Kierunek lekarski jednolite studia magisterskie Poznań

Kierunek lekarski jednolite studia magisterskie Poznań

Kierunek lekarski jednolite studia magisterskie Poznań

Studia jednolite w Poznaniu

kierunek lekarski

Odkryj kierunek lekarski w Poznaniu i i sprawdź, gdzie możesz studiować 

20.03.2024

Kierunek lekarski jednolite studia magisterskie Poznań | woj. wielkopolskie

Kierunek lekarski w Poznaniu to 6-letnie studia jednolite magisterskie. Absolwenci zyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej.

Opis kierunku

Studia na kierunku lekarskim mają charakter dyscyplinarny, dzięki czemu studenci otrzymują wykształcenie z zakresu nauk medycznych, biologicznych i ścisłych. W programie studiów znajdują się przedmioty związane m.in. z genetyką, chorobami wewnętrznymi. czy farmakologią. W trakcie nauki studenci kierunku lekarskiego odbywają praktyki w klinikach czy szpitalach, co daje im cenne doświadczenie zawodowe.

Studenci kierunku lekarskiego mają wiele perspektyw w związku z przyszłą pracą w zawodzie. Po ukończeniu studiów i zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego, przyszli lekarze wybierają wśród specjalizacji takich jak: anestezjologia, chirurgia, kardiologia czy ginekologia. Absolwenci kierunku lekarskiego mogą znaleźć pracę nie tylko w szpitalach i klinikach, ale też w instytucjach badawczych i na uczelniach medycznych.

 

Uczelnie

W Poznaniu kierunek lekarski (studia jednolite magisterskie) możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (Wydział Lekarski UMP).

 

Jakie są wymagania na jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim w Poznaniu

Aby zostać studentem kierunku lekarskiego w Poznaniu będziesz musiał zdać egzamin maturalny z matematyki, języka polskiego, języka obcego, biologii na poziomie rozszerzonym oraz dodatkowo z chemii lub fizyki.

Wszyscy kandydaci muszą pamiętać o terminowym dostarczeniu wymaganych dokumentów rekrutacyjnych, w tym zaświadczenia od lekarza medycyny pracy.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU LEKARSKIM?

Lekarz to zawód zaufania publicznego, który ma bezpośredni wpływ na los jednostki i społeczeństwa oraz służy ochronie podstawowych wartości. Jego wykonywanie związane jest z dużą odpowiedzialnością za zdrowie, a nawet życie pacjenta i wymaga pełnego zaangażowania w pełnione obowiązki. Jednak z drugiej strony przynosi on wiele satysfakcji i spełnienia zawodowego. Dlatego też, studia medyczne nadal cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem studentów, którzy chcą spróbować swoich sił w zawodzie lekarza.

Idealnymi kandydatami na kierunek lekarski w Poznaniu będą osoby o wszechstronnych zainteresowaniach z obszaru nauk biologicznych, przyrodniczych, chemicznych i ścisłych, którzy osiągają dobre wyniki z powyższych przedmiotów. Równie istotną kwestią jest posiadanie pewnych predyspozycji, takich jak: empatia, odpowiedzialność, zaangażowanie i poczucie powołania. Jeżeli spełniasz powyższe warunki, to koniecznie aplikuj na ten przyszłościowy kierunek.

 

Typ i tryb studiów


Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia jednolite magisterskie

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku lekarskim w Poznaniu realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają sześć lat.

Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

Program studiów i przedmioty

Program nauczania na kierunku lekarskim w Poznaniu będzie oscylował wokół treści związanych z naukami fizycznymi, chemicznymi, biologicznymi, medycznymi oraz naukami o zdrowiu, dzięki czemu studenci będą mieli okazję rozwinąć się na kilku polach jednocześnie i zdobyć wszechstronne przygotowanie zawodowe. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów, takich jak:

  • fizjologia
  • biochemia
  • anatomia
  • histologia z cytofizjologią

 

Dopiero w kolejnych etapach nauki będziesz miał okazję poznać różnorodne specjalizacje medyczne, między innymi:

  • chirurgię
  • pediatrię
  • dermatologie
  • immunologie
  • i wiele innych

 

Podczas studiów zdobędziesz także istotne umiejętności praktyczne i nauczysz się stawiania wstępnej diagnozy, technik badania oraz leczenia pacjenta. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, na których zdobędziesz doświadczenie i cenne kwalifikacje zawodowe.

 

Gdzie studiować na kierunku lekarskim w Poznaniu

Kierunek lekarskim (studia jednolite magisterskie) - uczelnie w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

Ile trwają studia na kierunku lekarskim w Poznaniu i jaki tytuł uzyskasz ?

Studia na kierunku lekarskim w Poznaniu trwają 6 (studia jednolite magisterskie).

Kierunek lekarski można realizować jedynie w formie jednolitych studiów magisterskich. W praktyce oznacza to, że na naukę będziesz musiał poświęcić sześć lat, czyli dwanaście semestrów. Po upływie tego czasu będziesz mógł pochwalić się tytułem lekarza, który otworzy przed tobą wiele zawodowych drzwi.

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU LEKARSKIM?

Studia medyczne w Poznaniu dają gwarancje wszechstronnego wykształcenia i kompleksowego przygotowania zawodowego. Dlatego też, absolwenci kierunku lekarskiego mogą liczyć na wiele interesujących i rozwijających ofert pracy.

Przede wszystkim, idealnie odnajdziesz się we wszelkich przychodniach zdrowia czy szpitalach klinicznych. Ponadto, możesz związać swoją zawodową przyszłość z ośrodkami rehabilitacji, domami opieki czy sanatoriami, gdzie będziesz odpowiedzialny za zdrowie pacjentów. Równie ciekawą opcją może być praca w:

  • pogotowiu ratunkowym
  • hospicjach
  • prywatnych gabinetach lekarskich

 

Absolwenci często decydują się na karierę przedstawiciela medycznego lub zatrudnienie w laboratoriach badawczych. Po ukończeniu studiów możesz rozpocząć działalność naukową i związać się z placówkami badawczo-naukowymi oraz ze specjalistycznymi wydawnictwami medycznymi.

Komentarze (0)