Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Terapia zajęciowa jest propozycją kształcenia, której głównym celem jest wyposażenie przyszłych absolwentów w obszerną wiedzę merytoryczną, popartą konkretnymi umiejętnościami praktycznymi, dzięki którym możliwa będzie pomoc osobom z dysfunkcjami natury psychicznej lub fizycznej. Jeżeli jesteś zorientowany na człowieka, wyróżnia cię ponadprzeciętna empatia, chciałbyś zgłębiać nauki humanistyczne i społeczne, to być może wybór tej ścieżki edukacji okaże się strzałem w dziesiątkę.
Jako przyszły terapeuta zajęciowy zgłębisz wiedzę odnoszącą się do metod organizacji czasu wolnego osobom chorym i z różnym stopniem niepełnosprawności, posiądziesz szerokie kompetencje, które pozwolą ci na wdrażanie efektywnych z terapeutycznego punktu widzenia działań oraz wzbogacisz zdolności interpersonalne, które ułatwią ci nawiązywanie kontaktów z podopiecznymi. W programie najdują się przedmioty takie jak: wprowadzenie do terapii zajęciowej, kinezjologia i kinezyterapia, terapia zajęciowa dzieci.
Miejsca pracy, w których będziesz mógł się zatrudnić po ukończeniu kształcenia na terapii zajęciowej, to między innymi: domy spokojnej starości, ośrodki opieki społecznej, domy dziecka, placówki rehabilitacyjne, prywatne i publiczne poradnie zdrowia psychicznego.
Specjalności na kierunku bezpieczeństwo zdrowotne
Studenci terapii zajęciowej zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie m.in.: rehabilitacji fizycznej, psychicznej, społecznej i zawodowej, a także pracy z osobami zmagającymi się z niepełnosprawnością intelektualną lub fizyczną czy z zaburzeniami psychicznymi, edukacyjnymi lub wychowawczymi. W trakcie nauki uczestnicy poznają np.: rodzaje i konsekwencje wykluczenia społecznego; różne formy aktywności życiowej człowieka; metody i techniki pracy wspierającej funkcjonowanie poznawcze, emocjonalne i społeczne.
Studia na terapii zajęciowej poświęcone są m.in.: podstawom antropologicznych podstaw nauk o zdrowiu i nauk społecznych; teorii opieki i wychowania dzieci lub młodzieży oraz osób niepełnosprawnych i starszych; formom, metodom i technikom pracy terapeuty zajęciowego. W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty, które pogłębiają zagadnienia związane np. z: metodami i technikami stosowanymi w kinezjologii i kinezyterapii, arteterapii czy muzykoterapii, a także sposobom stymulowania procesów uczenia.
W programie studiów na terapii zajęciowej znajdują się takie przedmioty, jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: rodzajów działania diagnostycznego, profilaktycznego, terapeutycznego i edukacyjnego; zasad nowoczesnego planowania i organizowania terapii zajęciowej; sposobów wdrażania i ewaluowania działań związanych z terapią zajęciową różnych grup.
Absolwenci terapii zajęciowej są gotowi do pracy m.in. w: domach pomocy społecznej, placówkach rehabilitacyjnych, domach opieki nad osobami starszymi, szpitalach, sanatoriach, pensjonatach, zakładach karnych, świetlicach szkolnych i środowiskowych czy warsztatach terapii zajęciowej. Ponadto osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, mogą rozpocząć własną działalność pedagogiczną.
Absolwent terapii zajęciowej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Terapia zajęciowa to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku pedagogika.
Pedagogika to kierunek studiów, którego celem jest wykształcenie kadry odpowiedzialnych, empatycznych i kreatywnych specjalistów, którzy rozumieją znaczenie nauk społecznych we współczesnym świecie. Studenci pedagogiki zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie m.in.: projektowania, wdrażania i ewaluowania programów dydaktycznych; pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami starszymi, niepełnosprawnymi lub niedostosowanymi społecznie; diagnozowania i rozwiązywania różnorodnych problemów patologii społecznych.
Absolwenci pedagogiki mogą podjąć pracę np. w: szkole, przedszkolu, instytucji kulturalnej, ośrodku pomocy społecznej, ośrodku wychowawczym, poradni pedagogiczno-psychologicznej czy w ośrodkach resocjalizacyjnych. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą również wykorzystać nabyte w trakcie studiów kompetencje m.in. w mediach, przedsiębiorstwach, korporacjach czy urzędach.
Dowiedz się więcej: pedagogika studia w Poznaniu
Zobacz także: