Studia w Warszawie - Stołeczny relaks

Studia w Warszawie - Stołeczny relaks

Studia w Warszawie - Stołeczny relaks

18.06.2021

Studia w Warszawie. Stołeczny relaks

Warszawa to miasto, które tętni życiem, również tym kulturalnym. Każdego dnia w poszczególnych jej częściach odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, a ich dokładną liczbę nawet trudno określić. Jedne mają charakter bardziej kameralny, inne zaś nabierają medialnego rozgłosu i przyciągają rzesze uczestników, nie tylko ze stolicy, ale i odległych zakątków kraju a niekiedy nawet z zagranicy. Przyjrzymy się w takim razie, jak wygląda oferta kulturalna Warszawy.

 

Studia w Warszawie - imprezy

Do najbardziej znanych imprez odbywających się w stolicy należą m.in. wydarzenia muzyczne takie jak: Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwal „Chopin i jego Europa”, „Ogrody Muzyczne”, Warsaw Challenge i Orange Warsaw Festival, filmowe np. Festiwal Filmów Afrykańskich „Afrykamera”, Festiwal Filmowy Wiosna Filmów, Planete+ Doc Film Festival czy wreszcie Warszawski Festiwal Filmowy; teatralnych jak chociażby Warszawskie Spotkania Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek i Animacji Filmowej dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” czy Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF.

Coś dla siebie znajdą również fani literatury w różnym wydaniu (np. Big Book Festiwal, Międzynarodowe Targi Książki, Festiwal Literacki „Warszawa pisarzy”), entuzjaści nauki (m.in. Festiwal Nauki oraz Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik czy Festiwal Przemiany), pasjonaci historii (pikniki historyczne odbywające się np. w nawiązującej do czasów Wikingów warowni Jomsborg czy na warszawskiej Białołęce). Osoby interesujące się modą z pewnością zaciekawią wydarzenia takie jak Fashion in Warsaw czy Mercedes Benz Fashion Weekend Warsaw, na fanów tańca otwarte zaś są m.in. festiwale Ciało/Umysł czy Zawirowania.

 

Studia w Warszawie - wydarzenia kulturalne

Wydarzenia kulturalne odbywają się w wielu sprzyjających sztuce i twórczej działalności przestrzeniach, które na co dzień wypełnione są ciekawymi propozycjami dla mieszkańców Warszawy. Należą do nich liczne kina, w sumie jest ich 29, zarówno sieciowe multipleksy, jak i małe, studyjne sale (np. Kino Iluzjon czy Kino Muranów). Oferta stołecznych teatrów to z kolei 47 scen, spośród których do najbardziej znanych należą np. Teatr Narodowy, Teatr Studio Buffo, Teatr 6. piętro, Teatr Polonia czy Teatr Dramatyczny.

Można w nich zetknąć się i z klasyką literacką, i z nowoczesnymi tekstami dramatycznymi w interpretacji najbardziej znanych polskich aktorów, pod kierunkiem uznanych reżyserów czy scenarzystów. Muzycznych uczt można zaś smakować w wielu klubach i pubach (np. Fabryka Trzciny, Hard Rock Cafe, Stodoła, Palladium) czy salach koncertowych (by wymienić chociażby Filharmonię Narodową, Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej czy Salę Kongresową), ale również na imprezach plenerowych, w tym na koncertach gwiazd muzycznych z całego świata.

 

Studia w Warszawie - wystawy

Warszawa ma dla ciebie także wiele ciekawych propozycji muzealnych. Do najważniejszych z nich należą: Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich, Państwowe Muzeum Etnograficzne czy Muzeum Fryderyka Chopina. Znajdziesz tam nie tylko interesujące eksponaty, które przeniosą cię w niejednokrotnie odległe historycznie czasy, ale i nowatorskie rozwiązania technologiczne zmieniające współczesne ekspozycje. A jeśli o nowoczesnym podejściu mowa, to z pewnością warto odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, gdzie zobaczysz wiele zjawiskowych eksperymentów i przekonasz się, jak zachodzą procesy, z którymi stykasz się każdego dnia.

A ci, którzy od szkiełka i oka wolą bardziej metafizyczne doznania, powinni zajrzeć do warszawskich galerii prezentujących dzieła sztuki wybitnych, nie tylko polskich twórców. Na twojej liście muszą się znaleźć m.in. Centrum Sztuki Współczesnej, Zachęta, Galeria Grafiki i Plakatu czy Galeria Foksal.

 

Studia w Warszawie - rozrywka

A jeśli od kultury nieco bardziej potrzebujesz rozrywki, to i w tym zakresie stolica ma ci wiele do zaoferowania. Najbliższe ci będą pewnie kluby studenckie, ze względu na ich wyjątkowy charakter oddający w specyficzny sposób akademicki klimat. Z pewnością spotkasz tam ludzi, z którymi znajdziesz wspólne tematy do dyskusji i spędzisz miłe chwile przy muzyce. I co ważne, wstęp do takich miejsc w ważną legitymacją studencką jest zazwyczaj darmowy.

Koniecznie zajrzyj więc np. do Klubu Mechanik przy Narbutta 87, miejsca związanego w Wydziałem Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, Klubu Amplitron (Nowowiejska 15/18) Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych również Politechniki Warszawskiej czy znajdującego się w domu studenckim Riviera Klubu Remont (ul. Waryńskiego 12). Poza klubami studenckimi bawić i relaksować się możesz również w licznych dyskotekach, centrach rozrywki np. Blue City czy Hulakula – Rozrywkowe Centrum Miasta, a nawet na zakupach w centrach handlowych czy różnego rodzaju sklepach.

 

Studia w Warszawie - zwiedzanie

Gdybyś natomiast chciał poznać stolicę nieco bliżej, to wówczas proponujemy ci odwiedzenie licznych warszawskich zabytków, poznanie ich historii, która przecież w jakimś sensie dotyczy również ciebie. Co warto zobaczyć?

Lista ta jest dość długa, ale przez kilka lat studiów powinieneś bez problemu znaleźć czas, by wybrać się m.in. na Starówkę z kolumną Zygmunta, Zamkiem Królewskim, Arkadami Kubickiego i wyjątkowym podziemnym Szlakiem Kulturalnych Piwnic Starego Miasta; do Łazienek Królewskich – jedynego w swoim rodzaju zespołu pałacowo-parkowego; Pałacu w Wilanowie, tzw. polskiego Wersalu, w którym rezydował niegdyś król Jan III Sobieski, Pałacu Kultury i Nauki, by chociażby móc podziwiać panoramę Warszawy; Pałacu Sapiehów czy Krasińskich; licznych kościołów np. archikatedry św. Jana ze słynną Kanonią – kameralnym placem mieszczącym w sobie szereg zabytkowych elementów; na Gnojną Górę (obecnie punkt widokowy, niegdyś wysypisko śmieci); plac Teatralny określany jako warszawski południk; zabytkowy cmentarz Powązkowski; teren dawnego getta etc. Koniecznie powinieneś też poszukać śladów Fryderyka Chopina np. z pomocą multimedialnych ławek znajdujących się w miejscach związanych z jego historią, zajrzeć do Parku Fontann na skwerze I Dywizji Pancernej, by zobaczyć spektakularne widowiska stanowiące połączenie dźwięku, światła i wody oraz do Fotoplastikonu w Alejach Jerozolimskich – tam będziesz mógł podziwiać stare, stereoskopowe zdjęcia z przełomu XIX i XX wieku.

Miejsc wartych polecenia jest oczywiście zdecydowanie więcej, zresztą w Warszawie na każdym niemal kroku będziesz się mógł przekonać, jak wiele tajemnic kryje w sobie to miasto. Zdecydowanie powinieneś pójść ich śladem.

 

Paulina Czarnek

Komentarze (0)