Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Psychologia zdrowia i kliniczna to idealna propozycja kształcenia dla osób, które chciałyby zgłębić tajniki funkcjonowania ludzkiej psychiki. Znalazła się ona wśród propozycji przygotowanych przez warszawskie ośrodki akademickie. Warto pamiętać jednak, że przyszli psychologowie powinni odpowiednio wcześnie zastanowić się, czy ich naturalne predyspozycje pozwolą im na odnoszenie sukcesów zawodowych w przyszłości.
Studenci psychologii zdrowia i klinicznej odnajdą w siatce programowej wiele różnorodnych przedmiotów. Można zaliczyć do nich chociażby: psychologię osobowości i różnic indywidualnych, podstawowe umiejętności psychologiczne, diagnozę neuropsychologiczną czy pomoc psychologiczną i interwencję kryzysową. Pamiętaj, że w twojej pracy największe znaczenie odgrywać będą jednak umiejętności.
Kompetencje zawodowe będziesz mógł wykorzystywać podczas aktywnej pracy z podopiecznymi. Najpierw musisz przeprowadzić ich przez proces diagnozy, a później wcielić w życie odpowiednią terapię. Jako psycholog zdrowia i kliniczny znajdziesz pracę w służbie zdrowia, różnorodnych poradniach psychologicznych, czy placówkach terapeutycznych.
Studia na psychologii zdrowia i klinicznej skupiają się na problematyce związanej np. z diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych; prowadzeniem rzetelnych badań w zakresie psychopatologii; prowadzeniem terapii zaburzeń i chorób. Studenci tej ścieżki kształcenia szkolą się w zakresie np.: prowadzenia działań edukacyjnych, promowania zdrowia czy niesienia pomocy osobom przewlekle chorym i w wieku podeszłym.
W programie psychologii zdrowia i klinicznej znajdują się przedmioty poświęcone np.: rozmowie i wywiadowi w psychologii; psychologicznym problemom niepełnosprawności; metodom diagnozy dzieci, młodzieży i osób dorosłych w psychologii klinicznej; zaburzeniom osobowości; projekcyjnym technikom diagnostycznym; technikom poznawczo-behawioralnym w terapii zaburzeń; terapii uzależnień, wpływowi stresu na funkcjonowanie człowieka; interwencji kryzysowej.
W programie studiów na psychologii zdrowia i klinicznej znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Warszawie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: metod diagnozy klinicznej; zasad przeprowadzania rozmowy i wywiadu w psychologii; technik stosowanych w terapiach psychologicznych; biomedycznych podstaw zachowania ludzi.
Absolwenci psychologii zdrowia i klinicznej są kompleksowo przygotowani do pracy w roli np. psychologa w dowolnej placówce opieki zdrowotnej. Specjalistyczna wiedza oraz umiejętności osób, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, odnajdują zastosowanie np. w szpitalach, poradniach specjalistycznych, domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczych czy hospicjach.
Absolwent psychologii zdrowia i klinicznej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Psychologia międzykulturowa to ścieżka kształcenia, którą w Warszawie można studiować w ramach kierunku psychologia.
Psychologia pozwala studentom zrozumieć m.in. wpływ emocji na życie i funkcjonowanie człowieka; motywacje, które kierują ludźmi, a także zauważają wpływ zewnętrznego środowiska na rozwój psychiczny jednostki. Uczestnicy zajęć szkolą się w zakresie m.in.: diagnostyki pacjenta oraz stosowania skutecznych metod leczenia zaburzeń psychicznych. Studia na tym kierunku mają za zadanie wyszkolić szereg specjalistów w dziedzinie psychologii, na którą zapotrzebowanie w stale rozwijającym się świecie rośnie.
Absolwenci psychologii są kompleksowo przygotowani m.in. do prowadzenia prac badawczych w centrach naukowych oraz instytucjach medycznych, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Psychologowie działają zgodnie z etyką zawodową, a także poprawnie komunikują się z pacjentami w każdych warunkach. Ponadto absolwenci tego kierunku swoje zdolności mogą wykorzystać w celach doradczych w małych i dużych przedsiębiorstwach. Kompetencje psychologów odnajdują zastosowanie również m.in. w marketingu, reklamie, wielokulturowym środowisku, więziennictwie czy psychoterapii.
Dowiedz się więcej: psychologia studia w Warszawie
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Warszawie