medycznych. Jeśli myślisz zatem o karierze lekarza, to po prostu musisz iść na studia.
Czy warto jednak wybrać kształcenie na kierunku lekarskim? Odpowiedź wcale nie jest oczywista. Zastanów się na początku, dlaczego to chcesz zrobić. Osoby, które wybierają studia medyczne, muszą nie tylko dysponować rozbudowaną wiedzą z zakresu nauk ścisłych. Kierunek lekarski został stworzony przede wszystkim z myślą o osobach, które nie boją się ciężkiej i wymagającej pracy.
Oczywiście – kierunek lekarski warty jest rozważenia ze względu na możliwości pracy po ukończeniu nauki. Lekarze nie muszą obawiać się bowiem o swoją pozycję na rynku zatrudnienia. Sama nauka może również przynosić dużo satysfakcji i dawać poczucie intelektualnego spełnienia. Studia na kierunku lekarskim warto wybrać przede wszystkim wtedy, gdy czuje się powołanie do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu.
Czy wiesz, że studia na kierunku lekarskim w Warszawie możesz rozpocząć także w trybie niestacjonarnym? To idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby zapewnić sobie większą elastyczność związaną z nauką. Dziś również nie należy obawiać się kształcenia w trybie niestacjonarnym– cechuje się ono równie wysokimi standardami kształcenia.
A jak ogólnie wygląda nauka? W trybie niestacjonarnym uczestniczyć będziesz najczęściej w zjazdach naukowych (weekendowych). To wtedy też czekać na ciebie będą ćwiczenia laboratoryjne oraz zajęcia praktyczne. Studia niestacjonarne na kierunku lekarskim wiążą się także z tym, że znaczą część materiału teoretycznego będziesz opanowywać we własnym zakresie. Pamiętaj jednak o tym, że twoja wiedza i tak zostanie zweryfikowana podczas egzaminów i różnorodnych zaliczeń.
Studia niestacjonarne wiążą się również z uiszczaniem opłat za czesne. Zastanów się zatem odpowiednio wcześnie, jak wygląda twoja sytuacja finansowa i czy możesz sobie pozwolić na kształcenie właśnie w tym trybie.