Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Psychologia kliniczna z psychoterapią to propozycja kształcenia stworzona z myślą o osobach, które chciałyby rozwinąć swoje praktyczne umiejętności terapeutyczne. Dostaną one taką możliwość dzięki temu, że ta propozycja znalazła się w ofercie krakowskich ośrodków akademickich. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli ją wybierzesz, powinna cechować się wzmożona empatia oraz chęć niesienia konstruktywnej pomocy.
Studenci podczas wszystkich semestrów nauki rozwijać będą swoje kompetencje psychologiczne, które pomogą jeszcze trafniej wpływać na proces diagnozy i prowadzenia działań terapeutycznych, których celem jest przywrócenie równowagi psychicznej pacjentów. By było to jednak możliwe, kompetencje praktyczne muszą być oparte na stabilnych podstawach. W programie studiów znajdują się przedmioty takie jak: rozwój po traumie, tanatopsychologia, współczesne uzależnienia dzieci i młodzieży.
Psychologia kliniczna z psychoterapią to propozycja kształcenia, która daje wiele różnorodnych możliwości zawodowego rozwoju. Na abiturientów będą czekać placówki terapeutyczne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, kliniki, oddziały szpitalne. Absolwenci mogą pomyśleć również o założeniu własnej działalności gospodarczej.
Studenci psychologii klinicznej z psychoterapią zdobywają kompetencje niezbędne np. do: prowadzenia działań promujących zdrowie psychiczne; niesienia pomocy w traumatycznych sytuacjach życiowych; diagnozowania i postępowania z osobami zmagającymi się z zaburzeniami psychicznymi; zwalczania uzależnień. Studia na tej ścieżce kształcenia poświęcone są m.in. rodzajom psychopatologii, dysfunkcjom społecznym czy charakterystyce poszczególnych etapów rozwojowych człowieka.
Uczestnicy zajęć poznają m.in.: genezę oraz system klasyfikacji zaburzeń; współczesne podejścia w psychologii klinicznej; zasady prowadzenia psychoterapii indywidualnej i grupowej; metody analizy i opisu przypadku; patomechanizmy zaburzeń osobowości; specyfikę i typologię sytuacji granicznych; socjologiczne i psychologiczne koncepcje dewiacji i przestępczości; kryteria diagnostyczne uzależnień; psychologiczne i społeczne aspekty funkcjonowania sekt.
W programie studiów na psychologii klinicznej z psychoterapią znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Krakowie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: rodzajów uzależnień dzieci, młodzieży i osób dorosłych; zasad psychoterapii indywidualnej i grupowe; prawnych, społecznych i etycznych ograniczeń pracy psychologa lub psychoterapeuty; nowoczesnych narzędzi wspomagających pracę psychologa klinicznego lub psychoterapeuty.
Absolwenci psychologii klinicznej z psychoterapią są zatrudniani m.in. w: poradniach pedagogiczno-psychologicznych, szpitalach, klinikach, gabinetach psychologicznych, instytucjach pomocowych czy w środowiskach związanych np. z profilaktyką społeczną czy resocjalizacją. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, wyróżniają się również kompetencjami niezbędnymi do pracy w rożnych obszarach współczesnych uzależnień. Ponadto absolwenci psychologii klinicznej z psychoterapią mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą lub doradczą.
Absolwent psychologii klinicznej z psychoterapią może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Psychologia kliniczna z psychoterapią to ścieżka kształcenia, którą w Krakowie można studiować w ramach kierunku psychologia.
Absolwenci psychologii posługują się poznanymi metodami diagnostyki psychologicznej w różnych obszarach pracy psychologa. Studenci szkolą się w zakresie m.in. prowadzenia badań naukowych, pracy w zespole i kierowania zespołem, analizowania zachowań ludzi czy zwierząt w różnych środowiskach. Studenci psychologii poszerzają swoją wiedzę z zakresu różnorodnych nauk społecznych, humanistycznych, a nawet ekonomicznych.
Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą liczyć na zatrudnienie np. w nowoczesnym przedsiębiorstwie, klinice, szpitalu, biurze doradczym, ośrodku wychowawczym lub resocjalizacyjnym, sądzie czy instytucji naukowo-badawczej. Absolwenci psychologii są również przygotowani do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pełnienia funkcji np. psychoterapeuty, seksuologa, marketingowca, doradcy personalnego czy specjalisty ds. PR.
Dowiedz się więcej: psychologia studia w Krakowie
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Krakowie