Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia medyczne w Katowicach prowadzi Śląski Uniwersytet Medyczny na różnych wydziałach. Możesz podjąć tu naukę sztuki lekarskiej, stomatologicznej, bądź zostać przyszłym farmaceutą czy pielęgniarką. Studia medyczne na katowickiej uczelni to również możliwość edukowania się w zakresie zarządzania ochroną zdrowia - niezwykle ważne studia i cenne, patrząc na działający system opieki zdrowotnej w Polsce.
Jeśli nie jesteś gotowy na wzięcie na swój karb odpowiedzialności medycznej za życie i zdrowie drugiego człowieka, możesz wybrać studia analityki medycznej, biotechnologii, bądź kosmetologii i pracować w zawodach pokrewnych. Dzięki tego rodzaju studiom wyspecjalizujesz się w obranej dziedzinie i z pewnością dobrze ułożysz sobie swoją ścieżkę zawodową.
Każdy zawód medyczny wymaga stałego dokształcania się, ukończenia dodatkowych kursów, uczęszczania na zjazdy, sympozja naukowe, na których to będziecie mogli aktualizować swoją wiedzę, zgodnie z osiągnięciami medycyny. Ciekawym kierunkiem, o którym warto wspomnieć jest neurobiologia na Wydziale Lekarskim w Katowicach, To jedyny, elitarny kierunek studiów kształcący przyszłych specjalistów ds. mózgu i połączeń neuronowych.
Unikatowe studia przeznaczone są dla wąskiego grona odbiorców, na dzień dzisiejszy studiuje tu 24 adeptów sztuki neurobiologicznej, niezwykle ważnej w medycynie i prężnie rozwijającej się. Studia medyczne w Katowicach umożliwiają również zostanie ratownikiem medycznym czy dietetykiem.
To dobre opcje dla osób, które nie są pewne, czy mają w sobie powołanie lekarskie, a które wiedzą, że medycyna jest odpowiednią dziedziną dla ich rozwoju. Sprawdźcie, jakie kierunki możecie wybrać w ramach studiów medycznych w Katowicach.
Rekrutacja na studia medyczne wygląda tak, jak na większość studiów, czyli organizowany jest konkurs świadectw maturalnych. Progi wstępu są bardzo wysoko ustawione - w szczególności dla przyszłych lekarzy.
Najlepiej wybierzcie na przedmioty maturalne zestaw idealny, czyli: biologia, chemia, fizyka, matematyka i przedłużcie ich 100% wyniki komisji. Wtedy na pewno dostaniecie się na kierunek lekarski! Progi są wysokie, ale warte swej ceny. Uczcie się pilnie i sumiennie. Bez podstaw biologii, chemii, fizyki, będzie Wam bardzo trudno ukończyć studia medyczne.
Kończąc studia medyczne rozpoczniecie dopiero swoją przygodę z prawdziwą nauką zawodu. Młodzi lekarze uczą się w praktyce sztuki lekarskiej, podsłuchując starszej kadry. Działa to na zasadzie relacji mistrz-uczeń.
Po sześciu latach studiów lekarskich, będziecie wyposażeni w wystarczającą wiedzę do zaopiekowania się pacjentami, ale potrzebne Wam będzie trenowanie umiejętności intuicyjnego działania, a także wykonywania zabiegów i działania pod presją czasu, stresu, złości innych. Praca lekarza jest jedną z najtrudniejszych - to przez odpowiedzialność, jaką bierze się za życie i zdrowie drugiego człowieka.
Trzeba być naprawdę odpornym, by przetrwać ten ogromny stres bez uszczerbku na własnym zdrowiu. Dlatego studia medyczne są trudne - by Was do tego jak najlepiej przygotować. Po studiach położnictwa, pielęgniarstwa czy fizjoterapii będziecie mieli dość jasną sytuację - zatrudnienie znajdziecie w ochronie zdrowia. W placówkach państwowych, bądź prywatnych.
Przez wzgląd na fakt, że większość wykształconych medyków i kadry medycznej wyjechała za granicę, w Polsce jest bardzo dużo wolnych stanowisk pracy. Praktycznie każda przychodnia poszukuje pielęgniarki, położnej czy rehabilitanta, z którym mogłaby współpracować.
Dlatego nie musicie się martwić o brak pracy po studiach medycznych. Przygotujcie się jednak na to, że ani praca na początku Waszej kariery nie będzie lekka i przyjemna, ani zarobki na tyle satysfakcjonujące, by cieszyć się z osiągniętego sukcesu. To się jednak zmienia z czasem. Warto te parę pierwszych lat się przemęczyć, by później osiągnąć wygodną sytuację zawodową.
TEMATY POWIĄZANE |