Z pewnością większość osób interesuje się kryminalistyką lub przynajmniej dobrze zna kogoś, kto wykazuje żywe zainteresowanie tą tematyką. Chcąc pójść dalej niż poza obszar kreślony przez seriale i książki kryminalne, warto rozważyć podjęcie kształcenia na kryminalistyki. Jest to interdyscyplinarna propozycja, która odpowie na głód specjalistycznej wiedzy i umiejętności osobom zainteresowanym tematyką zbrodni.
Jako że kryminalistyka posiada szeroki zakres programowy, jako przyszły absolwent posiądziesz wiedzę z obszaru prawa karnego procesowego i materialnego, nauczysz się tworzenia analiz kryminalistycznych, będziesz wiedział, w jaki sposób powstają profile psychologiczne sprawców zbrodni, a dzięki praktycznym zajęciom laboratoryjnym zrozumiesz sposoby analizowania materiałów dowodowych i wyciągania na ich podstawie wniosków, ułatwiających zatrzymanie sprawcy.
Absolwenci kryminalistyki mogą pracować w służbach specjalnych, więziennictwie, policji, ośrodkach badawczo-rozwojowych i laboratoriach naukowych, firmach ochroniarskich i detektywistycznych, a także jednostkach administracyjnych, zajmujących się bezpieczeństwem wewnętrznym.