Religioznawstwo
Uniwersytet Gdański
Pokaż
Studia teologiczne w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Gdańskim. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat.
Studia teologiczne Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot) | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia teologiczne w Trójmieście w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy, język polski, historia, geografia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, filozofia, język kaszubski, język łaciński i kultura antyczna.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Religioznawstwo | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Niestety, nic nie znaleziono
Aby dołączyć do grona słuchaczy Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego w Gdyni należy pochwalić się zdaną maturą i posiadaniem świadectwa.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Gdańskim na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 64,5 punktu na religioznawstwo.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia teologiczne w Gdańsku i Gdyni to studia dla tych, którzy pragną pogłębić swoją znajomość etyki chrześcijańskiej. Oferta tych studiów skierowana jest, przede wszystkim, do katechetów, nauczycieli, instruktorów poradnictwa rodzinnego, animatorów i liderów ruchów katolickich. Czym zatem zajmuje się teologia? To specyficzna dyscyplina wiedzy, posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga.
Studia teologiczne w Gdańsku i Gdyni realizowane są w Gdańskim Archidiecezjalnym Kolegium Teologicznym w Gdyni, a prowadzone są w oparciu i przy współpracy z Uniwersytetem Kardynała Wyszyńskiego oraz Papieskim Wydziałem Teologicznym w Warszawie. A jakie przedmioty widnieją w planie zajęć? Między innymi: Ewangelie synoptyczne, Formacja liturgiczna, Język łaciński, Emisja i higiena głosu.
Studia teologiczne poruszają tematy natury boskiej oraz jej wpływu na los człowieka i świata. Dzięki studiom można uzyskać solidną wiedzę nie tylko związaną z teologią i religią, ale także filozofią czy naukami humanistycznymi.
Studia teologiczne w Trójmieście możemy podzielić na:
Studia teologiczne to dość hermetyczna grupa kierunków stworzona z myślą o studentach, którzy posiadają hermetyczne zainteresowania. Studia tego typu w Trójmieście będziesz mógł rozpocząć wyłącznie podczas kształcenia I stopnia. W praktyce oznacza to, że swoją wiedzę i kwalifikacje zdobywać będziesz przez 3 lata nauki, a twoja edukacja – po pomyślnej obronie pracy dyplomowej – zakończy się otrzymaniem tytułu licencjata.
Po zakończeniu nauki na studiach I stopnia możesz oczywiście kontynuować naukę na studiach II stopnia. Będziesz musiał wybrać po prostu inny kierunek, który zbieżny będzie z twoimi intelektualnymi zainteresowaniami.
Studia teologiczne w Trójmieście rozpoczniesz również wyłącznie w trybie stacjonarnym, czyli dziennym. Co to oznacza w praktyce? Studia dzienne mają dużo plusów – przede wszystkim kształcić się będziesz regularnie, ponieważ zajęcia odbywają się wtedy od poniedziałku do piątku. Dodatkowo jeśli wybierasz kształcenie dzienne na państwowej uczelni, ominą cię opłaty za czesne.
czytaj dalej studia w Trójmieście
Studia teologiczne w Trójmieście reprezentowane są przez jedną propozycję kształcenia – Religioznawstwo. To kierunek, którego program pozwala zagłębić się w rozmaite zagadnienia dotyczące problematyki religijnej oraz zrozumieć inne kultury i cywilizacje, a przede wszystkim religie, które wpływają na ich kształt. Studia teologiczne w Trójmieście nie są trudne, choć plan zajęć wypełniony jest licznymi przedmiotami. Przedmioty te poświęcone są między innymi: etyce religijnej, filozofii religii, inicjacji religijnej, sztuce sakralnej. Studenci zagłębiają się w przestrzenie chrześcijaństwa starożytnego, katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, judaizmu oraz islamu, jak również rozwijają umiejętność analizy i oceny roli religii w kulturze i jej wpływu na życie i struktury społeczne.
Jeśli wybierasz studia teologiczne w Trójmieście, to będzie na ciebie czekać wyłącznie jeden kierunek studiów. Jest nim religioznawstwo. Kierunek taki jak ten został stworzony z myślą o osobach, które wykazują interdyscyplinarne zainteresowania związane z filozofią, historią religii, psychologią i wieloma innymi naukami humanistycznymi.
Religioznawstwo samo w sobie to nic innego jak zespół nauk o religii. Studenci tego kierunku otrzymają zatem gruntowne przygotowanie teoretyczne, dzięki któremu dysponować będą szeroką wiedzą na temat różnorodnych ruchów religijnych czy wyznań. To profil kształcenia rekomendowany studentom, którzy nie boją się intelektualnych wyzwań, lubią poświęcać długie godziny na studiowanie źródeł, by na końcu oddawać się dysputom na temat istoty religii.
czytaj dalej kierunki studiów w Trójmieście
Studia pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu m.in.: historii wierzeń, teologii wybranej wiary czy turystyki religijnej. Absolwenci studiów teologicznych odnajdują się w pracy w ośrodkach społeczno-katolickich, dziennikarstwie, instytucjach kościelnych, szkołach.
Studia teologiczne rozpoczniesz również w Trójmieście. Będzie na ciebie jednak czekać jedna uczelnia, czyli Uniwersytet Gdański. To publiczna szkoła wyższa, którą charakteryzują najwyższe standardy dydaktyczne, możesz mieć zatem pewność, że jakość twojej wiedzy i kwalifikacji po ukończeniu nauki będzie na jak najlepszym poziomie.
Pamiętaj o tym, że dziś jednak wszystkie uczelnie w Gdańsku, Sopocie czy Gdyni dbają o to, by ich studenci otrzymali rzetelne wykształcenie. W praktyce oznacza to, że jeśli zechcesz kontynuować naukę na jakiejkolwiek innej szkole – zarówno publicznej, jak i prywatnej, nie będziesz musiał martwić się o swoją wiedzę!
czytaj dalej uczelnie w Trójmieście
Czy studia teologiczne w Trójmieście mogą zagwarantować dobrą pracę? To pytanie spędza sen z powiek niejednego studenta, który chciałby zadbać o swój rozwój intelektualny w zgodzie z własnymi zainteresowaniami czy pasjami. Nie ukrywajmy – studia teologiczne nie są najpopularniejszym typem kształcenia i nie dają aż takiej zawodowej elastyczności jak chociażby w stylu zarządzania, finansów i rachunkowości czy logistyki.
Jeśli wybierasz studia teologiczne w Trójmieście, to wcale nie jest powiedziane, że nie będzie na ciebie czekać dobra i satysfakcjonująca! Przede wszystkim jeśli wybierzesz studia teologiczne, to najprawdopodobniej będzie ci towarzyszyć pasja związana z kształceniem! Ona stanowi wielokrotnie siłę napędową dla zawodowego rozwoju.
Dzięki pasji znacznie chętniej przyswoisz nowe partie materiału, być może samodzielnie zaczniesz szukać odpowiedzi na nurtujące cię pytania. A wiele badań pokazuje, że jeśli nauce towarzyszy zaangażowanie, to w przyszłości znacznie zwiększają się szanse interesującej pracy! Zastanów się również nad tym, co dla ciebie oznacza dobra praca.
Oczywiście wynagrodzenie jest jej bardzo ważną składową, pamiętaj jednak, że to nie tylko ono świadczy o tym, czy dobrze będziesz się czuć podczas pełnienia różnorodnych obowiązków zawodowych. Za dobrą pracą kryją się bowiem takie elementy jak – indywidualne podejście do pracownika, atmosfera w grupie, możliwość wsparcia czy dalszego intelektualnego rozwoju. Zastanów się, czy wszystko to odnajdujesz w wymarzonej pracy!
Studia teologiczne w Trójmieście związane są z kierunkiem takim jak religioznawstwo. Oznacza to, że podczas wszystkich semestrów kształcenia otrzymasz interdyscyplinarne, szerokie wykształcenie na temat różnorodnych religii, kultur i filozofii. To właśnie może być punkt zaczepienia dla twojej przyszłej pracy.
Możliwości jest całkiem dużo. Może masz w sobie naturę badacza i chciałbyś poświęcić się działalności naukowej? A może chcesz pisać artykuły, wpisy na tematyczne blogi lub współpracować z różnorodnymi ośrodkami kultury? Absolwenci studiów teologicznych odnajdą się w przypadku każdej takiej aktywności zawodowej!
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej:
czytaj dalej jakie studia wybrać
Czym powinieneś się kierować podczas wyboru idealnej uczelni wyższej? Na początku zorientuj się, czy kierunek, który chcesz rozpocząć, znajduje się w ofercie ośrodka akademickiego. Co dalej? Poznaj koniecznie uczelnię, którą wybierasz:
Weź również udział w drzwiach otwartych uczelni! To najlepszy sposób, przy przeanalizować poszczególne oferty, poznać wykładowców, studentów oraz zaznajomić się ze wszystkimi szczegółami, które mogą być pomocne podczas podejmowania ostatecznej decyzji związanej ze studiowaniem!
Oczywiście wybór wciąż może być trudny. Najważniejsze jest jednak to, byś nie podchodził do niego w sposób bezkrytyczny. Spróbuj rozpisać plusy i minusy każdej uczelni. Jeżeli chcesz zdecydować się na uczelnię prywatną, możesz chociażby porównać opłaty za czesne. Zdecyduj się na ten ośrodek akademicki, który nie tylko oferuje bogatą ofertę kierunkową, lecz jest także przyjazny studentom i dba o jak najlepsze standardy nauczania!
czytaj dalej jak wybrać uczelnię
Studia teologiczne w Trójmieście, a mówiąc dokładniej- kierunek Religioznawstwo to bardzo interesująca propozycja kształcenia, ponieważ religie, oddziałując na wszelkie aspekty życia człowieka, wpływają na jego mentalność, sposób rozumienia i osądu rzeczywistości, a także na kulturę i sztukę. Studia obejmują wszystkie dziedziny wiedzy o religii oraz zwracają uwagę jej rolę w życiu człowieka i społeczeństwa. Pomimo tego, iż są niezwykle ciekawe to jednak studia teologiczne w Trójmieście nie są studiami z przyszłością, ponieważ zapotrzebowanie na tego rodzaju wiedzę jest niewielkie i nie znajduje ona szerokiego zastosowania.
Czy warto iść na studia? Oto pytanie, które spędza sen z powiek niejednemu maturzyście. Jeśli jesteś jednym z nich, zapewne masz niemały mętlik w głowie. Nie przedstawimy ci jednak gotowej odpowiedzi – możemy jednak zachęcić do tego, byś rozważył możliwość dalszego rozwoju zawodowego. Studia pozwalają bowiem na znaczące poszerzenie wiedzy, kwalifikacji oraz umiejętności.
Dziś ponadto znaczna część pracodawców wymaga od swoich pracowników wykształcenia wyższego. W praktyce oznacza to, że na studia najzwyczajniej w świecie warto iść. A czy warto iść na studia teologiczne? Ten typ kształcenia został stworzony z myślą o pasjonatach, którym towarzyszą zainteresowania związane z kulturą, religią czy filozofią.
Zdecydowanie warto wybrać ten profil kształcenia – w szczególności wtedy, jeśli chce się swoją pasję przekształcić w rzetelne wykształcenie. Pamiętaj, że podczas studiów otrzymasz przede wszystkim unikatowe kwalifikacje, które uczynią cię specjalistą i ekspertem w dziedzinie religioznawstwa.
Studia teologiczne w Trójmieście warto również wybrać z innych względów. Uniwersytet Gdański, na którym rozpoczniesz swoją intelektualną przygodę, to uczelnia charakteryzująca się najwyższymi standardami kształcenia. Możesz mieć zatem pewność, że twoja wiedza religioznawcza oraz towarzyszące jej umiejętności będą doskonałej jakości!
Absolwenci studiów teologicznych w Gdańsku i Gdyni mogą z powodzeniem starać się o pracę w instytucjach prowadzonych przez kościoły i organizacje charytatywne, czy też doradcze organizacje religijne. Najpowszechniejszym jednak zawodem wybieranym przez absolwentów studiów teologicznych pozostaje jednak katecheta.
Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy absolwent studiów teologicznych od razu może uczyć w szkole. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, każda osoba chcąca podpisać umowę o pracę w szkole na stanowisku nauczyciela religii powinna posiadać imienne skierowanie wydane przez biskupa diecezjalnego, tzw. misję kanoniczną.
Zakłada się, że człowiek o utrwalonej moralności a także nieszablonowym podejściu do rozwiązywania problemów może stać się cenionym pracownikiem sektora biznesowego, w szczególności w obszarach wymagających tzw. miękkich kompetencji, takich jak Public Relations, marketing, obsługa klienta, czy Human Resources.
Kierunki studiów:
TEMATY POWIĄZANE |