Czy potrafisz wyobrazić sobie stomatologa, protetyka lub ortodontę, który wprawdzie posiada wszystkie kompetencje zagwarantowane przez studia w Szczecinie, ale nie dysponuje wrodzoną precyzją i zdolnościami manualnymi, które pozwalałby na wykonywanie swojej pracy w sposób skuteczny i odpowiedzialny? Z pewnością nie. Sytuacja ta powinna ci zobrazować, jak ważne są osobiste predyspozycje człowieka w perspektywie skutecznej edukacji oraz efektywnej pracy w zawodzie. Jeżeli myślisz o rozpoczęciu kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Szczecinie, upewni się, czy:
-
Interesujesz się biologią i innymi dziedzinami przyrodniczymi?
-
Posiadasz bardzo dobry wzrok i koordynację ruchową?
-
Z zaciekawieniem śledzisz najnowsze doniesienia ze świata współczesnej medycyny?
-
Jesteś ambitny i zdyscyplinowany, dlatego zgłębianie interdyscyplinarnych kompetencji będzie źródłem przyjemności?
Udzielenie twierdzącej odpowiedzi na powyższe pytania powinno dać ci doskonały pretekst do rozpoczęcia kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym – prawdopodobnie wybór ten okaże się najlepszym z możliwych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Szczecinie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Wszystkie kierunki studiów w Szczecinie powstały po to, aby uposażyć przyszłych absolwentów, dysponujących dyplomem potwierdzającym posiadanie wyższego wykształcenia, we wszechstronną wiedzę i umiejętności, odnoszące się bezpośrednio do tematyki ukończonych studiów oraz ewentualnie nauk pokrewnych. Studiując kierunek lekarsko-dentystyczny, istotnie pogłębiasz swoją wiedzę biologiczną, chemiczną i fizyczną, co da ci solidny fundament pod zrozumienie złożonych treści programowych, takich jak ludzka fizjologia i anatomia, ze szczególnym uwzględnieniem układu kostnego i nerwowego, podstawy biotechnologii i farmaceutyki, chirurgii szczękowej, ortodoncji, czy też stomatologii zachowawczej.
Ponadto dowiesz się wiele o profesjonalnym sprzęcie używanym w stomatologii, materiałach stomatologicznych i protetycznych, a także podstawach psychologii, aby komunikacja z pacjentami była skuteczna. Przedmioty obecne w siatce kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym na większości uczelni, to między innymi:
-
histologia z cytofizjologią
-
anatomia z embriologią i podstawy genetyki
-
profilaktyka stomatologiczna
-
materiałoznawstwo i sprzęt stomatologiczny
-
historia medycyny i stomatologii