Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Podczas wyboru kierunku studiów kierujemy się pewnymi wytycznymi, jedną z nich (przy tym jedną z najważniejszych) jest właśnie sytuacja na rynku pracy. W poniższym artykule pomożemy Ci zorientować się jak najlepiej w prognozach zawodowych i możliwościach zatrudnienia w Warszawie. Zacznijmy jednak od początku.
Przez lata panowało, a może i nawet nadal panuje stwierdzenie, że "bez studiów to człowiek dobrej pracy nie znajdzie" - czy to prawda? Ciężko stwierdzić. W obecnych czasach wszystko zmienia się tak naprawdę z roku na rok, w życie wcielane są nowe technologie, redukują się miejsca w jednym sektorze, a przybywają w innym. Od jakiegoś czasu jednak niezmienne kierunki studiów w Polsce, co za tym idzie również na Warszawskich uczelniach, które potencjalnie zapewniają pracę to głównie kierunki ścisłe, które zrzeszają coraz więcej młodych ludzi, m.in są to: finanse, informatyka, logistyka, transport, kierunki inżynieryjne, a dodatkowo w zestawieniu znajdziemy również prawo. Pamiętaj jednak, że nie tylko ukończenie odpowiedniego kierunku studiów zapewni Ci zatrudnienie, ale również odbycie podczas niego dodatkowych praktyk, stażu czy udział w projektach, zdobędziesz dzięki temu doświadczenie, którego tak pragną pracodawcy w zestawieniu z młodością, kreatywnością i otwartością na nowe rozwiązania.
Łącząc powyższe informacje ze sobą możemy przejść do przedstawienia prognozowanych zawodów deficytowych w Warszawie według Barometra Zawodów. Znajdziemy w nim nie tylko zawody związane z kierunkami wymienionymi już powyżej, ale całą różnorodność. Zaczynając od takich zawodów jak lekarze, pielęgniarki czy fizjoterapeuci, przez kierunki techniczne i inżynieryjne: budownictwo, bezpieczeństwo, kończąc na zawodach publicznych jak służby mundurowe czy kosmetologia. |
Wszystko to wiąże się z celami operacyjnymi, które Warszawa przedstawiła w Strategii Rozwoju Miasta Stołecznego Warszawy do 2020, została ona zatwierdzona w 2005 roku przez ówczesnego Prezydenta. Wynika z niej iż Warszawa stawia w tym czasie przede wszystkim na rozwój i wsparcie w takich sektorach jak bezpieczeństwo i sprawność zwiazana z transportem miejskim, budownictwo, bezpieczeństwo i porządek publiczny, turystyka, usługi infrastrukturalne, ale również wyrażona jest chęć otwarcia się na nowe technologie jak i zadbanie o przestrzenie publiczne, a ty możesz w tym uczestniczyć kończąc studia w Warszawie i rozpoczynając w niej pracę.
Każdy z przedstawionych wyżej sektorów zszerza wiele firm, które dla niego pracują, z kolei w których ty możesz znaleźć zatrudnienie i rozpocząć swoją karierę zawodową po studiach w tym wypadku w Warszawie, ale oczywiście nie tylko. Wśród nich znajdują się firmy wiodące z wypracowaną renomą, prestiżem, zatrudniające wielu pracowników jak i mniejsze, ale równie prężnie rozwijające się i wartościowe. Klasyfikacja branż i firm z nimi związanych jest różna, większość opiera się na wynagrodzeniu jakie pracownik może otrzymać i pod tym względem kolejno zaczynając od najwyższego wynagrodzenia mamy branżę: IT, telekomunikację, energtykę i ciepłownictwo, usługi dla biznesu oraz usługi dla ludności.
Biorąc pod uwagę informacje podane w artykule wyżej oraz listę firm działających w Warszawie, można wymienić kilka znaczących i wartych zainteresowania dla ciebie jako studenta Warszawskiej uczelni.
I tak w branży logistyczno - transportowej mamy kilka firm, które poszły za ideą rozwoju globalnego. Firmy takie jak: ModlinBus - oferuje ona dojazd z Warszawy, Łodzi, Bydgoszczy, Torunia, Płocka i Włocławka bezpośrednio na oba warszawskie lotnicka jak również transport do centrum Warszawy, oczywiście wszystkim znane już PKP Intercity SA, PKP Cargo SA - operator kolejowych przewozów towarowych, czy PKP Polskie Linie Kolejowe SA, DB Schenker Poland, DHL Express, Raben Polka, DPD Polska, Poczta Polska,
Wspomniana już branża IT i telekomunikacyjna oferujące najwyższe wynagrodzenie to m.in firmy: SAS Institute Sp. z o. o, Microsoft Sp. z o. o, GK Polkomtel SA, Polska Telefonia Cyfrowa SA (T-mobile) oraz budownictwo: Budimex SA, Grupa Skanska SA, GK Polimx - Mostostal SA, Grupa Saint - Gobain w Polsce.
Warszawa jest stolicą Polski, miastem dużym, co za tym idzie posiada duży rynek pracy i ogromne możliwości zatrudnienia. Nie można więc zapominać o branży finansowej, z którymi są związane takie firmy jak PKO BP SA, Cinkciarz.pl S. Z o.o, czy Getin Noble Bank SA. Usługi, przemysł, handel to branże w których można znaleźć zatrudnienie specjalizując się w kierunkach takich jak logistyka, transport, IT czy finanse.
Oferty praktyk i staży w Warszawie
Karolina Sawińska