Prawo i finanse w biznesie
Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim
POKAŻ
Studia ekonomiczne w Gorzowie Wielkopolskim możesz podjąć w 1 uczelniach publicznych: Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: mechanizmów funkcjonowania gospodarki, instrumentów polityki gospodarczej i społecznej. Absolwenci studiów ekonomicznych odnajdują się w pracy w biurach rachunkowych i księgowych, bankach, instytucjach sektora finansowego, działach HR, administracji publicznej, korporacjach.
Studia ekonomiczne Gorzów Wielkopolski | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Finanse i rachunkowość | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Aby znaleźć się na liście przyjętych na studia ekonomiczne w Gorzowie Wielkopolskim należy przejść przez kilkustopniowy proces rekrutacji. Pierwszym z nich jest konkurs świadectw maturalnych. Wymagane przez uczelnię przedmioty są przeliczane na punkty, po czym ustalane zostają progi punktowe, powyżej których zostają przyjmowani kandydaci na studia.
Co najbardziej interesuje przyszłych studentów to przedmioty maturalne, które będą liczyć się podczas rekrutacji. W przypadku ekonomii są to przede wszystkim matematyka oraz język obcy. Trzeci wymagany przedmiot ustalany jest w zależności od konkretnych uczelni, dlatego warto sprawdzić, jakie przedmioty znajdują się na liście opcjonalnych przedmiotów maturalnych wybranego przez nas wydziału. Najczęściej są to: geografia, historia, informatyka, WOS lub język polski, choć czasami uznawane są również inne: fizyka z astronomią, chemia, biologia, filozofia albo łacina i kultura antyczna.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia ekonomiczne w Gorzowie Wielkopolskim od wielu lat niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród kandydatów na studia. Wszystko dzięki temu, że kierunki ekonomiczne są bardzo rozwojowe, dopasowane do sytuacji na rynku i pozwalają nie tylko na odbycie ciekawych, rozwojowych studiów, ale przede wszystkim na znalezienie pracy w zawodzie.
Wszystkie studia ekonomiczne oparte są na wiedzy o tym, jak wykorzystywane są zasoby w celu wytworzenia dóbr i ich konsumpcji, oraz na tym jak poprawnie przeprowadzana jest analiza produkcji. Kierunki ekonomiczne stworzone są dla ludzi bardzo uniwersalnych i wszechstronnych, takich, którzy połączą ścisłe obliczenia i analityczne dane z umiejętnością logicznego i przyszłościowego prognozowania wydarzeń i działań ludzkich.
Dlatego warto zdawać sobie sprawę, iż studia ekonomiczne to nie tylko czysta ekonomia, ale także chociażby analityka gospodarcza, ekonometria, europeistyka, towaroznawstwo, finanse i rachunkowość, gospodarka nieruchomości, inwestycje i ubezpieczenia, metody ilościowe i systemy informacyjne, prawo w biznesie, podatki i doradztwo podatkowe, rachunkowość czy controlling.
Studia ekonomiczne kojarzą się z czymś skomplikowanym. Kojarzą się z podatkami, handlem międzynarodowym, rynkiem finansowym, działalnością giełdy. Dla osoby niewtajemniczonej studia ekonomiczne to przestrzeń, w której funkcjonuje wiele zagadnień, z których większość wydaje się czymś abstrakcyjnym. A jak jest w rzeczywistości? Studia ekonomiczne w Gorzowie Wielkopolskim nie są największym i najbardziej złożonym obszarem wyższego kształcenia, jednak obszarem pozwalającym pozyskać praktyczne wykształcenie. Studia ekonomiczne w Gorzowie Wielkopolskim są trudne, ponieważ największy nacisk kładą na rozwijanie umiejętności, które są niezbędne w analizowaniu zjawisk i procesów finansowych.
Argumentem potwierdzającym opinię jest także program, wypełniony wieloma przedmiotami, z których przynajmniej część można określić mianem niełatwych bądź nawet skomplikowanych. Studenci poruszają się po zagadnieniach: analizy finansowej, rachunku kosztów przedsiębiorstwa, rachunkowości bankowej i ubezpieczeniowej czy systemów podatkowych.
Studia ekonomiczne w Gorzowie Wielkopolskim, choć niedużych rozmiarów, to pozwalające na zdobycie praktycznej wiedzy, między innymi z zakresu mechanizmów funkcjonowania przedsiębiorstw, banków, zakładów ubezpieczeń, instytucji rynków finansowych oraz jednostek sektora finansów publicznych. Studia ekonomiczne w Gorzowie Wielkopolskim to studia z przyszłością, ponieważ przygotowują do wykonywania wielu rozmaitych działań, w tym analizowania przyczyn i przebiegu procesów gospodarczych i zjawisk finansowych, prognozowania tych procesów i zjawisk czy też podejmowania decyzji obarczonych ryzykiem i przewidywania konsekwencji tych decyzji. Są to studia, które otwierają przed absolwentami szerokie pole zawodowych możliwości, umożliwiając im pracę na różnych stanowiskach. Zdobyte wykształcenie mogą wykorzystać pracując w przedsiębiorstwach, bankach, instytucjach finansowych, administracji centralnej i lokalnej, firmach konsultingowych i organizacjach non- profit. Czekają na nich stanowiska menedżerów, analityków gospodarczych czy ekspertów, jak również przygotowani są do podjęcia samodzielnej działalności gospodarczej.
Studia ekonomiczne w Gorzowie Wielkopolskim to jedne z tych studiów, po których nie ma większych problemów ze znalezieniem pracy w zawodzie wyuczonym. Po ekonomii lub jednym z kierunków rodzimych można rozwijać karierę w księgowości, rachunkowości zarządczej, controllingu, biurach rachunkowych, firmach doradczych, urzędach skarbowych, biurach maklerskich, biurach konsultingowych lub rachunkowych, firmach sektora prywatnego i korporacjach, bankach i instytucjach sektora finansowego, organizacjach trzeciego sektora, firmach zajmujących się doradztwem personalnym, działach HR, administracji rządowej i samorządowej czy organizacjach administracji publicznej i samorządowej.
Przykładowe zawody po studiach ekonomicznych to: dyrektor ds. finansowych, kierownik oddziału, księgowy, kontroler finansowy, specjalista ds. podatków, specjalista ds. rozwoju, senior accountant, asystent ds. księgowości, specjalista ds. ekonomicznych, junior lease analyst, analityk biznesowy korporacyjny, ekspert ds. zarządzania kosztami ryzyka, specjalista ds. konsolidacji, bilansista, analityk danych, kierownik działu kontroli wewnętrznej i audytu, statystyk, pracownik obsługi produktów finansowych, doradca finansowy, doradca emerytalny albo inspektor w departamencie inspekcji bankowych.
Uniwersytet Szczeciński, Zamiejscowy Wydział Społeczno-Ekonomiczny w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na studia I stopnia, na kierunki:
Oraz na studia II stopnia, na kierunki:
Uniwersytet Szczeciński, Zamiejscowy Wydział Społeczno-Ekonomiczny w Gorzowie daje również możliwość dalszego rozwoju naukowego na studiach podyplomowych, na kierunkach: Analiza finansowa w zarządzaniu przedsiębiorstwem, Zarządzanie Kapitałem Ludzkim i Business Coaching.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim organizuje studia ekonomiczne I stopnia na kierunkach:
Na Akademii Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim można kontynuować naukę na uzupełniająych studiach ekonomicznych, magisterskich, II stopnia na kierunkach: Zarządzanie, ze specjalnościami: Zarządzanie przedsiębiorstwem, Rachunkowość i zarządzanie finansami, Manager administracji, Manager turystyki, Manager reklamy, Manager kultury, Manager logistyki oraz Doradztwo personalne i coaching w biznesie. Na tej samej uczelni otwarte są studia podyplomowe: Finanse publiczne, Zarządzanie logistyką, Postępowanie egzekucyjne i windykacja oraz Ekonomia spoleczna.
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stefana Starzyńskiego w Gorzowie Wielkopolskim kształci w zawodzie technik ekonomista.
Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim prowadzi rekrutację na trzyletnie studia pierwszego stopnia (licencjackie) na kierunku Zarzadzanie - studia o profilu praktycznym. Do wyboru są następujące moduły specjalnościowe: Zarządzanie produkcją oraz zarządzanie logistyczne, Przedsiębiorczość i zarządzanie małą firmą oraz zarządzanie kadrami, a także Zarządzanie procesami logistycznymi w służbach mundurowych oraz zarządzanie transportem.
Specjalności studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Biznesu w Gorzowie Wlkp. to: Zarządzanie konfliktem – mediacje i negocjacje, Zarządzanie procesami logistycznymi w służbach mundurowych, Doradztwo zawodowe i personalne (realizowane we współpracy z AUDIT Doradztwo Personalne), Szkoła liderów ekonomii społecznej, Systemy zarządzania jakością, Zarządzanie w administracji publicznej z elementami prawa, Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Zarządzanie procesami logistycznymi - menedżer logistyki, Transport - spedycja - logistyka, Zarządzanie produkcją - menedżer produkcji, Zarządzanie nieruchomościami, Wycena nieruchomości, Zarządzanie placówkami pomocy społecznej, Menedżer oświaty i Controlling finansowy.