Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza to studia, która wyposażają studentów w unikatowe umiejętności z zakresu prowadzania szeroko rozumianej działalności opiekuńczej i wychowawczej. W pierwszej kolejności dotyczyć ona będzie dzieci i młodzieży, lecz może ona obejmować także oczywiście wspieranie osób dorosłych, którzy z różnych przyczyn znaleźli się na życiowych zakrętach. Warto wspomnieć jednak o tym, że osoby, które wybierają te studia, powinny posiadać szereg predyspozycji takich jak: otwartość, empatia, czy chęć niesienia konstruktywnej pomocy.
Program kształcenia w ramach tych studiów ma niezwykle rozbudowany charakter. Przede wszystkim studenci, którzy ją wybiorą, muszą otrzymać gruntowe wykształcenie pedagogiczne. Z drugiej strony znaczenie będą mieć już praktyczne umiejętności związane z podejmowaniem działań opiekuńczych i prewencyjnych. W programie znaleźć można przedmioty takie jak: diagnoza i terapia pedagogiczna lub projektowanie zajęć z dziećmi i dorosłymi.
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza daje także wiele różnorodnych możliwości zawodowego rozwoju. Na abiturientów czekają wszelkie placówki edukacyjne, domy pomocy społecznej, domy poprawcze, domy dziennego pobytu, poradnie psychologiczno-pedagogiczne itd.
W programie studiów na pedagogice opiekuńczo-wychowawczej znajdują się przedmioty poświęcone m.in.: sposobom rozpoznawania potrzeb opiekuńczo-wychowawczych oraz zaburzeń rozwoju u ludzi w różnym wieku; technikom projektowania i metodom realizacji działań z zakresu opieki, wychowania i terapii; roli rodziny oraz instytucji w zakresie rozwoju dzieci oraz pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Studenci tej ścieżki kształcenia zdobywają cenne umiejętności praktyczne, które niezbędne są np. do: budowania, oceniania i doskonalenia programów opiekuńczo-wychowawczych; empatycznego rozumienia i akceptacji wychowanka; kierowania rozwojem zawodowym i osobowym podopiecznego. W trakcie zajęć uczestnicy rozwijają nie tylko swoją wiedzę pedagogiczną, ale również swoje kompetencje miękkie.
W programie studiów na pedagogice opiekuńczo-wychowawczej znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Warszawie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: strategii opiekuńczo-wychowawczych stosowanych w różnorodnych środowiskach pedagogicznych; metod rozpoznawania i oceniania potrzeb wychowanków w różnym wieku i znajdujących się w różnej sytuacji życiowej; zasad pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi i osobami starszymi.
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza pozwala absolwentom rozwijać się zawodowo w roli np. pedagoga lub opiekuna świetlicy. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, są zatrudniane m.in. w: domach pomocy społecznej, placówkach poradnictwa rodzinnego i zawodowego, urzędach pracy, placówkach resocjalizacyjnych, klubach i świetlicach lokalnych, organizacjach i stowarzyszeniach pomocowych.
Absolwent pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza to ścieżka kształcenia, którą w Warszawie można studiować w ramach kierunku pedagogika.
Dzięki kompleksowej wiedzy absolwenci pedagogiki znają m.in. najistotniejsze czynniki kształtujące współczesne społeczeństwo, a także rozumieją wpływ psychologicznych, społecznych i kulturowych uwarunkowań na pracę pedagoga. Absolwenci tego kierunku m.in. rozumieją i potrafią scharakteryzować etapy poszczególnych rozwojów człowieka. W trakcie zajęć studenci poznają również np. teoretyczne podstawy działalności edukacyjnej w obszarze kształcenia, wychowania, rozwoju i autokreacji człowieka w ciągu całego jego życia.
Pedagogika to kierunek studiów, który pozwala studentom nabyć kompetencje cenione w różnorodnych środowiskach zawodowych. Absolwenci pedagogiki mogą aplikować na takie stanowiska, jak np.: animator społeczno-kulturalny, opiekun, nauczyciel, wychowawca, trener, szkoleniowiec, specjalista ds. HR, terapeuta uzależnień, doradca zawodowy, dyrektor szkoły czy kurator sądowy. Ponadto pedagog może szukać też zatrudnienia m.in. w międzynarodowych instytucjach, jednostkach administracji rządowej i samorządowej, organizacjach pomocowych lub w sektorze wymiaru sprawiedliwości.
Dowiedz się więcej: pedagogika studia w Warszawie
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Warszawie