Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie - Lublin

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie - Lublin

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie - Lublin

Studia jednolite w Lublinie

kierunek lekarski

Odkryj kierunek lekarski w Lublinie i sprawdź, gdzie możesz studiować

17.10.2024

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie Lublin 2024 | woj. lubelskie

Kierunek lekarski w Lublinie to 6-letnie studia jednolite magisterskie. Absolwenci zyskują możliwość odbycia stażu podyplomowego oraz zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej. 

Opis kierunku

Studia na kierunku lekarskim mają charakter dyscyplinarny, dzięki czemu studenci otrzymują wykształcenie z zakresu nauk medycznych, biologicznych i ścisłych. W programie studiów znajdują się przedmioty związane m.in. z genetyką, chorobami wewnętrznymi. czy farmakologią. W trakcie nauki studenci kierunku lekarskiego odbywają praktyki w klinikach czy szpitalach, co daje im cenne doświadczenie zawodowe.

Studenci kierunku lekarskiego mają wiele perspektyw w związku z przyszłą pracą w zawodzie. Po ukończeniu studiów i zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego, przyszli lekarze wybierają wśród specjalizacji takich jak: anestezjologia, chirurgia, kardiologia czy ginekologia. Absolwenci kierunku lekarskiego mogą znaleźć pracę nie tylko w szpitalach i klinikach, ale też w instytucjach badawczych i na uczelniach medycznych.


Uczelnie
W Lublinie kierunek lekarski (studia jednolite magisterskie) możesz studiować w ramach kierunku na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

 

Jakie są wymagania na jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim w Lublinie

W procesie rekrutacji na studia na kierunku lekarskim najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • biologia
  • chemia
  • fizyka
  • matematyka

 

Studia medyczne na kierunku lekarskim wymagają od przyszłych kandydatów uzyskania bardzo wysokich wyników maturalnych. Statystyki pokazują, że aplikanci, którym udało się zdobyć wyniki oscylujące blisko stu procent, mają największe szanse na rozpoczęcie tego prestiżowego kierunku.

Jeśli aspirujesz do miana lekarza, już dziś rozpocznij przygotowania maturalne do matematyki, biologii, fizyki oraz chemii. Pamiętaj o sprawdzeniu bieżących postanowień rekrutacyjnych na stronie internetowej wybranej uczelni wyższej.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU LEKARSKIM?

Powiedzieć, że lekarze są jedną z najbardziej cenionych grup zawodowych, to jak nic nie powiedzieć. Ten niezwykle odpowiedzialny zawód, wymagający szczególnego przygotowania merytorycznego i praktycznego, umożliwia zdobycie stabilnej pozycji na międzynarodowym rynku pracy. Jednak zanim podejmiesz studia w Lublinie na kierunku lekarskim, zastanów się nad kilkoma istotnymi kwestiami.

  • Czy jesteś wybitnie uzdolniony w obszarze przedmiotów przyrodniczych?
  • Z zapartym tchem śledzisz ulubione seriale o tematyce medycznej?
  • Aspirujesz do miana wybitnego lekarza, zdolnego do niesienia pomocy ludziom w potrzebie?

Twierdząca odpowiedź na powyższe pytania może stanowić doskonały pretekst do rozpoczęcia kształcenia na kierunku lekarskim, jednak pamiętaj, że do otrzymania zaszczytnego tytułu lekarza samo zainteresowanie biologią z pewnością okaże się niewystarczające – liczy się głównie ciężka praca.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia jednolite magisterskie

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne

  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku lekarskim w Lublinie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają 6 lat.

Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Program kształcenia na kierunkach medycznych, jaki jest oferowany przez uczelnie w Lublinie, został przemyślany w taki sposób, aby przyszli absolwenci mieli szansę na opanowanie niezwykle skomplikowanej sztuki związanej z wykonywaniem zabiegów oraz niesieniem pomocy lekarskiej o innej specyfice. Jako student kierunku lekarskiego poznasz podstawy teoretyczne, stanowiące filar pod kształtowanie specjalistycznych umiejętności.

  • dowiesz się nieco o historii medycyny
  • poznasz podstawy filozofii, a wraz z nimi dawne poglądy na leczenie człowieka
  • zyskasz niezwykle szeroką wiedzę, odnoszącą się do przedmiotów przyrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem biologii
  • opanujesz podstawy chemii oraz fizyki

 

Praktyczne zajęcia warsztatowe, prowadzone pod okiem lekarzy, nauczą cię wykonywania konkretnych zabiegów lekarskich, pozwolą na zrozumienie zależności pomiędzy poszczególnymi strukturami anatomicznymi organizmu, a ponadto pogłębią kompetencje manualne, niezbędne do wykonywania precyzyjnych działań przy pacjentach.

 

Gdzie studiować na kierunku lekarskim w Lublinie

Kierunek lekarski (studia jednolite magisterskie) - uczelnie w Lublinie

Ile trwają studia jednolite magisterskie na kierunku lekarskim w Lublinie?

Studia na kierunku lekarskim w Lublinie trwają 6 lat (studia jednolite).

Studia magisterskie na kierunku lekarskim wyróżniają się nieco dłuższym czasem trwania, niż ma to miejsce w przypadku innych kierunków jednolitych. Składający się z dwunastu semestrów cykl kształcenia ma za zadanie uposażyć przyszłych absolwentów w wiedzę i umiejętności, bez których pełnienie obowiązków zawodowych nie byłoby możliwe. Po sześciu latach nauki staniesz do obrony pracy dyplomowej, a następnie podejmiesz staż w wybranej placówce medycznej.

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU LEKARSKIM?

Medyczne kierunki studiów w Lublinie nie bez powodu są uznawane za bardzo prestiżowe – oferują bowiem bogaty wybór zawodów, z których każdy umożliwia uzyskanie finansowej stabilizacji. Lekarze znajdują pracę w:

  • prywatnych i publicznych placówkach zdrowotnych
  • gabinetach lekarskich
  • szpitalach
  • klinikach medycyny estetycznej
  • przychodniach
  • laboratoriach badawczych
  • placówkach naukowo-rozwojowych
  • farmacji, kosmetologii i innych pokrewnych gałęziach przemysłu

 

 

Komentarze (0)