Resocjalizacja

Studia w Poznaniu

resocjalizacja

Odkryj studia resocjalizacja w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować

Resocjalizacja studia Poznań - specjalność / ścieżka kształcenia

Resocjalizacja jest propozycją kształcenia, dzięki której uzyskasz wszechstronną, interdyscyplinarną wiedzę z obszaru psychologii, pedagogiki, socjologii oraz zarządzania. Zostaniesz przygotowany do podjęcia odpowiedzialnej pracy, mającej na celu ponowną aktywizację zawodową ludzi z jakichś powodów wykluczonych, zajmiesz się wdrażaniem konkretnych działań resocjalizacyjnych dla młodzieży osadzonej w placówkach poprawczych oraz zakładach karnych. Jeżeli jesteś zainteresowany kształceniem w takim obszarze, zdecyduj się na podjęcie resocjalizacji.

Poznasz najważniejsze pojęcia, historię oraz problemy z zakresu resocjalizacji i nieprzystosowania społecznego, zapoznasz się z podstawowymi strategiami realizacji działań profilaktycznych, metodyki i tworzenia programów profilaktycznych, poszerzając kompetencje interpersonalne staniesz się doskonałym mówcą, potrafiącym dotrzeć do podopiecznych.

Absolwenci resocjalizacji znajdą zatrudnienie w ośrodkach opiekuńczych i wychowawczych, zakładach karnych i poprawczych, więziennictwie oraz placówkach związanych z profilaktyką uzależnień.

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu jest specjalność / ścieżka kształcenia Resocjalizacja

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Program studiów i przedmioty

Resocjalizacja to ścieżka kształcenia skierowana do tych studentów pedagogiki, którzy zainteresowani są m.in.: procesami i kontekstami kształcenia, wychowania, wsparcia i opieki w zakresie szeroko pojętej profilaktyki społecznej. W programie znaleźć można przedmioty poświęcone np.: rodzajom patologii społecznych; metodyce pracy z osobami niedostosowanymi społecznie, w tym z osobami skazanymi; etycznym, prawnym i społecznym aspektom pracy pedagoga resocjalizacyjnego.

Studia na resocjalizacji pozwalają studentom zdobyć wiedzę i umiejętności, które niezbędne są m.in. do: diagnozowania i rozwiązywania problemów z zakresu profilaktyki resocjalizacji; podejmowania współpracy z przedstawicielami różnych struktur społecznych; projektowania i realizowania zadań resocjalizacyjnych; oceny przydatności wybranych metod i technik; prognozowania efektów podjętych przez siebie zadań.

W programie studiów na resocjalizacji znajdują się takie przedmioty, jak np.:

  • Współczesne systemy resocjalizacji
  • Metodyka pracy opiekuńczo-wychowawczej i profilaktyczno-resocjalizacyjnej
  • Warsztat bezpieczeństwa osobistego
  • Socjologiczne podstawy resocjalizacji
  • Prawo karne i penitencjarne
  • Wybrane problemy przestępczości nieletnich
  • Pomoc postpenitencjarna
  • Prawo rodzinne i opiekuńcze
  • Współczesne zjawiska i subkultury dewiacyjne

 

Praca po studiach

Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: organizacji i sposobu funkcjonowania placówek resocjalizacyjnych dla nieletnich i dorosłych; etycznych, społecznych, psychologicznych i prawnych aspektów pracy pedagoga resocjalizacyjnego; narzędzi i metod stosowanych w pracy o charakterze resocjalizacyjnym lub profilaktycznym; sposobów diagnozowania i interpretowania zjawisk patologicznych i dewiacyjnych.

Resocjalizacja przygotowuje absolwentów do pracy na takich stanowiskach jak np.: pedagog, wychowawca, asystent rodziny, koordynator pieczy zastępczej, kurator społeczny, funkcjonariusz policji, pracownik fundacji. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, wyróżniają się również kompetencjami cenionymi m.in. w: schroniskach dla nieletnich, instytucjach profilaktycznych, służbie więziennej, zakładach poprawczych, szkołach czy młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

Absolwent resocjalizacji może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:

  • instytucje systemu oświaty
  • schroniska dla nieletnich
  • zakłady poprawcze
  • świetlice wychowawcze
  • ogniska pracy z młodzieżą
  • policja, straż miejska, służba więzienna
  • fundacje, organizacje i stowarzyszenia
  • własna działalność gospodarcza

 

Na jakim kierunku

Resocjalizacja to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku pedagogika.

 

Pedagogika studia w Poznaniu

Absolwenci pedagogiki wyróżniają się kompetencjami, które niezbędne są np. do: oceniania i wspierania talentów klienta lub podopiecznego; efektywnej pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami starszymi lub z osobami wykluczonymi i niedostosowanymi społecznie; projektowania skutecznych strategii edukacyjnych, marketingowych i dydaktycznych. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą podjąć pracę np. na stanowisku nauczyciela, opiekuna, wychowawcy, coacha, mentora, szkoleniowca, specjalisty ds. PR czy tutora.

Dowiedz się więcej: pedagogika studia w Poznaniu

 

Zobacz także:

rekrutacja na studia

rekrutacja na studia w Poznaniu

kierunki studiów w Poznaniu

Komentarze (0)