Geodezja i kartografia to kierunek przeznaczony dla osób rzetelnych oraz posiadających ponadprzeciętną wyobraźnię przestrzenną – w końcu nauka na tym kierunku oraz przyszła praca zawodowa będzie w głównej mierze polegała na pracy z przyrządami nawigacyjnymi, wymagającymi ponadprzeciętnej orientacji w terenie.
Należy pamiętać o tym, że zawód kartografa to nie tylko przyjemne pogadanki z architektami, ale również praca w terenie, częste odwiedziny na samym placu budowy. Dlatego szczególnie ważne jest posiadanie przez absolwentów Geodezji i kartografii szerokiej wiedzy, której spektrum zatacza koło wokół podstaw wielu innych dziedzin, z pozoru niezwiązanych z kierunkiem kształcenia.
Słowo ‘geodezja’ pochodzi od arystotelowskiego ‘geo’ oznaczającego Ziemię. Owocem prac w tej dziedzinie stały się wszelkiego rodzaju pomiary, różne rodzaje map oraz dokumenty o charakterze prawnym (np. podczas odgraniczania nieruchomości).
Wstępne wymagania stawiane przez uczelnie to podstawowa znajomość i umiejętność posługiwania się zagadnieniami matematycznymi i geograficznymi, które w dalszym toku edukacji zostaną poszerzone i wzbogacone o nowe.
1. Czego nauczysz się na studiach
Po zakończeniu studiów absolwent zna podstawowe pojęcia związane z teorią figury Ziemi, potrafi wyjaśnić potrzeby wykonania pomiarów geodezyjnych, umie analizować i oceniać jakość informacji pozyskiwanych metodami geodezyjnymi.
Celem studiów na kierunku geodezja i kartografia jest zdobycie umiejętności pozwalających na wykorzystanie w praktyce podstawowych zagadnień administracyjnych i geodezyjnych. Nabędziesz umiejętności wykorzystywania map wielkoskalowych w charakterze źródła informacji oraz wykorzystania przestrzeni w sporządzaniu dokumentacji w gospodarce przestrzennej.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku geodezja i kartografia możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku geodezja i kartografia w Poznaniu realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Jak pewnie dobrze wiesz, nie istnieje jeden całkowicie uniwersalny kierunek kształcenia, którego wybór zadowoli każdego z przyszłych studentów. Geodezja i kartografia również nie jest dla każdego. Zatem jakimi cechami powinien dysponować idealny kandydat na te studia? Spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania i wszystko będzie jasne.
Geografia od zawsze była jednym z twoich ulubionych przedmiotów w szkole? Nauka przedmiotów ścisłych również przychodziła ci z łatwością? Doskonale orientujesz się w otaczającej przestrzeni, a umiejętność znalezienia drogi w nieznanych wcześniej miejscowościach to dla ciebie bułka z masłem? Chciałbyś związać swoją przyszłość z bardzo przyszłościowym i dobrze płatnym kierunkiem studiów? W takim razie wybierz Geodezję i kartografię w Poznaniu!
Czego możesz się spodziewać wybierając studia w Poznaniu na kierunku Geodezja i kartografia w Poznaniu? W związku z tym, że kierunek ten należy do kanonu nauk geograficznych, rozpoczynając swoją edukacyjną przygodę będziesz miał okazję powtórzyć i poszerzyć posiadane już wiadomości o kilka całkiem nowych zagadnień.
Aby osiągnąć poziom eksperta w zgłębianej dziedzinie, staniesz przed zadaniem przyswojenia skomplikowanej wiedzy matematycznej, która zapewni ci możliwość wykonywania potrzebnych w pracy zawodowej obliczeń. Nie bez znaczenia pozostanie nauka obsługi profesjonalnych programów statystycznych, do których otrzymasz dostęp jako student Geodezji i kartografii.
Część zajęć będzie prowadzona w formie praktycznych warsztatów w terenie. Każdy ze studentów, pod okiem wyspecjalizowanych praktyków geodezji, będzie miał okazję poznać na własnej skórze, jak wygląda praca w zawodzie. Przy okazji wszyscy zdobędą niezbędną wiedzę o wykonywaniu pomiarów, zapisywaniu ich rezultatów oraz odpowiednim wykorzystaniu jej w praktyce.
Ponadto nauczysz się współpracy grupowej, która w późniejszym czasie przełoży się na zdolność do uczestniczenia w różnorakich projektach z innymi fachowcami z branży, a szeroka wiedza z zakresu prawa, którą również wyniesiesz ze studiów na kierunku Geodezja i kartografia, pozwoli ci działać świadomie.