Studenci pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej w trakcie nauki poznają m.in.: praktyczne i teoretyczne aspekty pracy pedagoga w edukacji i pomocy społecznej; prawne i organizacyjne podstawy pracy opiekuńczo-wychowawczej w różnorodnych środowiskach; efektywnym metodom terapii pedagogicznej; zasadom konstruowania indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych dla dzieci zmagających się z problemami edukacyjnymi.
Studia na tej ścieżce kształcenia umożliwiają studentom zdobycie cennych kompetencji, które niezbędne są np. do prowadzenia zajęć o charakterze logopedycznym; prowadzenia terapii zaburzeń mowy; planowania zajęć korekcyjno-kompensacyjnych; pracy z osobami z zaburzeniami sensorycznymi.
Absolwenci pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z terapią pedagogiczną mogą szukać zatrudnienia np. w placówkach oświatowych, placówkach wsparcia dziennego, domach dziecka, świetlicach, ośrodkach wychowawczych i opiekuńczych, instytucjonalnej pieczy zastępczej czy w ramach streetworkingu. Ponadto osoby te są przygotowane do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie działań np. wychowawczych, opiekuńczych, doradczych lub terapeutycznych.
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną skierowana jest w szczególności do tych osób, które interesują się np.: diagnozowaniem, projektowaniem i prowadzeniem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi. Studenci rozwijają cenne umiejętności komunikacyjne oraz organizacyjne.
W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone m.in.: funkcjonowaniu placówek opiekuńczo-wychowawczych; nowoczesnym technikom współpracy z dziećmi zmagającymi się ze specyficznymi trudnościami w uczelni się; sposobom organizacji czasu wolnego oraz rozwoju pasji i zainteresowań dzieci lub młodzieży.
W programie studiów na pedagogice opiekuńczo-wychowawczej z terapią pedagogiczną znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Krakowie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: metodyki pracy opiekuńczo-wychowawczej oraz terapii pedagogicznej; zasad pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; sposobów projektowania indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych.
Absolwenci pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z terapią pedagogiczną mogą szukać zatrudnienia np. w internacie, świetlicy, klubie środowiskowym, ośrodku wychowawczym, pogotowiu opiekuńczym czy w jednostkach administracji rządowej i samorządowej. Ponadto kompetencje tych osób cenione są również m.in. w placówkach oświatowych lub instytucjach kulturalnych.
Absolwent pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z terapią pedagogiczną może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną to ścieżka kształcenia, którą w Krakowie można studiować w ramach kierunku pedagogika.
Pedagogika to kierunek o charakterze interdyscyplinarnym – studenci tego kierunku zdobywają wiedzę w zakresie takich dziedzin jak np.: socjologia, psychologia, etyka, filozofia, antropologia czy zarządzanie. Studia te skierowane są w szczególności do osób, którym zależy na zdobyciu umiejętności związanych m.in. z doradztwem zawodowym, zapobieganiem patologiom społecznym, rozwiązywaniem problemów osób ze specjalnymi potrzebami czy szeroko pojętą resocjalizacją lub animacją kultury.
Osoby, które ukończyły pedagogikę, mogą aplikować na takie stanowisko jak np.: opiekun, nauczyciel, wychowawca, szkoleniowiec, trener rozwoju osobistego, pedagog szkolny, coach czy animator kultury. Absolwenci tego kierunku są także przygotowani do samodzielnego prowadzenia działalności pedagogicznej – kompetencje pedagogów cenione są także m.in. w przedszkolach, ośrodkach wychowawczych, domach dziecka, ośrodkach pomocy społecznej, przedsiębiorstwach, instytucjach międzynarodowych czy gabinetach pedagogiczno-psychologicznych.
Dowiedz się więcej: pedgogika studia w Krakowie
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Krakowie