Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Warszawa to stolica nie tylko administracyjna, ale również kulturalna Polski. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Ogromne miasto, które daje wiele możliwości rozwoju, a przy tym mnóstwo różnorodnych form spędzenia czasu! Oprócz samego zwiedzania miasta i przechadzania się jego uliczkami możecie także zaszyć się w klubokawiarni, pubie, barze, modnej restauracji, na wystawie artystycznej. Albo w kinach, teatrach i muzeach — miejsca związane z kulturą to prawdziwe miejskie perełki.
Najciekawsze z nich to zdecydowanie te nowoczesne, związane zarówno z kulturą jak i nauką. Oczywiście, nie można nie być w Muzeum Narodowym (jedno z największych muzeów w Polsce), Muzeum Chopina czy w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza, ale Warszawa ma w ofercie również mniej tradycyjne propozycje:
Prym wśród nowoczesnych obiektów wiedzie Centrum Nauki Kopernik, otworzone w 2010 roku. Posiada kilkaset stanowisk interaktywnych, w których zwiedzający sami mogą przeprowadzać doświadczenia. Centrum posiada także teatr roboczy i planetarium. Podobno to dla wielu jeden z obowiązkowych punktów w Warszawie.
Drugim ciekawym miejscem w stolicy jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Udostępnione zwiedzającym zostało w przeddzień 60. rocznicy Powstania. Celem placówki jest utrzymanie pamięci o bohaterskich czynach powstańców, przedstawienie XX-wiecznych konfliktów i totalitaryzmów oraz przekazanie historycznej prawdy w sposób nowoczesny i zrozumiały. Połączeniu historii i nowoczesności sprzyja multimedialny charakter ekspozycji. W muzeum zobaczyć można nie tylko klimat powstańczego miasta, ale także życie cywili podczas walk.
A na Starówce możemy zahaczyć o Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Jest ono o tyle nietypowe, że jedyne takie w kraju. W zbiorach znajduje się około 18 tysięcy prac, w tym dzieła takich znanych artystów jak: Hogartha, Daumiera, Mleczki, Mrożka, Raczkowskiego oraz założyciela, Eryka Lipińskiego. Niektóre obiekty pochodzą z XVII wieku.
Życie kulturalne w stolicy biegnie swoim torem, niezależnie od wszystkiego. Studenci warszawskich uczelni mogą więc obcować z każdym przejawem sztuki: od tej klasycznej, po ekscentryczną. Spektakle teatralne można obejrzeć w bardzo popularnych, znanych teatrach jak Teatr Narodowy, Teatr Powszechny, Teatr Roma, Studio Buffo, Teatr Wielki (Opera Narodowa) i in., ale także w Teatrze Rozmaitości, Teatrze Żydowskim. W Warszawie odbywają się także artystyczne happeningi, teatry eksperymentalne. A idee teatralną wśród studentów rozpowszechnia przede wszystkim związany z Uniwersytetem Warszawskim Teatr Hybrydy UW.
Osoby zainteresowane kulturą mogą również wybrać się na spotkania autorskie ze znanymi polskimi pisarzami, konkursy poetyckie, wystawy malarskie, fotograficzne, koncerty. Na własną rękę można działać także w Domach i Klubach Kultury. Warszawa stwarza wiele okazji do kontaktu z prawdziwą sztuką.
Dla wielu studia to legendarny czas pełen imprez i innych szaleństw. Portal „Moje Miasto Warszawa” stworzył listę najpopularniejszych, szczególnie polecanych klubów studenckich. Na pierwszym miejscu znalazł się Indeks z Krakowskiego Przedmieścia. Cyklicznie odbywają się tu imprezy „tematyczne”: w poniedziałek Opijanie, we wtorek Balanga, w środę Jam Session. Ponadto ceny nie są wygórowane — piwo to wydatek około 6 złotych. Kolejnym znanym klubem jest Stodoła. To tutaj swoje koncerty zagrały czołowe polskie zespoły rockowe. Przez lata było to miejsce jazzu a dzisiaj można tam posłuchać praktycznie każdego rodzaju muzyki.
A inne polecane miejsca to m. in.: La Playa, Palladium, kamieniołomy, Platinum Club, Club 70, Remont, Hybrydy.
Warszawa słynie ze znakomitego i tradycyjnego jedzenia. Słynne cukiernie, znakomici restauratorzy może i nie mieszczą się w codziennym budżecie przeciętnego studenta, ale czasem warto zaoszczędzić by spędzić miło czas. I zjeść coś pysznego.
Lokale z wielką tradycją to między innymi słynna pijalnia czekolady E. Wedla. Jej historia sięga połowy XIX wieku (a pijalnia pod obecnym adresem znajduje się od 1894 r.) W sklepie oprócz różnych rodzajów czekolady serwowane są również Wedlowskie śniadania składające się z pieczywa, soków, herbat, serów, kawy i czekolady. Inny słynny na całą Polskę warszawski lokal to cukiernia A. Bliklego. Firma od początku jest w rękach tej samej rodziny, teraz rozrosła się do kawiarni, delikatesów oraz cukierni.
Można również wybierać spośród kuchni autorskich takich sław jak Magda Gessler, Wojciech Modest Amaro czy Robert Sowa.
Ale codzienna rzeczywistość studentów warszawskich uczelni wcale nie wygląda tak kolorowo. Według ankiety Akademii Sztuk Pięknych studenci żywią się głównie w domu albo w KFC. Ale obiad za mniej niż 20 złotych zjesz także w innych miejscach. Internauci szczególnie polecają Hulakulę (w podziemiach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego), Bar Mleczny Złota Kurka na ulicy Marszałkowskiej, Rewers (stołówka studencka w Bibliotece UW), U Szwejka, Noodle w pudle (tradycyjna i tania chińszczyzna) oraz wiele, wiele innych, niedrogich i nieoddalonych za bardzo od uczelni.
autor Dominika Chachuła